Studentka navrhla genderově neutrální karty. Vadilo jí, že král je víc než dáma

Magazín Magazín
21. 1. 2021 10:29
Hráči karet si možná budou muset zvyknout na nové pořádky. Nizozemská studentka Indy Mellinková vymyslela genderově neutrální balíčky karet, ve kterých krále, královnu a kluka nahrazují zlatá, stříbrná a bronzová karta. Vadilo jí totiž, že má karta s králem vyšší hodnotu než ta s dámou.
Holanďanka Indy Mellinková vymyslela genderově neutrální balíčky karet, ve kterých krále, královnu a kluka nahrazují zlatá, stříbrná a bronzová karta.
Holanďanka Indy Mellinková vymyslela genderově neutrální balíčky karet, ve kterých krále, královnu a kluka nahrazují zlatá, stříbrná a bronzová karta. | Foto: Reuters

Holanďanka Indy Mellinková právě vysvětlovala svým sestřenicím a bratrancům, jak se hrají karty, když jí na mysli vytanula otázka, kterou si do té doby nepokládala. Vrtalo jí hlavou, proč by karta s králem měla být hodnotnější než ta s dámou.

Mellinková si uvědomila, že staletí stará tradice karetních her může lidi utvrzovat v genderovém stereotypu, že muži jsou něco víc než ženy. To 23letou studentku forenzní psychologie dovedlo až k nápadu, který se snaží zaběhlé pořádky narušit. Informovala o tom agentura Reuters.

"Pokud se při hraní karet učíme, že král má větší cenu než královna, může nás tahle jemná nerovnováha ovlivňovat v každodenním životě. Je to jen další způsob, kterým nám ženám společnost říká, že jsme méně důležité. I taková maličkost nakonec může mít velkou váhu," uvedla Nizozemka.

Mellinková si uvědomila, že staletí stará tradice karetních her může lidi utvrzovat v genderovém stereotypu, že muži jsou něco víc než ženy.
Mellinková si uvědomila, že staletí stará tradice karetních her může lidi utvrzovat v genderovém stereotypu, že muži jsou něco víc než ženy. | Foto: Reuters

Po několika pokusech a omylech se Mellinkové podařilo navrhnout genderově neutrální balíček karet, ve kterém krále, královnu a kluka nahrazují zlatá, stříbrná a bronzová karta. Prvních 50 balíčků pak věnovala svým kamarádům a příbuzným.

Povědomí o jejím nápadu se však rychle šířilo, a tak genderově neutrální karty začala nabízet na internetu. Během několika měsíců prodala kolem 1500 balíčků, o které byl zájem nejen v Nizozemsku, ale i v Belgii, Německu, Francii nebo Spojených státech. Brzy by se mohly objevit také na pultech vybraných kamenných obchodů s deskovými hrami.

S pozitivní zpětnou vazbou se Mellinková setkává také mezi profesionálními hráči, přestože někteří z nich přiznávají, že si na karty bez krále, královny a kluka budou muset ještě zvyknout. "Podporovat genderovou neutralitu mi přijde správné. Výměna některých karet za jiné ovšem bude vyžadovat taky malé změny herních pravidel," řekla například šéfka Nizozemské asociace bridže Berit van Dobbenburghová.

Mohlo by vás zajímat: Rozhovor s Češkou, kterou zařadili do výběru 50 feministek světa

Část společnosti si pořád myslí, že zásadním bojem feminismu je genderově neutrální záchod, ale nevidí ten celek, říká Johanna Nejedlová. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 12 minutami

Britský operátor EE znovu zavede roamingový poplatek za volání v Evropě

Britský mobilní operátor EE od příštího roku znovu zavede roamingový příplatek za telefonování v jiných evropských zemích. Firma vlastněná britskou telekomunikační společností BT to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. Dříve přitom stejně jako ostatní britští operátoři tvrdila, že se po brexitu k takovému kroku nechystá, připomněla agentura AP. Zrušení roamingu v červnu 2017 ušetřilo britským turistům a jiným cestovatelům miliony liber na poplatcích za používání chytrých telefonů v evropském zahraničí.

EE uvedla, že poplatek budou muset od ledna 2022 platit zákazníci, kteří se zaregistrují po 7. červenci. Za volání, posílání textových zpráv a využívaní dat ve 47 evropských zemích s výjimkou Irska jim firma bude denně účtovat dvě libry (necelých 60 Kč). Svůj záměr společnost odůvodnila tím, že tak chce "podpořit investice" v Británii.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Biden se dohodl se senátory, investice do infrastruktury dosáhnou 600 miliard dolarů

Americký prezident Joe Biden ve čtvrtek po mnoha týdnech jednání mezi Bílým domem a Kongresem ohlásil dosažení dohody ohledně investic do infrastruktury. Podle deníku The New York Times a agentury AP se zřejmě přiklonil k plánu od skupiny složené z demokratických i republikánských senátorů, který počítá s novými výdaji ve výši skoro 600 miliard dolarů (skoro 13 bilionů Kč).

"Máme dohodu," prohlásil prezident při netradičním vystoupení na příjezdové cestě Bílého domu v doprovodu několika senátorů, s nimiž předtím jednal. Mnoho detailů zatím není k dispozici. Na twitteru Biden uvedl, že nový infrastrukturní plán "vytvoří miliony amerických pracovních míst". Ohlášený balíček je zřejmě výrazně menší oproti plánu s investicemi a daňovými úlevami v celkovém objemu 2,3 bilionu dolarů, s nímž Biden přišel na konci března.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 50 minutami

Dálnici D7 na Kladensku uzavřela nehoda dvou aut, pět lidí je zraněných

Dálnici D7 na 12. kilometru ve směru na Slaný na Kladensku vpodvečer uzavřela nehoda dvou osobních aut. Pět lidí včetně malého dítěte utrpělo zranění, řekla mluvčí krajských hasičů Dagmar Zemanová.

"Bylo tam pět zraněných, z toho jedno dítě ve věku do jednoho roku," uvedla Zemanová. Podle mluvčí středočeské záchranné služby Petry Homolové dítě z nehody vyvázlo s lehkým zraněním. Vrtulník ho přepravil do Fakultní nemocnice v Praze Motole.

Jedna žena utrpěla středně těžké zranění, skončila ve střešovické nemocnici. Ostatní cestující, dva muži a žena, měli lehká poranění. Záchranáři je odvezli do nemocnic v Kladně a Motole.

Podle policejní mluvčí Markéty Johnové byla nehoda hlášena krátce po 17:45, auta bourala mezi kilometry 12 až 12,5 ve směru na Chomutov. Dálnice je neprůjezdná mezi 9. a 18. kilometrem. Na místě přistával vrtulník záchranné služby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy