Modelka zemřela na rakovinu. Lékaři ji nechtěli vyšetřit

pej
18. 3. 2014 18:00
Devatenáctiletá dívka z Liverpoolu měla před sebou slibnou kariéru modelky. Kvůli špatné diagnóze nebyla léčena na rakovinu a zemřela.
Sofia Jones
Sofia Jones | Foto: Facebook Sofia Jones

Liverpool – Sofia Jones začala v únoru loňského roku trpět silnými bolestmi v podbřišku. Po návštěvě nemocnice jí byla diagnostikována Crohnova nemoc (chronické zánětlivé onemocnění trávicího traktu).

Ve skutečnosti měla rakovinu děložního čípku, na což přišli lékaři až o devět měsíců později, když se její zdravotní stav výrazně zhoršil. Loni v listopadu byla přijata do nemocnice, kde minulou sobotu zemřela.

Sophiina volba

Přestože dívka několikrát vyjádřila svoje podezření, lékaři jí kvůli nízkému věku neudělali jednoduché vyšetření. Rodina si na přístup doktorů stěžuje a zorganizovala online petici s názvem Sophiina volba, v níž žádá, aby testy na rakovinu děložního čípku byly nabízeny už dívkám od 16 let.

Petici od soboty podepsalo přes 150 tisíc lidí. "Na to, aby se o nás vědělo, musíme nasbírat alespoň 500 tisíc podpisů a aby se skutečně něco změnilo, jich potřebujeme celý milión," dodala pro Daily Mail Sophiina matka, Peri Jones.

Pap test

Je stěr onkologické cytologie, která se v České republice provádí 1x ročně každé ženě při běžné gynekologické prohlídce. Padesát let stará metoda je preventivním vyšetřením, které pomáhá včas diagnostikovat rakovinu děložního čípku.

Rakovina děložního čípku je nejčastějším nádorovým onemocněním žen do 35 let, méně často pak u žen do 25 let. Podle nejnovějších statistik Cancer Research nezemřela na rakovinu děložního čípku ve Velké Británii v letech 2009-2011 žádná dívka mladší dvaceti let. Preventivní "pap stěry" jsou tak nabízeny až dívkám nad 25 let.

České republice je každý rok s rakovinou děložního čípku diagnostikováno 1000 žen, čtyři stovky z nich na ni zemřou. Preventivní cytologické vyšetření není věkově omezeno a mělo by být prováděno jednou ročně každé ženě, která navštěvuje gynekologa.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 51 minutami

Stovky ruských komunistů protestují v Moskvě proti výsledkům voleb

Stovky přívrženců ruských komunistů se v sobotu zapojily v centru Moskvy do protestu proti výsledkům parlamentních voleb z konce minulého týdne. Moskevská radnice akci nepovolila s odkazem na omezení kvůli pandemii covidu-19, policisté nicméně zatím nezakročili.

Agentura TASS uvedla, že na Puškinově náměstí se podle policie sešlo asi 400 lidí. Zpravodaj německé agentury DPA odhadl účast na zhruba tisícovku osob, podle něho je na místě množství příslušníků bezpečnostních složek a policejních kamionů. Policisté z reproduktorů pouštějí hlasitou hudbu, aby účastníci protestů neslyšeli projevy organizátorů, jinak ale proti demonstraci zatím nezasáhli.

Vládnoucí strana Jednotné Rusko ve Státní dumě, dolní komoře ruského parlamentu, obsadí 324 z celkových 450 křesel, což znamená dvoutřetinovou většinu, která je potřebná ke změně ústavy. Komunisté (KPRF) získali 57 mandátů, třetí Spravedlivé Rusko 27, Liberálnědemokratická strana Ruska (LDPR) Vladimira Žirinovského 21 a loni založená strana Noví lidé 13. Po jednom zástupci budou mít Vlast, Strana růstu a Občanská platforma. Do parlamentních křesel usedne i pět nezávislých poslanců.

Opozice a volební pozorovatelé mají podezření, že vládnoucí strana blízká prezidentu Vladimiru Putinovi dosáhla vítězství i za pomoci podvodů. Žádají mimo jiné přepočítání elektronicky podaných hlasů, které byly podle ní systematicky falšovány.

Aktualizováno před 1 hodinou

Tálibán pověsil na náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb

Signalizuje to návrat některých metod, k nimž se islamistické hnutí uchylovalo v minulosti, poznamenala agentura. Muž, jenž provozuje na náměstí lékárnu, agentuře popsal, že na místo byla přinesena čtyři těla, z nichž tři skončila vystavená na dalších náměstích ve městě. Tálibové podle něj lidem sdělili, že čtveřice se podílela na únosu a policie je zabila. Tálibán se zatím oficiálně nevyjádřil.

Místní policejní velitel, kterého dosadil Tálibán, později uvedl, že čtveřice zemřela při přestřelce s táliby při vysvobozování uneseného muže a jeho syna. Při boji podle něj únosci zranili jednoho člena Tálibánu a civilistu. Unesené se prý povedlo osvobodit.

Núruddín Turábí - jeden ze zakladatelů radikálního islamistického hnutí a hlavní zastánce přísného výkladu islámského práva v době, kdy Tálibán vládl v Afghánistánu poprvé, řekl tento týden agentuře AP, že uskupení hodlá opět provádět popravy a utínat ruce. Podle jeho slov se to ale možná nebude dít veřejně jako v minulosti.

Od chvíle, kdy Tálibán v polovině srpna převzal kontrolu na asijskou zemi, mnozí Afghánci i svět s obavami sledují, zda tálibové obnoví tvrdou vládu z druhé poloviny 90. let, kdy hnutí Afghánistán spravovalo poprvé. Vůdci radikálního uskupení zůstávají zakořeněni v hluboce konzervativním a tvrdém světonázoru, ačkoliv přijímají technologické změny jako jsou mobilní telefony, poznamenala AP.

Představitelé Tálibánu dříve prohlásili, že nebudou opakovat fundamentalistickou politiku předchozí vlády svého hnutí.

Další zprávy