Delfín samotář se stal miláčkem turistů, podle přírodovědce si lidi ochočil

ČTK ČTK
17. 6. 2021 13:05
V jedné ze zátok v Galicii na severozápadním pobřeží Španělska mají místní už několik měsíců zvířecího miláčka - delfína, s nímž se někteří lovci mořských plodů skamarádili, jiní si ale stěžují, že je ruší při práci. Podle biologa Alfreda Lópeze si už delfín pojmenovaný Manoliňo lidi "ochočil", bere je jako svoje hračky a dělá si s nimi, co chce.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock.com

Místní úřady varují, že zhruba třistakilový delfín může být nebezpečný. Jednomu potápěči už roztrhl neopren a lehce ho zranil, napsal deník El País. Lovec škeblí Roger Suárez, který se s delfínem spřátelil už loni, ale Manoliňa brání. "Zpočátku jsme nevěděli, jak se k nám bude chovat, přece jen je to divoké zvíře," vzpomněl na první loňské kontakty s kytovcem.

"Jeho chování připomínalo psa, který se pomalu přibližuje a nejprve vás očichá," popsal Suárez. Nakonec ho i obejmul a natočil s ním video, v němž kytovce drbe na břiše. To ale bylo loni, kdy ještě Manoliňo vážil "jen" 150 kilogramů. Nyní je to zhruba dvojnásobek a měří už přes dva metry.

Jiní lovci škeblí si ale stěžují, že je Manoliňo obtěžuje. "My potřebujeme pracovat a on si chce hrát," řekl jeden z nich. Jeho kolega si také postěžoval, že ho delfín kousl do ruky, naštěstí ho nezranil vážně. "Je bezpečnější dát ruce k tělu a vyhnout se očnímu kontaktu," doporučil.

Podle biologa Alfreda Lópeze si už Manoliňo lidi "ochočil" a "dělá si s nimi, co chce". "Myslí si, že s ním mají nějaké pouto, ale jsou jen jeho hračkami," říká López o kytovci, který obvykle žije ve skupinách. 

S letní sezonou místní úřady zahájily osvětovou kampaň, protože nebezpečí hrozí lidem, ale i samotnému delfínovi. Je to totiž chráněný druh. "Lidé by měli jít okamžitě z vody, když delfína uvidí. Z hravého kytovce se může totiž nečekaně stát agresivní nepřítel," napsal s odvoláním na experty deník El Espaňol.

Jenže každé varování před Manoliněm má opačný efekt a přiláká jen další návštěvníky, kteří se s delfínem chtějí vyfotit. "Lidé by si ale měli uvědomit, že je to sobecké chování," citoval deník El País šéfa výzkumného ústavu studujícího život delfínů (BDIR) Bruna Díaze.

 

Právě se děje

před 34 minutami

ČEZ dokončil prodej bulharských aktiv, v arbitráži proti Bulharsku pokračuje

Energetická skupina ČEZ dokončila prodej svých bulharských aktiv, kupující bulharská finanční společnost Eurohold jí zaplatila 335 milionů eur (asi 8,6 miliardy korun). Uvedl to dnes mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. V mezinárodní investiční arbitráži, kterou společnost ČEZ vede proti bulharskému státu od roku 2016, firma podle mluvčího pokračuje.

Kříž uvedl, že nyní dokončený prodej zahrnuje sedm bulharských společností Skupiny ČEZ: CEZ Bulgaria, CEZ Elektro Bulgaria, CEZ Razpredelenie Bulgaria, CEZ Trade Bulgaria, CEZ ICT Bulgaria, Free Energy Project Oreshets a Bara Group. Připomněl, že odchod ČEZ z Bulharska začal už v roce 2017 prodejem odstavené uhelné elektrárny Varna.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Dálnici D1 uzavřela na Přerovsku nehoda dodávky a kamionu, jeden z řidičů zemřel

Na nájezdu na dálnici D1 u Lipníku nad Bečvou na Přerovsku se v úterý odpoledne ve směru na Ostravu srazila dodávka s nákladním autem. Jeden z řidičů zemřel, komunikace byla bezmála tři hodiny uzavřena. Nájezd na dálnici už je v obou směrech průjezdný. Okolnosti nehody se vyšetřují, sdělila před 16:30 mluvčí policie Miluše Zajícová.

Nehoda se stala kolem 13:30 na nájezdu na D1 pod dálničním mostem ve směru na Ostravu. "Při nehodě došlo k úmrtí řidiče jednoho z vozidel," uvedla Zajícová. Nájezd z D1 směrem na Lipník nad Bečvou je již zprůjezdněn, nájezd na D1 ve směru na Olomouc i Ostravu je průjezdný v jednom jízdním pruhu. "Žádáme projíždějící řidiče, aby byli při jízdě daným úsekem opatrní a obezřetní," uvedla Zajícová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy