Život začíná v 70! Toto jsou senioři, kteří zapomněli stárnout a odejít do důchodu

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
Aktualizováno 1. 10. 2015 19:48
Jsou aktivnímu vědci, sportovci, učiteli nebo cestovateli. Táhne jim na osmdesátku, mnozí ji už překročili. Přečtěte si u příležitosti Mezinárodního dne seniorů jejich inspirativní příběhy.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Většinová společnost má seniory zařazené do kategorie pasivních lidí, chodících maximálně do supermarketu na nákup a na poštu pro důchod.

Jedním z úkolů Mezinárodního dne seniorů, který připadá na 1. října, je ukázat, že senioři bývají nejen aktivní, ale také inspirativní. A že namísto ignorace či shovívavosti  jsou na místě spíše respekt a úcta.

Projděte si infografiku seniorských cestovatelů, elitních vědců, učitelů, divadelníků, sportovců, oddílových vedoucích, dřevorubců, zkrátka lidí, kteří často i na prahu devadesátky odmítají zvolnit své rychlé životní tempo.

Vybrané rozhovory a reportáže pochází z dlouhodobého seriálu Aktuálně.cz o aktivních seniorech Život začíná v 70!.

Josef Šubrt pracoval v mládí ve zbrojovce a vynášel z ní coby odbojář citlivá data. Dobrodružná povaha ho dodnes neopustila

Foto: Zuzana Hronová

Odbojář Josef Šubrt se během války připojil k pražským skautům a stal se členem Zpravodajské brigády. Pomocí systému kurýrů a lístečků získávali cenné informace pro Západ. On byl u zdroje citlivých dat, neboť pracoval v pražském závodu brněnské zbrojovky.

Když se řekne Pražské povstání, vybaví si, jak coby kluk od Vltavy stavěl barikády u Národního divadla a u Karlova mostu a jak na ně Němci stříleli od vysokých škol.

Dnes je mu 95 let, člověk by mu však hádal maximálně osmdesát. Jelikož je členem velmi akčního pražského Klubu seniorů Průhon Řepy, jenž spadá do projektu Senzační senior, aktivit má více než dost. Každý týden chodí na výlety, na plavání, do sauny a na bowling. Krom toho pravidelně vyráží se stanem po Evropě.

Rozhovor si přečtěte zde

 

Právě se děje

před 45 minutami

Albánii zasáhla dvě zemětřesení, zanechala po sobě 108 zraněných, nikdo nezemřel

Albánii v sobotu zasáhlo zemětřesení, jehož intenzitu seismologové stanovili na 5,8 stupně. Záchvěvy půdy byly cítit i v sousedních zemích, především v Černé Hoře, vyžádaly si 108 zraněných, kteří byli ošetřeni v nemocnicích v Tiraně a Drači. Nejsou hlášena žádná úmrtí. Epicentrum sobotního zemětřesení se nacházelo zhruba 30 kilometrů severně od města Drač (Durrës) u pobřeží blízko Mysu Rodon. Podle albánského geofyzikálního ústavu šlo o nejsilnější zemětřesení v Albánii za posledních 20 až 30 let. Obyvatele pak vyděsily další otřesy v noci ze soboty na neděli o síle 4,8 stupně. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zemřel hoteliér, který se zasloužil o expanzi Hiltonu, bylo mu 91 let

Ve věku 91 let zemřel tento týden ve Spojených státech hotelový magnát William Barron Hilton, který rozšířil hotelové impérium založené jeho otcem. Informovala o tom agentura AP. Rodina Hiltonových oznámila, že Barron Hilton zemřel přirozenou smrtí ve čtvrtek ve svém domově v Los Angeles. Zůstalo po něm osm dětí a 15 vnoučat, mezi nimiž jsou i známé celebrity Paris a Nicky Hiltonovy. V rodinné firmě začal působit v 50. letech minulého století a dokázal ji dostat až na špičku hotelového průmyslu. V čele společnosti, která v současné době provozuje tisíce hotelů po celém světě včetně České republiky, stál 30 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy