Deprese u teenagerů může souviset s nezdravým jídlem, zjistili vědci

Magazín Magazín
30. 8. 2019 13:13
Nová studie amerických vědců napovídá, že heslo "jste to, co jíte" může platit. Výzkumníci mluvili se vzorkem dospívajících, aby zjistili, jestli netrpí depresí, a následně analyzovali jejich moč. Výsledky ukázaly, že depresivní teenageři mají v moči hodně sodíku, který se vyskytuje ve fast foodu, a málo draslíku, na nějž je bohatých mnoho druhů ovoce a zeleniny.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

K teenagerům odjakživa patřily vzdorovité postoje a dramatické výkyvy nálad. V posledních dekádách se v souvislosti s náctiletými čím dál více mluví i o vážnějším problému, kterým je deprese. Nová studie provedená americkými výzkumníky z Alabamské univerzity v Birminghamu teď odhalila překvapivou souvislost mezi touto psychickou poruchou a způsobem stravování.

Za depresivními stavy teenagerů může podle autorů stát jídelníček postavený z převládající části na fast foodu a jen z malé části na rostlinné stravě. Výzkumníci to zjistili díky analýze moči u 84 afroamerických chlapců a dívek z nízkopříjmových domácností.

Vzorky moči sbírali při dvou příležitostech s odstupem jednoho a půl roku. Při obou sezeních pak prostřednictvím rozhovorů s dětmi a jejich rodiči zjišťovali, jestli náctiletí nevykazují symptomy deprese.

"Vysoké procentu sodíku značí konzumaci vysoce průmyslově zpracovaných potravin jako například rychlé občerstvení, mražené polotovary a nezdravé svačiny," řekla pro stanici CNN psycholožka a vedoucí výzkumného týmu Sylvie Mrugová.

"Nízké procento draslíku naopak indikuje jídelníček, ve kterém chybí na draslík bohaté ovoce a zelenina jako fazole, brambory, špenát, rajčata nebo banány, ale i suroviny jako jogurt nebo maso z lososa," doplnila Mrugová.

Ta se svými kolegy současně zjistila, že moč s velkým podílem sodíku a s draslíkem na základní hodnotě může předznamenávat, že se signály deprese u teenagerů objeví o rok a půl později. Tato spojitost pak funguje bez ohledu na rozdíly v otázkách váhy, krevního tlaku, věku a pohlaví.

"Zjištěné výsledky dávají smysl, protože pokrmy bohaté na draslík jsou zároveň zdravé, takže když je dospívající častěji zahrnují do svých jídelníčků, mají více energie a cítí se lépe. Dobrý fyzický stav potom logicky vede k větší duševní pohodě," reagovala dietoložka Lisa Drayerová.

Nevyvážený jídelníček může být podle ní spojený také s dalšími rizikovými faktory, například s pocitem sociálního vyloučení, nedostatkem podpory v okolí, nedostatečným přístupem ke zdravotní péči či s užíváním návykových látek. "Je obtížné určit, jestli způsob stravování skutečně vede k depresi, nebo jen značí přítomnost jiných rizikových faktorů," dodala Drayerová.

Video: Umíráme na nemoci z výživy nad plným talířem jídla, už nevíme, co a jak jíst, tvrdí Přibyl

Lidé jsou permanentně podvyživení, jsou to procesy, které probíhají dlouhodobě, často to vede až k autoimunitním onemocněním, tvrdí Přibyl. | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 hodinami

Mönchengladbach podlehl Schalke a může přijít o druhé místo

Na úvod jarní části německé fotbalové ligy zvítězilo Schalke 04 nad Mönchengladbachem 2:0. Poražená Borussia promarnila šanci na posun do čela tabulky a může přijít o druhé místo, pokud Bayern Mnichov porazí v neděli v Berlíně Herthu.

Schalke vyhrálo díky brankám z úvodu druhého poločasu. V 48. minutě se posedmé v sezoně trefil německý reprezentant Suat Serdar, který je nejlepším střelcem týmu. O deset minut později zvýšil Michael Gregoritsch, který přišel v zimě na hostování z Augsburgu. Svěřenci trenéra Davida Wagnera se dostali na čtvrté místo před rivaly z Dortmundu.

Fotbalisté Getafe po dvou porážkách za sebou ve španělské lize zabrali a díky vítězství 3:0 na hřišti předposledního Leganés se posunuli na páté místo. Před šestým San Sebastianem i sedmou Valencií, které však odehrály o zápas méně, mají náskok dvou bodů.

Getafe v posledních dvou zápasech vyšlo bodově i střelecky naprázdno, ale dnes proti outsiderovi obě série rázně ukončilo. Už po 33 minutách vedlo díky brankám Leandra Cabrery, Allana Nyoma a Jaimeho Maty. Nepovedený zápas San Sebastianu, který na příčky znamenající záchranu ztrácí bod, v závěru ještě završily dvě bleskové žluté karty pro Rúbena Peréze.

Německá fotbalová liga - 18. kolo:

Schalke - Mönchengladbach 2:0 (48. Serdar, 58. Gregoritsch).

Španělská fotbalová liga - 20. kolo:

Leganés - Getafe 0:3 (12. Cabrera, 21. Nyom, 33. Mata).

Zdroj: ČTK
Další zprávy