Deprese u teenagerů může souviset s nezdravým jídlem, zjistili vědci

Magazín Magazín
30. 8. 2019 13:13
Nová studie amerických vědců napovídá, že heslo "jste to, co jíte" může platit. Výzkumníci mluvili se vzorkem dospívajících, aby zjistili, jestli netrpí depresí, a následně analyzovali jejich moč. Výsledky ukázaly, že depresivní teenageři mají v moči hodně sodíku, který se vyskytuje ve fast foodu, a málo draslíku, na nějž je bohatých mnoho druhů ovoce a zeleniny.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

K teenagerům odjakživa patřily vzdorovité postoje a dramatické výkyvy nálad. V posledních dekádách se v souvislosti s náctiletými čím dál více mluví i o vážnějším problému, kterým je deprese. Nová studie provedená americkými výzkumníky z Alabamské univerzity v Birminghamu teď odhalila překvapivou souvislost mezi touto psychickou poruchou a způsobem stravování.

Za depresivními stavy teenagerů může podle autorů stát jídelníček postavený z převládající části na fast foodu a jen z malé části na rostlinné stravě. Výzkumníci to zjistili díky analýze moči u 84 afroamerických chlapců a dívek z nízkopříjmových domácností.

Vzorky moči sbírali při dvou příležitostech s odstupem jednoho a půl roku. Při obou sezeních pak prostřednictvím rozhovorů s dětmi a jejich rodiči zjišťovali, jestli náctiletí nevykazují symptomy deprese.

"Vysoké procentu sodíku značí konzumaci vysoce průmyslově zpracovaných potravin jako například rychlé občerstvení, mražené polotovary a nezdravé svačiny," řekla pro stanici CNN psycholožka a vedoucí výzkumného týmu Sylvie Mrugová.

"Nízké procento draslíku naopak indikuje jídelníček, ve kterém chybí na draslík bohaté ovoce a zelenina jako fazole, brambory, špenát, rajčata nebo banány, ale i suroviny jako jogurt nebo maso z lososa," doplnila Mrugová.

Ta se svými kolegy současně zjistila, že moč s velkým podílem sodíku a s draslíkem na základní hodnotě může předznamenávat, že se signály deprese u teenagerů objeví o rok a půl později. Tato spojitost pak funguje bez ohledu na rozdíly v otázkách váhy, krevního tlaku, věku a pohlaví.

"Zjištěné výsledky dávají smysl, protože pokrmy bohaté na draslík jsou zároveň zdravé, takže když je dospívající častěji zahrnují do svých jídelníčků, mají více energie a cítí se lépe. Dobrý fyzický stav potom logicky vede k větší duševní pohodě," reagovala dietoložka Lisa Drayerová.

Nevyvážený jídelníček může být podle ní spojený také s dalšími rizikovými faktory, například s pocitem sociálního vyloučení, nedostatkem podpory v okolí, nedostatečným přístupem ke zdravotní péči či s užíváním návykových látek. "Je obtížné určit, jestli způsob stravování skutečně vede k depresi, nebo jen značí přítomnost jiných rizikových faktorů," dodala Drayerová.

Video: Umíráme na nemoci z výživy nad plným talířem jídla, už nevíme, co a jak jíst, tvrdí Přibyl

Lidé jsou permanentně podvyživení, jsou to procesy, které probíhají dlouhodobě, často to vede až k autoimunitním onemocněním, tvrdí Přibyl. | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 3 hodinami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

Další zprávy