Delfíni mají ze sexu stejné potěšení jako lidé, tvrdí vědci. Zkoumali klitorisy samic

Magazín Magazín
13. 1. 2022 15:09
Američtí vědci zjistili, že delfíni při páření zažívají podobnou rozkoš jako lidé, a proto jsou sexuálně aktivní i v době, kdy neplodí potomky. Ve svém výzkumu se zaměřili na klitorisy delfíních samic, které podle nich v mnohém připomínají ženské klitorisy a nachází se v nich rozsáhlá topořivá tkáň.
Delfíni skákaví
Delfíni skákaví | Foto: Shutterstock

Delfíni patří mezi několik málo druhů savců, které jsou sexuálně aktivní i v době, kdy se nesnaží zplodit potomky. To vědce přivedlo k hypotéze, že vodním živočichům přináší páření tělesnou rozkoš. Tým výzkumníků ze tří amerických univerzit se proto rozhodl zjistit, jak funguje klitoris u samic delfínů skákavých. O jejich bádání píše přírodovědný web Earth.com.

Protože vědci nemohli delfíny sledovat, když spolu zrovna dováděli ve vodě, museli si vystačit s pitváním jedenácti samic, které zahynuly přirozenou smrtí. Zkoumali tvar pohlavních orgánů i nervová spojení, která procházela jejich tkáněmi, což jim potvrdilo předpoklad, že klitoris delfínům může sloužit jako zdroj sexuálního uspokojení.

"Klitoris delfínů má stejně jako ženský rozsáhlé topořivé tkáně, které se plní krví. Protože se ale pánevní oblast zvířat ve srovnání s lidskou výrazně liší, bylo překvapivé vidět, jak moc se oba klitorisy vzájemně podobají. Taky nás zaujalo, jak byly nervy v klitorisu delfínů veliké. Některé měly v průměru i půl milimetru," přiblížila profesorka Patricia Brennanová, hlavní autorka studie, která vyšla v odborném časopise Current Biology.

Topořivá tkáň delfíního klitorisu podle ní mění svůj tvar v období, kdy samice dospívají. Pohlavní orgán jim tedy začíná fungovat až s nástupem dospělosti. Klitoris se u samic delfínů nachází hned v přední části pochvy a podobně jako v ženském klitorisu či špičce mužského penisu zahrnuje tělíska, která při podráždění vyvolávají příjemnou reakci. 

Brennanová upozornila, že klitoris u samic savců byl ve vědeckém výzkumu dlouhodobě zanedbávaným tématem a nová studie výrazně přispěla k jeho porozumění. Podotkla, že i klitoris u žen byl odborníky plně popsán až v 90. letech.

Mohlo by vás zajímat: Do centra italských Benátek doplul párek delfínů. Tentokrát se nejedná o fake news

Do centra italských Benátek doplul párek delfínů. Tentokrát se nejedná o fake news | Video: Luca Folin
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

V širší nominaci Lotyšů na ZOH jsou čtyři hráči z extraligy

Čtyři hráči z české extraligy jsou v širší, jednatřicetičlenné nominaci hokejistů Lotyšska na únorové olympijské hry v Pekingu. Do výběru kouče Harijse Vitolinše, z kterého vypadne při uzavřením kádru ještě šest hráčů, se dostal obránci Uvis Janis Balinskis z Litvínova, Roberts Mamčics ze Zlína a útočníci Martinš Dzierkals z Plzně a Roberts Bukarts z Vítkovic.

Hokejisté Ruska mají v sedmatřicetičlenné nominaci sedm majitelů zlatých medailí z Pchjongčchangu. Šanci zopakovat triumf mohou mít v týmu kouče Alexeje Žamnova obránci Vjačeslav Vojnov z Dynama Moskva, Jegor Jakovlev z Magnitogorsku a Nikita Něstěrov s útočníky Sergejem Andronovem a Michailem Grigorenkem z CSKA Moskva a dalšími forvardy Nikitou Gusevem z Petrohradu a Vadimem Šipačovem, Vojnovovým klubovým spoluhráčem.

před 5 hodinami

Ukrajinský soud odročil na středu jednání o uvalení vazby na exprezidenta Porošenka, kterému ve vlasti hrozí zatčení kvůli podezření z vlastizrady

Další zprávy