Dillí je tavícím kotlem nového i starého světa

Adam Pešek
8. 9. 2011 16:15
Město, které ohromí všechny vaše smysly
Humajúnova hrobka, Dillí
Humajúnova hrobka, Dillí | Foto: Isifa/Thinkstock

Kráva stojící naprosto netečně před vstupem do hotelu, ulice přeplněné davy lidí, mezi kterými projíždějí troubící rikši, a ze všech stran slyšíte prodavače možného i nemožného.

Příjezd do Dillí může pro mnohé znamenat pořádný kulturní šok, zejména přesunete-li se z letiště přímo do turistické oblasti Pahar Ganj. Nachází se tu mnoho levných hotelů a prochází jí svérázná ulice Main Bazaar.

Stejně jako bůh Brahma, má i druhé nejlidnatější indické město více tváří - když pomineme současnou Indii, tak jak ji představuje třeba zrovna Pahar Ganj, najdete tu staré městské části, křižované úzkými uličkami a téměř jako vystřižené z pohádek; oficiální centrum státu v Novém Dillí je zase plnohodnotným příkladem moderního velkoměsta. "Odvrácenou stranu" Indie pak představují slumy na periferii.

Prohlídku města bychom mohli - symbolicky - zahájit u místní obdoby Vítězného oblouku přezdívané "Brána Indie". Naproti ní stojí neoklasicistní stavba prezidentského paláce a nedaleko najdete i památník místního, zřejmě nejznámějšího, rodáka - Mahátmy Gándhího.

Lotosový chrám je zasvěcen nejen minoritnímu náboženství Baháí, Dillí
Lotosový chrám je zasvěcen nejen minoritnímu náboženství Baháí, Dillí | Foto: Isifa/Thinkstock

Významných památek v metropoli najdete poměrně dost - jednou z nejzajímavějších je bezesporu rozsáhlý komplex Červené pevnosti. Své jméno získala podle barvy pískovce, z kterého jsou postaveny její zdi. Nicméně budovy, které jsou za nimi skryty byly vystavěny již z ušlechtilejších materiálů - skvost mughalské architektury se tak pyšní množstvím mramoru, zlata, stříbra i bohatou výzdobou z klenotů. Některé původní stavby se sice do současnosti nedochovaly a řada cenností nenávratně zmizela, přesto toto místo i nadále překypuje luxusem.

Blízká mešita Jama Masjit nemá - co do velikosti - v islámském světě konkurenta. Nádvoří pojme až pětadvacet tisíc lidí, samotná budova pak udivuje svou velkolepostí. Kromě toho jižní minaret skýtá úchvatný výhled na celé Staré Dillí.

rušná ulice v Dillí
rušná ulice v Dillí | Foto: Isifa/Thinkstock

Další dvě pozoruhodné mešity najdete v historickém areálu Kutub. Většinu pozornosti tu však na sebe poutají nejvyšší cihlový minaret na světě, Kutub Minar, a pověstmi opředený nerezavějící sloup. Přestože jeho tajemství došlo vědeckému rozřešení, schopnost tehdejších kovolijců vytvořit podobné, času odolávající dílo, zůstává dodnes fascinující.

Náboženství převládající v Indii reprezentuje, mimo jiné, hinduistický chrám Aškardham. Způsob jakým je tu podán život zakladatele sekty Svámínarájan i okolní atrakce však spíše než svatostánek připomínají zábavní park. O "mládí" tohoto místa svědčí i celková atmosféra (chrám byl totiž oficiálně otevřen až koncem roku 2005).

nejvyšší cihlový minaret světa Kutub Minar, Dillí
nejvyšší cihlový minaret světa Kutub Minar, Dillí | Foto: Isifa/Thinkstock

Architektonický skvost v podobě Humajúnovy hrobky stál předlohou o poznání věhlasnějšímu Tádž Mahalu. Této výrazné budově dávají navíc vyniknout i rozsáhlé okolní zahrady.

Možná ještě krásnější stavbou je Lotosový chrám Baháí, náležející stejnojmennému minoritnímu náboženství. Bělostná budova obklopená devíti vodními nádržemi svým vzhledem působí téměř jako vytržená z jiného světa. Podobně působí i se svým přístupem - svatyně je totiž otevřena všem bez ohledu na jejich náboženské vyznání a stává se tak jakýmsi univerzálním modlitebním prostorem.

Brána Indie je v noci nádherně nasvícená, Dillí
Brána Indie je v noci nádherně nasvícená, Dillí | Foto: Isifa/Thinkstock

Ačkoliv Dillí zůstal dodnes status významné dopravní křižovatky, přímé lety z České republiky zatím bohužel neexistují. Zpáteční letenky s jedním mezipřistáním tak většinou začínají na ceně kolem třinácti tisíc korun. Jelikož většina poznávacích zájezdů se v Dillí zastavuje na pouhý jeden den; proto, budete-li tu chtít strávit delší čas (což byste udělat měli) výhodnější pro vás zřejmě bude, abyste si vaši dovolenou v indické metropoli naplánovali nezávisle na cestovní kanceláři.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zemřel volejbalový mistr světa Smolka, bylo mu 81 let

Volejbalový mistr světa z roku 1966 z Prahy Josef Smolka dnes zemřel ve věku 81 let. O úmrtí legendy Dukly Liberec informoval ČTK ředitel klubu Pavel Šimoníček.

Smolka, rodák z Troubek, získal s úspěšnou generací reprezentantů také bronzovou medaili na olympijských hrách v Mexiku 1968 a byl vicemistrem Evropy z roku 1967.

Na domácí scéně se stal jako hráč trojnásobným mistrem republiky a později jako trenér dovedl Duklu k pěti titulům. Je také členem Síně slávy českého volejbalu.

Jeho stejnojmenný syn byl rovněž volejbalovým reprezentantem a v současné době působí v klubu pod Ještědem jako kouč mládeže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy