Dělníci zachránili z moře psa, plaval 200 kilometrů od břehu a byl na pokraji sil

Magazín Magazín
17. 4. 2019 13:33
Poněkud netradičního návštěvníka hostili minulý týden dělníci na ropné plošině společnosti Chevron 200 kilometrů od thajských břehů. Jeden ze zaměstnanců totiž na širém moři spatřil plavat již značně unaveného psa. Zvíře se nakonec pomocí lana podařilo vytáhnout na palubu a zachránit.
"Jeho oči vypadaly tak smutně, díval se na nás nahoru a jako by říkal: 'Prosím, pomozte mi.'" | Video: Reuters

Hnědý aspin podle jednoho z pracovníků plošiny Vitisaka Payalawa vypadal značně unaveně a zoufale. "Jeho oči byly tak smutné, díval se na nás nahoru a jako by říkal: 'Prosím, pomozte mi'," uvedl Payalaw pro americkou televizní stanici CNN.

Zvíře podle dělníků plavalo nedaleko plošiny, bylo značně vysílené a třáslo se. První pokus, při kterém jej chtěli vytáhnout pomocí tyče, se jim nepodařil, protože unavený pes byl bičován vlnami. "Říkal jsem si, že musíme jednat rychle, nebo to už nezvládne," popsal Payalaw. 

Nakonec proto zaměstnanci ropné plošiny hodili psovi lano se smyčkou, pomocí které jej vytáhli na palubu. "Vypadal extrémně unavený, ani se nedokázal udržet na nohou, celou dobu seděl," dodal pracovník plošiny.

Zachráněný aspin pojmenovaný Přeživší.
Zachráněný aspin pojmenovaný Přeživší. | Foto: Reuters

Muži zvíře osušili, dali mu napít čerstvé vody a nápoje na doplnění energie. Nakonec jej pojmenovali Boonrod (Přeživší).

Později psa převezli zpět na thajskou pevninu, kde jej převzala charitativní organizace Watchdog Thailand. Zvíře poslala k vyšetření na veterinární kliniku a teď bude dočasně umístěno v útulku, než se uzdraví.

Vitisak Payalaw se nechal slyšet, že pokud Přeživšího nikdo nebude chtít, adoptuje jej sám.

Video: Mlácení psů neuznávám, vlčáka musíte upiškotkovat, říká Vojtěch Kouřil ze záchranné stanice

Lidé reagují na agresivitu zase agresivitou, často vidím snahu utlumit psa nějakou šílenou metodou, jako je mlácení o zem, upozorňuje Vojtěch Kouřil. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 21 minutami

Osm lidí, kteří sundávali v úřadech Macronovy portréty, dostalo pokuty

Soud v Paříži odsoudil k pokutě 500 eur (13 tisíc korun) každého z osmi ekologických aktivistů, kteří na začátku roku v úředních budovách několika obvodů francouzské metropole sundávali portréty prezidenta Emmanuela Macrona. Muže, který jejich počínání natáčel, osvobodil. Informují o tom francouzská média.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Výdaje na vědu v ČR loni vzrostly 102,8 miliardy, nejvíce na ni dali podnikatelé

Výdaje na výzkum a vývoj v České republice loni vzrostly meziročně o 12,3 miliardy na 102,8 miliardy korun. Podíl výdajů na hrubém domácím produktu (HDP) byl 1,93 procenta, Česko se tak přiblížilo průměru Evropské unie. Nadále ale zaostává za sousedními Rakouskem a Německem, které spolu se Švédskem a Dánskem vydávají jako jediné země EU na vědu více než tři procenta HDP. Informoval o tom Český statistický úřad.

Největší měrou se o nárůst výdajů zasloužily podnikatelské zdroje, z nichž se loni vynaložilo na vědeckou činnost téměř 60 miliard korun. Stát se v posledních letech podílí na financování domácího výzkumu a vývoje přibližně z jedné třetiny.

Výzkumu a vývoji se v ČR na konci loňského roku na plný či částečný úvazek věnovalo 113 500 lidí. Za posledních pět let jejich počet vzrostl zhruba o 20 tisíc.

Další zprávy