Delfíni mají ze sexu stejné potěšení jako lidé, tvrdí vědci. Zkoumali klitorisy samic

Magazín Magazín
13. 1. 2022 15:09
Američtí vědci zjistili, že delfíni při páření zažívají podobnou rozkoš jako lidé, a proto jsou sexuálně aktivní i v době, kdy neplodí potomky. Ve svém výzkumu se zaměřili na klitorisy delfíních samic, které podle nich v mnohém připomínají ženské klitorisy a nachází se v nich rozsáhlá topořivá tkáň.
Delfíni skákaví
Delfíni skákaví | Foto: Shutterstock

Delfíni patří mezi několik málo druhů savců, které jsou sexuálně aktivní i v době, kdy se nesnaží zplodit potomky. To vědce přivedlo k hypotéze, že vodním živočichům přináší páření tělesnou rozkoš. Tým výzkumníků ze tří amerických univerzit se proto rozhodl zjistit, jak funguje klitoris u samic delfínů skákavých. O jejich bádání píše přírodovědný web Earth.com.

Protože vědci nemohli delfíny sledovat, když spolu zrovna dováděli ve vodě, museli si vystačit s pitváním jedenácti samic, které zahynuly přirozenou smrtí. Zkoumali tvar pohlavních orgánů i nervová spojení, která procházela jejich tkáněmi, což jim potvrdilo předpoklad, že klitoris delfínům může sloužit jako zdroj sexuálního uspokojení.

"Klitoris delfínů má stejně jako ženský rozsáhlé topořivé tkáně, které se plní krví. Protože se ale pánevní oblast zvířat ve srovnání s lidskou výrazně liší, bylo překvapivé vidět, jak moc se oba klitorisy vzájemně podobají. Taky nás zaujalo, jak byly nervy v klitorisu delfínů veliké. Některé měly v průměru i půl milimetru," přiblížila profesorka Patricia Brennanová, hlavní autorka studie, která vyšla v odborném časopise Current Biology.

Topořivá tkáň delfíního klitorisu podle ní mění svůj tvar v období, kdy samice dospívají. Pohlavní orgán jim tedy začíná fungovat až s nástupem dospělosti. Klitoris se u samic delfínů nachází hned v přední části pochvy a podobně jako v ženském klitorisu či špičce mužského penisu zahrnuje tělíska, která při podráždění vyvolávají příjemnou reakci. 

Brennanová upozornila, že klitoris u samic savců byl ve vědeckém výzkumu dlouhodobě zanedbávaným tématem a nová studie výrazně přispěla k jeho porozumění. Podotkla, že i klitoris u žen byl odborníky plně popsán až v 90. letech.

Mohlo by vás zajímat: Do centra italských Benátek doplul párek delfínů. Tentokrát se nejedná o fake news

Do centra italských Benátek doplul párek delfínů. Tentokrát se nejedná o fake news | Video: Luca Folin
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

Reuters: Exploze ve venkovské oblasti na západě Ghany srovnala se zemí stovky domů a připravila o život zatím neupřesněný počet obyvatel

Připravujeme podrobnosti

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 31 minutami

Dálnici D11 zablokoval ve směru na Hradec Králové kamion, který dostal smyk

Provoz na dálnici D11 je ve směru na Hradec Králové zhruba od 20:00 přerušený. U Chlumce nad Cidlinou dostalo nákladní auto smyk a stojí napříč vozovkou. Událost se obešla bez zranění, předpoklad obnovení provozu zatím není znám, řekla policejní mluvčí Šárka Pižlová.

Dálnici D11 zablokoval na 64. kilometru kamion, který dostal smyk, zůstal stát napříč vozovkou. Situaci navíc komplikuje cisterna, která zůstala stát na krajnici a brání kamionu v manévrování.

Policisté zjišťují, jestli bude třeba ke zprovoznění dálnice nutné použít odtahovou techniku, nebo se situaci podaří vyřešit jinak, uvedla Pižlová krátce po 20:30. Odhad znovuzprovoznění dálnice proto nelze určit. Směr na Prahu jezdí normálně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy