Deprese na objednávku? Dnes je nejhorší pondělí v roce

Zuzana Mocková Zuzana Mocková
19. 1. 2015 8:00
Třetí pondělí v lednu je považováno za nejdepresivnější den v roce. Kde se vzala matematicky podložená teorie a jak nás podle odborníků dnešek ovlivní?
Foto: Thinkstock

Praha – Termín Blue Monday se od roku 2005 objevuje v britských i tuzemských médiích, která varují lidi před nejhorším dnem roku a navíc přidávají desítky zaručených rad a návodů, jak takový "britský pátek třináctého" vlastně přežít.

Nejdepresivnější pondělí v roce vymyslel a údajně i vypočítal psycholog Cliff Arnall z univerzity v Cardiffu pro britskou cestovní kancelář Sky Travels, která potřebovala zvýšit prodej zájezdů právě v období ledna. Během let se jeho teorie zprofanovala natolik, že Blue Monday lidé vzali za svůj a každoročně se v lednu dočtou v médiích, že přežijí nejhorších 24 hodin jedině osvěžující procházkou nebo pozitivní hudbou. V ideálním případě si mají rovnou vzít dovolenou, aby se případným komplikacím vyhnuli na pláži u moře.

Blue Monday 19. 1. 2015

Deprese, podzimní deprese, smutek, ilustrační foto
Foto: Thinkstock
  • nejdepresivnější den roku
  • každoročně připadá na 3. pondělí v lednu
  • v tento den se kumuluje depresivní nálada z uplynulých vánočních svátků, nesplněných předsevzetí, dluhů, špatného počasí, mála světla atd.
  • podle autora Blue Monday Dr. Cliffa Arnalla se ale můžeme těšit také na nejšťastnější den, který spadá do poloviny června
  • odborníci se jeho výpočtům vysmívají, jsou prý nevědecké

Málokdo už řeší, jak mohl psycholog určit s přesností konkrétní den, kdy leží na většině lidí planety splín a v hlavách se jim honí depresivní myšlenky. Doktor Arnall vytvořil matematický vzorec, do kterého zasadil proměnné, jako je počasí, povánoční zadluženost nebo selhání novoročních předsevzetí.

"Už z principu je to nesmysl. Není zřejmé, co dosadit za jednotlivé proměnné a jakým způsobem sčítat například počasí a dluhy. Nejsou jasně specifikovány jednotky u jednotlivých proměnných ani jak jejich hodnoty určit. Co by vyšlo jako výsledek, opravdu nevím," reaguje na vzorec psychologa Arnalla česká matematička Pavla Kouřilová z Univerzity Palackého.

Na nesmyslnost vzorce poukazuje ve svém loňském článku i britský deník The Guardian. Redaktor si pokládá otázku, zda je něco jako výpočet nejdepresivnějšího dne v roce vůbec možné. Tvrdí, že by bylo nutné provést sociologický průzkum u nejméně 10 tisíc náhodných respondentů, kteří by zastupovali průřez populací co do rozličnosti věku, sociálního zázemí či etnika.

Přesto by výsledky vyplývající z jediného roku nestačily, protože následující rok by lidé propadali splínům z úplně jiných důvodů a v jiném ročním období. Bylo by proto potřeba dotazovat se respondentů v průběhu několika let, aby se dal zpětně zjistit den, kdy statisticky nejvíce lidí propadalo depresím.

I tak by byla nutná diskuse o tom, co nás vlastně do špatné nálady dostává. Jak uvádí autor článku na konkrétním příkladu, pokles na burze je jinak stresujícím faktorem pro makléře a jinak pro obyčejného dělníka.

Teorie na objednávku cestovní kanceláře

Blue Monday je tedy stále přetrvávající společenský mýtus navzdory faktu, že Cliff Arnall tuto teorii vymyslel na objednávku cestovní kanceláře a navíc, jak uvádí The Guardian, zpochybněna je i Arnallova kvalifikace. Údajně prý nemá s univerzitou v Cardiffu, jíž se zaštiťuje, co do činění.

Teorii o depresivním pondělku jsou ale nakloněny statistiky, které uvádějí, že v letech 2006 až 2010 došlo v České republice k nejvíce sebevraždám právě v pondělí. Trend suicidálního chování se během týdne postupně snižuje až do soboty. Počet sebevražd pak stoupá v neděli až k vrcholu, kterým je opět pondělí.

Údaje Českého statistického úřadu ale vyvrací, že by průběh ledna byl nadprůměrně katastrofální. To ale neplatí o Novém roku, tedy 1. lednu, kdy křivka počtu sebevražd vstoupá vzhůru. Druhý den však nevybočuje z normy. Nejvíce sebevrahů si vybere k ukončení života období jara.

"Nevysílejte negativní energii do vesmíru"

Psychologové upozorňují, že období ledna s sebou opravdu může přinést smutky. "Konec i začátek roku, zima a tma moc nepřispívají k dobré náladě a určitě mají co do činění s lidskou psychikou. Na člověka ale mohou splíny padnout kdykoli, zvláště pak v souvislosti s osobně významnými daty a výročími, jako jsou například Dušičky," říká psycholožka Iva Smolová a upozorňuje v souvislosti s Blue Monday na sebenaplňující předpověď, kdy se člověk může do depresivní nálady dostat vlastně jen kvůli tomu, že podle stanoveného dne se má takto chovat.

Pokud má někdo z pověr typu pátek třináctého nebo Blue Monday obavy, Smolová radí například podstoupit světelnou terapii nebo rovnou navštívit psychologa. Oproti tomu námi oslovená astroložka Gabriela Nell Empressia, která se zabývá východní filozofií a numerologií, doporučuje vypít hned po ránu hodně vody na pročištění a pomodlit se a vnitřně se ztišit.

"Musíme si uvědomit, že čím více lidí má obavy z nějakého data, situace nebo člověka, tím vysíláme více negativní energie do vesmíru, který je s námi úzce propojen,“ říká Gabriela a varuje, že v pondělí zakusíme hranice svých sil a budeme velmi vyčerpaní. "Pondělí 19. ledna je dynamickým dnem, který se ponese v duchu vyjednávání, a to mnohdy i netaktním způsobem.“

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 20 minutami

Schodek rozpočtu ke konci listopadu vzrostl na 337,1 miliardy korun

Schodek státního rozpočtu ke konci listopadu vzrostl na 337,1 miliardy korun z říjnových 286,7 miliardy korun. V tiskové zprávě o tom dnes informovalo ministerstvo financí. Podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) stát za celý rok dodrží plánovaný schodek 375 miliard korun. Loni byl ke konci listopadu deficit 401,5 miliardy korun, což byl nejhorší průběžný výsledek hospodaření od vzniku Česka.

Celkové příjmy rozpočtu za letošních 11 měsíců meziročně vzrostly o 7,2 procenta na 1,423 bilionu korun. K růstu příjmů přispěly podle MF zejména výnosy z daní a pojistného, meziroční srovnání naopak negativně zkresluje výnos z dividend, který letos zatím státu nebyl vyplacen.

Celkové výdaje ke konci listopadu meziročně vzrostly o 1,8 procenta na 1,761 bilionu korun.V letošním roce sice stát mimořádně valorizoval důchody, zvýšil životní minimum i různé dávky a přispívá domácnostem na takzvaný úsporný tarif, proti loňsku ale vyplatil méně peněz spojených s protiepidemickou pomocí.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Armádní zakázky za 3,5 miliardy projednala vláda

O servis letounů L-159 se české armádě bude nadále starat jejich výrobce Aero Vodochody. Do roku 2029 firmě ministerstvo obrany zaplatí asi 2,3 miliardy korun bez DPH, informoval vládu resort. "Pozáruční servis je nezbytný pro zajištění nepřetržitého výcviku pilotů a k podstatnému zvýšení jejich bezpečnosti při výcviku nebo v bojových podmínkách," uvedlo ministerstvo.

Vláda ve čtvrtek zároveň dostala informaci o nákupu radiostanic a kryptografických prostředků kategorie CCI (Controlled Cryptographic Item). "Zařízení jsou určena do systému taktických radiových komunikací pro velení a řízení Armády ČR," uvedlo ministerstvo. Stát budou asi 1,2 miliardy korun bez DPH a pořízeny budou prostřednictvím americké vlády a jejího programu Foreign Military Sales. Ministerstvo poznamenalo, že jde o jediný možný způsob pořízení vojenského materiálu z USA. "Pořizované radiostanice a kryptografické prostředky zabezpečí hlasové a širokopásmové datové spojení jednotek při různých činnostech jak v zahraničních operacích, tak na území Česka," dodalo ministerstvo.

Další zakázkou, se kterou byla vláda seznámena, je zpracování projektové dokumentace na nový administrativně-technický areál, kde bude možné zpracovávat citlivé informace až do stupně utajení v kategorii přísně tajné. Jeho cena bude 140,5 milionu korun a zpracuje ji společnost Intar. "Dokumentace by měla být hotová do konce roku 2024, v letech 2025 až 2028 by měla proběhnout stavba," uvedl úřad. Místo stavby nespecifikoval.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Země EU dohodly postup ohledně ochrany řemeslných a průmyslových výrobků

Stovky druhů tradičních evropských výrobků včetně českého křišťálu jsou o krok blíž k zahrnutí do systému ochranných označení Evropské unie. Unijní ministři totiž dnes přijali stanovisko k návrhu o ochraně řemeslných a průmyslových výrobků. Cílem je zaručit autenticitu produktů, které jsou spojeny s konkrétním regionem.

Unie v současnosti vymáhá pravidla o ochraně takzvané geografické indikace u mnoha druhů potravin, jako jsou parmazán, šampaňské víno či třeboňský kapr. Návrh předložený v dubnu Evropskou komisí (EK) by vytvořil podobný systém pro výrobky, jako je sklo z benátského ostrova Murano, druh porcelánu vyráběný ve francouzském Limoges nebo český křišťál a granát. Unijní exekutiva očekává, že se ochrana dotkne zhruba 800 produktů.

"Toto nařízení zaručí kvalitu a autenticitu výrobků prodávaných v EU," uvedl v prohlášení český ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. Na jednání Rady EU, kterému předsedá, předtím ministři sedmadvacítky schválili několik úprav v textu EK. Cílem zásahů je sladit připravovanou normu s existujícími pravidly a vyjasnit podmínky pro registraci ochranných známek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy