Děti zkoumaly averzi vůči uprchlíkům. "Stát by se měl starat o vlastní občany," slyšely nejčastěji

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
Aktualizováno 22. 6. 2016 22:18
Školáci z Dolní Dobrouče se rozhodli vyzkoumat, jestli je postoj Čechů k uprchlíkům a přistěhovalcům skutečně tak negativní, jak jim tvrdí média. Udělali si malý průzkum přímo ve svém městě. Zjistili, že u střední a starší generace panuje z uprchlíků velká obava. Jejich hlavním argumentem bylo: „Nevíme, jací lidé přijdou, jak se budou chovat. Stát se o ně bude starat, měl by se spíše starat o své občany a peníze dát například do zdravotnictví.“ Dobroučtí žáci ovládli kategorii základních škol v anketě Gratias Tibi, hodnotící snahu mládeže měnit k lepšímu své okolí.
Protagonistky projektu "Žijí mezi námi" přebírají cenu Gratias Tibi.
Protagonistky projektu "Žijí mezi námi" přebírají cenu Gratias Tibi. | Foto: Jakub Plíhal

Paní učitelka Zdeňka Havlíčková ze základní školy Dolní Dobrouč na Ústeckoorlicku spolupracuje již třináct let s organizací Člověk v tísni a jejím programem Jeden svět na školách. Ten pomáhá vzdělávat školáky pomocí dokumentárních filmů a připravuje pro ně projekty, které motivují mládež, aby měnila svět kolem sebe.

Organizátoři o ceně Gratias Tibi

Cena Gratias Tibi

Cenu Gratias Tibi jsme poprvé vyhlásili v roce 2014 s cílem ocenit občanskou aktivitu, občanský postoj či počin mladých lidí pozitivně ovlivňující život v komunitě či celé společnosti. Chtěli jsme reagovat na fakt, že se v poslední době objevuje stále více nejrůznějších iniciativ mladých lidí. Jejich aktéři jistě prožívají radost a zadostiučinění z vlastní činnosti a my chceme tento zážitek obohatit o pocit uznání a vědomí, že se společnost zajímá o to, co dělají, a váží si toho.

Zdroj: gratiastibi.cz

Loni v říjnu se rozhodla zapojit se se čtyřmi dívkami z deváté třídy do projektu Kdo jiný. Vymyslely si téma Žijí mezi námi, které se zaměřilo na aktuální problematiku uprchlíků a přistěhovalců. V anketě Gratias Tibi, hodnotící občanskou aktivitu mládeže, zvítězily v kategorii základních škol.

„Uprchlická krize se stala velkým evropským problémem a v médiích i mezi spoluobčany převládaly negativní postoje. Proto jsme po Novém roce projekt původně zaměřený na Afriku a Asii zaměřily na Vietnamce, protože žijí i v naší obci a mají zde obchod,“ vysvětluje zaměření projektu Zdeňka Havlíčková.

Tým se nechtěl spolehnout jen na často protichůdná sdělení v médiích a rozhodl se sám zjistit ze vzorku obyvatel Dolní Dobrouče, jaké jsou nálady ve společnosti.

„Průzkum dopadl podle našeho očekávání. Dělaly jsme ho na začátku října, kdy situace nebyla ještě tak vyhrocená. Mladí lidé byli tolerantnější, také ochotní pomoci, jen nevěděli jak. Střední a starší generace byla rozpačitější a méně přístupná především z důvodu očekávání problémů,“ popisuje paní učitelka.

Děti zaznamenávaly argumenty obyvatel proti přistěhovalcům v Česku. Mezi ty nejčastější patřily věty: „Nevíme, jací lidé přijdou, jak se budou chovat. Stát se o ně bude starat, měl by se spíše starat o své občany a peníze dát například do zdravotnictví.“

Žáci z Dolní Dobrouče znali podobně jako značná část Čechů přistěhovalce jen z médií. Paní učitelka jim proto zprostředkovala návštěvu pobytového školicího střediska v Kostelci nad Orlicí, jež v České republice patří vůbec k největším zařízením pro azylanty.

„Zjistili jsme, že je zde o azylanty dobře postaráno, že jsou to lidé jako my, že chtějí žít podle svých představ a u nás k tomu hledají podmínky,“ shrnuje zážitky z exkurze Zdeňka Havlíčková.

Žáci rovněž provedli průzkum, co si obyvatelé Dolní Dobrouče myslí o vietnamské rodině, která ve městě provozuje smíšené zboží.

„Většina dotazovaných i spolužáků má k Vietnamcům kladný vztah, jsou příjemní, milí, komunikativní, přizpůsobiví. Jsou především obchodníky, kteří mají stále otevřeno. Přesto se najdou lidé, kteří se k nim nechovají tak, jak by měli – tykají jim a chovají se přezíravě,“ shrnuje paní učitelka.

Projekt Žijí mezi námi i přes svůj triumf v anketě Gratias Tibi zřejmě končí, alespoň ve stávajícím složení týmu. „Dívky odcházejí na střední školu, každá na jinou. Já jsem již půl roku pracující důchodce a paní ředitelka mi už oznámila, že pro mě místo nebude,“ uzavírá Zdeňka Havlíčková.

Skautský místopředseda Jiří Navrátil a operní pěvkyně Soňa Červená předávají cenu projektu Žijí mezi námi. | Video: Zuzana Hronová
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Při střelbě na oslavě v americkém Colorado Springs zemřelo sedm lidí

Při střelbě na narozeninové oslavě v americkém městě Colorado Springs v neděli zemřelo sedm lidí včetně údajného útočníka. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady.

Útočník podle úřadů dorazil na oslavu, kde se nacházela jeho přítelkyně, a zahájil střelbu. Na místě zemřelo šest osob, jeden člověk podlehl svým zraněním po převozu do místní nemocnice.

V místě oslavy se nacházely i děti, podle prohlášení policie a představitelů města však nebyly mezi oběťmi střelby. Policie uvedla, že střelec spáchal sebevraždu. Dodala, že nyní zjišťuje motiv činu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy