Dillí je tavícím kotlem nového i starého světa

Adam Pešek
8. 9. 2011 16:15
Město, které ohromí všechny vaše smysly
Humajúnova hrobka, Dillí
Humajúnova hrobka, Dillí | Foto: Isifa/Thinkstock

Kráva stojící naprosto netečně před vstupem do hotelu, ulice přeplněné davy lidí, mezi kterými projíždějí troubící rikši, a ze všech stran slyšíte prodavače možného i nemožného.

Příjezd do Dillí může pro mnohé znamenat pořádný kulturní šok, zejména přesunete-li se z letiště přímo do turistické oblasti Pahar Ganj. Nachází se tu mnoho levných hotelů a prochází jí svérázná ulice Main Bazaar.

Stejně jako bůh Brahma, má i druhé nejlidnatější indické město více tváří - když pomineme současnou Indii, tak jak ji představuje třeba zrovna Pahar Ganj, najdete tu staré městské části, křižované úzkými uličkami a téměř jako vystřižené z pohádek; oficiální centrum státu v Novém Dillí je zase plnohodnotným příkladem moderního velkoměsta. "Odvrácenou stranu" Indie pak představují slumy na periferii.

Prohlídku města bychom mohli - symbolicky - zahájit u místní obdoby Vítězného oblouku přezdívané "Brána Indie". Naproti ní stojí neoklasicistní stavba prezidentského paláce a nedaleko najdete i památník místního, zřejmě nejznámějšího, rodáka - Mahátmy Gándhího.

Lotosový chrám je zasvěcen nejen minoritnímu náboženství Baháí, Dillí
Lotosový chrám je zasvěcen nejen minoritnímu náboženství Baháí, Dillí | Foto: Isifa/Thinkstock

Významných památek v metropoli najdete poměrně dost - jednou z nejzajímavějších je bezesporu rozsáhlý komplex Červené pevnosti. Své jméno získala podle barvy pískovce, z kterého jsou postaveny její zdi. Nicméně budovy, které jsou za nimi skryty byly vystavěny již z ušlechtilejších materiálů - skvost mughalské architektury se tak pyšní množstvím mramoru, zlata, stříbra i bohatou výzdobou z klenotů. Některé původní stavby se sice do současnosti nedochovaly a řada cenností nenávratně zmizela, přesto toto místo i nadále překypuje luxusem.

Blízká mešita Jama Masjit nemá - co do velikosti - v islámském světě konkurenta. Nádvoří pojme až pětadvacet tisíc lidí, samotná budova pak udivuje svou velkolepostí. Kromě toho jižní minaret skýtá úchvatný výhled na celé Staré Dillí.

rušná ulice v Dillí
rušná ulice v Dillí | Foto: Isifa/Thinkstock

Další dvě pozoruhodné mešity najdete v historickém areálu Kutub. Většinu pozornosti tu však na sebe poutají nejvyšší cihlový minaret na světě, Kutub Minar, a pověstmi opředený nerezavějící sloup. Přestože jeho tajemství došlo vědeckému rozřešení, schopnost tehdejších kovolijců vytvořit podobné, času odolávající dílo, zůstává dodnes fascinující.

Náboženství převládající v Indii reprezentuje, mimo jiné, hinduistický chrám Aškardham. Způsob jakým je tu podán život zakladatele sekty Svámínarájan i okolní atrakce však spíše než svatostánek připomínají zábavní park. O "mládí" tohoto místa svědčí i celková atmosféra (chrám byl totiž oficiálně otevřen až koncem roku 2005).

nejvyšší cihlový minaret světa Kutub Minar, Dillí
nejvyšší cihlový minaret světa Kutub Minar, Dillí | Foto: Isifa/Thinkstock

Architektonický skvost v podobě Humajúnovy hrobky stál předlohou o poznání věhlasnějšímu Tádž Mahalu. Této výrazné budově dávají navíc vyniknout i rozsáhlé okolní zahrady.

Možná ještě krásnější stavbou je Lotosový chrám Baháí, náležející stejnojmennému minoritnímu náboženství. Bělostná budova obklopená devíti vodními nádržemi svým vzhledem působí téměř jako vytržená z jiného světa. Podobně působí i se svým přístupem - svatyně je totiž otevřena všem bez ohledu na jejich náboženské vyznání a stává se tak jakýmsi univerzálním modlitebním prostorem.

Brána Indie je v noci nádherně nasvícená, Dillí
Brána Indie je v noci nádherně nasvícená, Dillí | Foto: Isifa/Thinkstock

Ačkoliv Dillí zůstal dodnes status významné dopravní křižovatky, přímé lety z České republiky zatím bohužel neexistují. Zpáteční letenky s jedním mezipřistáním tak většinou začínají na ceně kolem třinácti tisíc korun. Jelikož většina poznávacích zájezdů se v Dillí zastavuje na pouhý jeden den; proto, budete-li tu chtít strávit delší čas (což byste udělat měli) výhodnější pro vás zřejmě bude, abyste si vaši dovolenou v indické metropoli naplánovali nezávisle na cestovní kanceláři.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Kosovo uznává méně než 100 ze 193 států OSN, uznání stáhla Ghana

Uznání Kosova už stáhlo 16 zemí, a nezávislost této bývalé jihosrbské provincie tak nyní podporuje méně než 100 ze 193 členských států OSN. O víkendu přišla do Bělehradu příslušná nóta z Ghany, informovala agentura Tanjug.

Srbsko tím zaznamenalo další úspěch ve svém diplomatickém úsilí přesvědčovat země, které uznaly nezávislost Kosova, aby od tohoto svého rozhodnutí ustoupily. Priština to ostře kritizuje a loni kvůli snaze Srbska o její diplomatické blokování zavedla stoprocentní cla na dovoz srbského zboží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy