Česká stařenka dojala svět. Lidé obdivují umění a elán malérečky ze Slovácka

pej, hrz
8. 10. 2017 8:47
Devadesátiletá malérečka ornamentů Anežka Kašpárková proslavila svoji rodnou obec Louka na Hodonínsku i své malířské umění po celém světě. Všimla si ji jak řada odborníků a kreativců, tak i široká veřejnost. Naposledy i díky serveru Bored Panda, na jehož facebookovém účtu sklidila devadesátiletá stařenka téměř 150 tisíc reakcí. Nadchla i svou vitalitou, některé fotky ji totiž zachycují, jak pracuje i na lešení.
Anežka Kašpárková při práci.
Anežka Kašpárková při práci. | Foto: obeclouka.cz

"Anežka Kašpárková pracovala celý život v zemědělství. Zálibu v malování převzala od tamních žen a malým štětcem vytváří složité květinové vzory na místní kapličce už čtyřicet let," vypráví příběh devadesátileté ženy server Bored Panda.

Článek zveřejněný na Facebooku zaujal téměř 150 tisíc lidí z celého světa a dalších zhruba 30 tisíc ho sdílelo. 

#anežkakašpárková#czechrepublic#bulla#90#years#old#what#a#lady#inspiration

Příspěvek sdílel uživatel @hurri_lazzi,

"Proč stojí v titulku babička? Nemělo by tam být spíše umělec," komentuje jedna z uživatelek. V komentářích se jedním z hlavních témat stal právě vysoký věk paní Kašpárkové.

Ta malbu na kostelíku do letoška obnovovala každý rok, a to i v těch nejvyšších místech, kam se dostala pouze po žebříku. Jak ale uvedl server iRozhlas.cz, letos už to bohužel kvůli zdravotnímu stavu nezvládla.  

Malérečka Anežka Kašpárková
Malérečka Anežka Kašpárková | Foto: obeclouka.cz

Proslulé slovácké malérečky zdobí ornamenty domy, vinné sklípky, kostelíčky či kapličky dlouhé desítky let, většinou do pozdního věku. Problém je, že ornamentika je velmi náročný obor a má svá přísná a složitá pravidla. Nejde jen o malování "kytiček" na zdi objektů. Každý ornament má svůj význam, každá vesnice své barvy a kombinace.

Staré malérečky se snaží své tradiční řemeslo předávat mladé generaci, ale zájem mezi mládeží není valný. Nicméně ve většině slováckých obcí existuje kroužek ornamentiky a několik dívek se v něm zatím najde. Přesto je ornamentika  považovaná za ohrožené řemeslo.

 

Právě se děje

Další zprávy