Dělají si z našich dcer otrokyně. Rodiče dětí jménem Alexa kritizují firmu Amazon

Magazín Magazín
5. 7. 2021 11:07
Když firma Amazon nazvala svou chytrou domácnost Alexa, netušila, jaké nepříjemnosti tím způsobí. Rodiče, jejichž dcery se jmenují stejně, si totiž stěžují, že děti kvůli jménu Alexa čelí šikaně, a požadují, aby společnost zvážila jiný název. Někteří naopak raději změnili jméno svým dcerám.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

"Alexo, rozsviť! Alexo, zvyš teplotu topení!" Podobné pokyny si zvykli dávat lidé, kteří si do svých bytů pořídili hlasem ovládanou chytrou domácnost Alexa. Ta bývá napojená na většinu elektronických zařízení v obytných prostorách a společnost Amazon její název vybrala tak, aby uživatelům co nejvíc připomínala komunikaci s člověkem.

Dětem, kterým rodiče také dali jméno Alexa, ovšem technologická firma pěkně zavařila. Mnoho z nich teď totiž od svých vrstevníků musí každý den slýchat nemístné vtípky. Setkávají se například se situacemi, kdy na ně druzí křičí rozkazy, jako by byli roboti, kteří slouží k tomu, aby jim plnili přání. Informoval o tom zpravodajský web stanice BBC.

Podobnou zkušenost má například náctiletá dcera matky Heather. "Když nastoupila na střední školu, začala se bát vrstevníkům představovat. Legraci si z ní ale dělali i učitelé a škola to odmítla jakkoli řešit, naopak dceři řekli, že by vůči žertům měla být odolnější," popsala Heather.

Teenagerka ovšem nemístné poznámky na své jméno nezvládala, což se negativně podepsalo na jejím duševním zdraví, a rodiče se proto nakonec rozhodli dceři jméno změnit. "Odstřihli jsme ji od původního kolektivu a přihlásili ji na jinou školu, kde ji čekal nový začátek, a momentálně už se cítí líp. Je to ale nespravedlivé, název Alexa by spíš měla změnit firma Amazon," zdůraznila Heather.

Ve Velké Británii je dospívajících ve věku do 25 let se jménem Alexa více než čtyři tisíce a šikanu zažila například i teprve šestiletá dcera matky Charlotte. "Děti na ni pokřikují hlášky jako: 'Alexo, pusť tam disko!' Stalo se nám to i na hřišti, kluci tam na ni vyřvávali příkazy a dcera se stáhla do sebe. Úplně jí to ničí sebevědomí a baví se tím i dospělí," svěřila se matka.

"Nedávno mi řekla, že by si přála, aby ostatní nevěděli, jak se jmenuje. Lidi, kteří si zařízení od Amazonu kupují, ten problém nevědomky posilují. Jméno chytré domácnosti mohou uživatelé sice změnit, ale firma na to nijak neupozorňuje," posteskla si Charlotte.

Lauren Johnsonová z amerického státu Massachusetts dokonce proti firmě rozjela kampaň s názvem Alexa is a Human (Alexa je člověk). "Dceři Alexe je teď devět a nezažívá jen obyčejné posmívání. Šikana jí bere její identitu, slovo Alexa se totiž stalo synonymem pro služebnou nebo otrokyni, a tak od lidí s tímto jménem druzí kolikrát očekávají, že budou servilní, že si nechají všechno líbit," upozornila Američanka.

Společnost Amazon ke změně názvu své chytré domácnosti zatím nepřikročila, pouze pro rozzlobené rodiče vydala uklidňující prohlášení. "Naši hlasovou asistentku jsme navrhli tak, aby odrážela vlastnosti, kterých si ceníme na lidech - inteligenci, ohleduplnost a empatii. Zkušenosti, kterým čelíte, nás mrzí. Šikana je nepřijatelná a je třeba ji co nejdůrazněji odsoudit," reagoval Amazon.

Mohlo by vás zajímat: Šikana je největší problém naší generace, říká šestnáctiletý autor aplikace, která s ní bojuje

Nebyl jsem šikanován, ale sám jsem byl součástí mlčící většiny, říká spoluautor projektu Nenech to být David Špunar. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 7 minutami

Vrchní soud zamítl odvolání Heavy Machinery, firma je tak nadále v konkurzu

Vrchní soud v Praze zamítl odvolání firmy Heavy Machinery Services (HMS) proti tomu, že krajský soud v Českých Budějovicích prohlásil na její majetek konkurz. Námitka, že soudce krajského soudu je podjatý, je podle Vrchního soudu nedůvodná, navíc věc nesnese odkladu. Vyplývá to z informací v insolvenčním rejstříku. Konkurs je tak pravomocný, řekl soudce Zdeněk Strnad.

Bývalá vagonka Legios je v insolvenci, od roku 2014 v úpadku. Věřitelé původně přihlásili pohledávky za téměř tři miliardy Kč. Teď HMS dluží asi 1,1 miliardy korun, jak řekla ČTK v červnu insolvenční správkyně Petra Hýsková. HMS podala v červnu odvolání proti tomu, že krajský soud v Českých Budějovicích prohlásil na její majetek konkurz. Domáhala se, aby odvolací soud usnesení zrušil a věc znovu projednal jiný soudce než Zdeněk Strnad.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Na Českokrumlovsku se srazilo na přejezdu auto s vlakem, zranili se tři lidé

Při srážce automobilu s vlakem u Holubova na Českokrumlovsku se zranili dospělý člověk a dvě děti z auta. Záchranáři je převezli do nemocnice. Podle prvotních informací řidič auta vjel na přejezd i přes výstražné znamení. Novináře o tom informovala ve zprávě mluvčí jihočeské policie Štěpánka Schwarzová.

"Na místě záchranáři ošetřovali tři zraněné osoby: Muž musel být v rámci poskytnutí akutní přednemocniční péče napojen na umělou plicní ventilaci a ze závažnými mnohačetnými poraněními převezen ve stabilním stavu na anesteziologicko-resuscitační oddělení Nemocnice České Budějovice," uvedla mluvčí jihočeských záchranářů Zuzana Fajtlová. Dodala, že o zdravotním stavu dětí nelze poskytnout detailní informace kvůli jejich věku.

Ve vlaku cestovalo přibližně 45 lidí. Nehoda se stala po 14:00 na železniční trase mezi Českými Budějovicemi a Černým Křížem. Provoz na trati je vdaném úseku podle odhadů Českých drah minimálně do 17:00 přerušen.

Zdroj: ČTK
Další zprávy