Deprese u teenagerů může souviset s nezdravým jídlem, zjistili vědci

Magazín Magazín
30. 8. 2019 13:13
Nová studie amerických vědců napovídá, že heslo "jste to, co jíte" může platit. Výzkumníci mluvili se vzorkem dospívajících, aby zjistili, jestli netrpí depresí, a následně analyzovali jejich moč. Výsledky ukázaly, že depresivní teenageři mají v moči hodně sodíku, který se vyskytuje ve fast foodu, a málo draslíku, na nějž je bohatých mnoho druhů ovoce a zeleniny.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

K teenagerům odjakživa patřily vzdorovité postoje a dramatické výkyvy nálad. V posledních dekádách se v souvislosti s náctiletými čím dál více mluví i o vážnějším problému, kterým je deprese. Nová studie provedená americkými výzkumníky z Alabamské univerzity v Birminghamu teď odhalila překvapivou souvislost mezi touto psychickou poruchou a způsobem stravování.

Za depresivními stavy teenagerů může podle autorů stát jídelníček postavený z převládající části na fast foodu a jen z malé části na rostlinné stravě. Výzkumníci to zjistili díky analýze moči u 84 afroamerických chlapců a dívek z nízkopříjmových domácností.

Vzorky moči sbírali při dvou příležitostech s odstupem jednoho a půl roku. Při obou sezeních pak prostřednictvím rozhovorů s dětmi a jejich rodiči zjišťovali, jestli náctiletí nevykazují symptomy deprese.

"Vysoké procentu sodíku značí konzumaci vysoce průmyslově zpracovaných potravin jako například rychlé občerstvení, mražené polotovary a nezdravé svačiny," řekla pro stanici CNN psycholožka a vedoucí výzkumného týmu Sylvie Mrugová.

"Nízké procento draslíku naopak indikuje jídelníček, ve kterém chybí na draslík bohaté ovoce a zelenina jako fazole, brambory, špenát, rajčata nebo banány, ale i suroviny jako jogurt nebo maso z lososa," doplnila Mrugová.

Ta se svými kolegy současně zjistila, že moč s velkým podílem sodíku a s draslíkem na základní hodnotě může předznamenávat, že se signály deprese u teenagerů objeví o rok a půl později. Tato spojitost pak funguje bez ohledu na rozdíly v otázkách váhy, krevního tlaku, věku a pohlaví.

"Zjištěné výsledky dávají smysl, protože pokrmy bohaté na draslík jsou zároveň zdravé, takže když je dospívající častěji zahrnují do svých jídelníčků, mají více energie a cítí se lépe. Dobrý fyzický stav potom logicky vede k větší duševní pohodě," reagovala dietoložka Lisa Drayerová.

Nevyvážený jídelníček může být podle ní spojený také s dalšími rizikovými faktory, například s pocitem sociálního vyloučení, nedostatkem podpory v okolí, nedostatečným přístupem ke zdravotní péči či s užíváním návykových látek. "Je obtížné určit, jestli způsob stravování skutečně vede k depresi, nebo jen značí přítomnost jiných rizikových faktorů," dodala Drayerová.

Video: Umíráme na nemoci z výživy nad plným talířem jídla, už nevíme, co a jak jíst, tvrdí Přibyl

Lidé jsou permanentně podvyživení, jsou to procesy, které probíhají dlouhodobě, často to vede až k autoimunitním onemocněním, tvrdí Přibyl. | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 11 minutami

Opozice přestane blokovat zákon o Dukovanech, přístup ruským a čínským firmám znemožní Senát

Opoziční strany koalic Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) a Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) přestanou ve sněmovně blokovat návrh zákona o opatřeních k přechodu Česka k nízkouhlíkové energetice, takzvaný zákon lex Dukovany. Podle dohody s vládou k němu Senát připojí pozměňovací návrh, který zamezí ruským a čínským firmám účastnit se tendru na výstavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Novinářům to v úterý ve sněmovně řekl místopředseda STAN Petr Gazdík.

Třetí čtení návrhu bylo ve sněmovně zahájeno na začátku února, několikrát bylo ale přerušeno. Důvodem byla mimo jiné právě snaha části opozice zakotvit v zákoně bezpečnostní pojistky k výstavbě nového bloku proti ruským a čínským firmám. Gazdík v úterý uvedl, že opoziční strany se shodly s vicepremiérem Karlem Havlíčkem (za ANO) na tom, že záruky do předpisu doplní Senát.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Aerolinky Emirates vykázaly první celoroční ztrátu za 30 let

Letecká společnost Emirates v uplynulém finančním roce kvůli pandemii prodělala 5,5 miliardy dolarů (zhruba 115 miliard Kč). Firma, která je největším leteckým dopravcem na Blízkém východě, to v úterý uvedla v tiskové zprávě. Vykázala tak první celoroční ztrátu za více než 30 let.

Tržby společnosti se ve finančním roce, který skončil 31. března, propadly o 66 procent na 8,4 miliardy dolarů. Počet cestujících se snížil o 88 procent na 6,6 milionu, což je nejnižší úroveň za dvě desetiletí.

V předchozím roce společnost Emirates vydělala 288 milionů dolarů. Ztrátová byla naposledy ve finančním roce, který skončil v březnu 1988, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy