Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Dermatologové vzkazují: „Pečujte o pleť s atopickým ekzémem i v zimě!“

3. 12. 2019 14:49
Všichni, kdo trpí atopický ekzémem ho i kolektivně nazývají nikdy nekončícím a nepříjemným kožním problémem. Jde o chronický zánět kůže, který se při jeho léčbě může zdát zdánlivě neviditelný. V buňkách kůže ale neustále dřímá a relativně klidná kůže se může zvrtnout v silné vzplanutí ekzému. Jak s nepříjemnostmi spojené s atopií bojovat a pečovat o kůži v zimě?
Foto: Benu

Když trpí největší orgán lidského těla

Ano, kůži díky své obrovské ploše a funkci, kterou plní při ochraně organismu považujeme za důležitý a největší orgán lidského těla. Když se na kůži objeví atopie a lékař ji správně diagnostikuje, vysvětlí vám, že hlavních důvodů, proč svěděním, začervenáním a dalšími příznaky trpíte, je hned několik. Zpravidla jde o kombinaci vrozených, biochemických, klimatických a imunologických faktorů. Velkou roli při výskytu může hrát i špatné prokrvení pokožky a velká míra nezvládnutého stresu.

Jak poznám atopický ekzém

Kůže je na první pohled podrážděná. Velmi suchá a s rozpínajícím se problémem hrubne. Tvoří se na ní červené pupínky a puchýřky, které mohou mokvat a olupovat se. Kůže s atopií se vyskytuje nejčastěji v záhybech těla, jako je podkolenní jamka, loketní jamka, na rukou i v okolí vlasů. Výsev a velká ložiska se mohou vyskytovat ale i jinde. Její projevy bývají u každého jedince individuální, a proto je nutné se poradit pro účinnou léčbu s dermatologem. Ten s vámi po identifikaci choroby pravděpodobně probere vnější i vnitřní faktory onemocnění a podle jejich náznaků zvolí léčbu. Ve fázi vzplanutí většinou doporučí ke zmírnění symptomů speciální přípravky, jako jsou antihistaminika a kortikoidy. Akutní fázi určitě nepodceňujte a nechte si doporučit i speciální péči v lékárně, se kterou budete kůži promazávat a mírnit tak vzplanutí. Nejspolehlivějšími a nejjemnějšími přípravky jsou ty ze speciální kategorie, které splňují nejpřísnější farmaceutické požadavky na kvalitu a péči. Jde o takzvanou dermokosmetiku.

Foto: Benu

Do lékárny pro každodenní péči

Je jedno jestli jste v tom nejhorším a vaše pokožka je v jednom ohni, nebo se příznaky atopie zrovna téměř ztratily. Pokožku je třeba udržovat v kondici a neustále ji promazávat a při mytí o ni pečovat jemnými dermokosmetickými prostředky. Když se v zimě přistihnete, že vaše příznaky tolik nebijí do očí, hned si vzpomeňte na úporné škrábání v létě a raději sáhněte po péči, se kterou se vyhnete komplikacím.

K mytí používejte pravidelně olejové mycí přípravky, či speciální olejovo-gelové mycí emulze. S délkou sprchy to nepřehánějte. Dopřejte si maximálně 5 minut. U koupele se speciálními přípravky si můžete užít pohody i na 15 minut. Když je očista hotová, nikdy pokožku usilovně nedrhněte ručníkem. Stoprocentní bavlna a jemné otírání bude příjemné a ušetříte si další komplikace. Pokud trpíte úporným svěděním zeptejte se svého lékárníka i na takzvaná emoliencia. Jde o přípravky, které byste v akutní fázi mohli nanášet na postižená místa dvakrát denně a pomoci tím utišit svědění. Doplnit je můžete dermokosmetickými tělovými balzámy. Ty přinesou dlouhodobý komfort a podpoří ochranu kožní bariéry.

Foto: Benu

Jak dále neprovokovat projevy atopie

  • Vyhněte se ve stravě alergenům jako je mléko, sója, vejce, ořechy, citrusy, rajčata, čokoláda a kiwi.
  • Pokud potřebujete uklidit, použijte vždy ochranné rukavice. Vyhnete se tak kontaktu se saponáty, mýdly a drastickými čisticími prostředky.
  • Vyhněte se velkým obloukem i prašnému a zakouřenému prostředí, roztočům, pylům a srsti zvířat.
  • Atopii povzbuzují i výkyvy teplot, které ji provázejí při přecházení z exteriéru do interiéru v zimním prostředí i v létě při klimatizování.
  • Ekzém se většinou zhorší i při hormonálních výkyvech. Jak v pubertě, tak při menstruaci a v těhotenství.
  • Nejhorší projevy provázejí atopii na slunci, kdy kůže dostává zabrat a je díky paprskům vysušená.
  • Pokožce může vadit i stres, a nejen s ním spojené pocení.

Vzplanutí ekzému můžete vyprovokovat i častým a dlouhým mytím klasickými mýdly, které vede k podráždění a vysušení pokožky.

 

Právě se děje

Další zprávy