Dělejte pivo, ne válku, hlásal nápis na obloze. Letec odsoudil invazi na Ukrajině

Magazín Magazín
16. 5. 2022 16:10
Polský pilot v polovině května nakreslil pomocí manévrů mírové heslo Make Beer Not War (Dělejte pivo, ne válku). Chtěl dát najevo odpor vůči ruské invazi na Ukrajině, kaskadérský kousek mu trval necelé čtyři hodiny.
Dělejte pivo, ne válku, napsal zkušený pilot na obloze nad Polskem. Chtěl odsoudit ruskou invazi na Ukrajině.
Dělejte pivo, ne válku, napsal zkušený pilot na obloze nad Polskem. Chtěl odsoudit ruskou invazi na Ukrajině. | Foto: FlightRadar24

Polský pilot vzlétl 14. května v 16:37 v hornoplošníku Tecnam P2008JC. Z letiště v Poznani se vydal na západ, aby měl na nebi dostatek prostoru napsat vzkaz v celé délce. Na místo, odkud vystartoval, se vrátil ve 20:33 a během cesty stihl nápis doplnit i malým srdíčkem. Píše o tom server Unilad.

Výcvikové letadlo, které Polák řídil, patří letecké škole Smart Aviation a lidé mohli jeho trajektorii průběžně sledovat na webu FlightRadar24. Pilot ještě před svým kaskadérským kouskem aktivoval nouzový maják, aby byl vidět a zároveň ke vzkazu na obloze přilákal pozornost. Nápis Make Beer Not War (Dělejte pivo, ne válku) nakonec zabral skoro 65 kilometrů vzdušné plochy.

Nejde přitom o první případ, kdy některý z pilotů polské letecké školy, nakreslil na nebi protiválečný vzkaz. V dubnu se jednomu z letců podařilo vytvořit nápis Fuck Putin odsuzující ruského prezidenta.

Ze sledování letadel prostřednictvím internetového radaru FlightRadar24 se v poslední době stává čím dál populárnější koníček, a vzkazy na obloze se tak dostávají k mnoha lidem.

Mohlo by vás zajímat: Naše sbírka pro Ukrajinu je jednou z největších na světě. Solidarita je velká, říká Šimon Pánek

Česká společnost je ochotná být solidární v kratších obdobích krizí, když rozumí tomu, co se na místě děje, říká ředitel Člověka v tísni. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

Graubner se stal pražským arcibiskupem, při mši převzal úřad od Duky

Dosavadní olomoucký arcibiskup Jan Graubner po přečtení papežské buly při sobotní mši v katedrále sv. Víta na Pražském hradě usedl do křesla symbolizujícího arcibiskupský stolec a stal se tak pražským arcibiskupem. Do úřadu nastoupil po Dominiku Dukovi. Apoštolský nuncius Jude Thaddeus Okolo předal Graubnerovi pallium jakožto symbol arcibiskupa metropolity.

Papež Graubnera jmenoval v květnu. Mši předcházel liturgický průvod z Arcibiskupského paláce, rozezněl se též největší zvon v České republice Zikmund.

Duka pražskou arcidiézi vedl 12 let. Graubner stejně jako Duka bývá považován za jednoho z předních představitelů konzervativního křídla římských katolíků v ČR. Dukův nástupce se hledal od roku 2018, kdy bývalý arcibiskup musel podat po završení 75 let svou rezignaci. Graubner tak bude muset učinit příští rok.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

V zásobnících je už veškerý plyn, který koupila správa hmotných rezerv na pokyn vlády

V plynových zásobnících je už veškerý plyn, který koupila Správa státních hmotných rezerv (SSHR) na pokyn vlády. SSHR pořídila 2,4 terawatthodin zemního plynu. Celková cena je 8,5 miliardy korun a je v ní započítáno DPH, poplatek za dopravu a skladování na 11 měsíců. Uvedl to předseda SSHR Pavel Švagr. Plyn dosud v nouzových zásobách nebyl. Celkově jsou zásobníky v České republice naplněny asi ze dvou třetin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy