Dánská královna odebrala čtyřem vnoučatům tituly. Chce, aby děti vedly normální život

Magazín Magazín
30. 9. 2022 12:56
Dánská královna Markéta II. se rozhodla odebrat čtyřem ze svých osmi vnoučat královský titul. Děti prince Joachima díky tomu podle panovnice budou moci vést normální život. Královnina mladšího syna ani jeho potomky ovšem překvapivý krok nepotěšil.
Dánská královna Markéta II.
Dánská královna Markéta II. | Foto: ČTK

Rozhodnutí Markéty II. podle dánského královského dvora jen navazuje na kroky, které v posledních letech učinily jiné panovnické rody. "Královna si přála vytvořit podmínky, díky kterým si její čtyři vnoučata budou moci svobodněji rozhodovat o svých životech. Nebudou je omezovat normy a povinnosti spojené s monarchií," citoval zpravodajský web stanice CNN oficiální oznámení.

Princ Joachim je mladší z královniných dvou synů. V současnosti žije v Paříži se svou manželkou, princeznou Marií, a dvěma dětmi - třináctiletým Henrikem a desetiletou Athenou. Kromě nich má ještě dva starší syny - třiadvacetiletého Nikolaje a dvacetiletého Felixe - z prvního manželství s Alexandrou, hraběnkou z Frederiksborgu.

Všechny čtyři děti rozhodnutím dvaaosmdesátileté panovnice přijdou o tituly princů a princezen a na veřejnosti budou moci využívat jen oslovení Jeho či Její excelence. Dosavadní pořadí v následnické linii dánského trůnu by jim přesto podle dvora mělo zůstat. Ne všichni členové královské rodiny mají přitom z kroku Markéty II. radost.

Mluvčí hraběnky Alexandry připustila, že matku dvou starších synů prince Joachima zpráva šokovala a rozesmutnila. "Nechápe, proč královna k něčemu takovému přikročila. Její synové by o své tituly stejně dřív nebo později přišli, jakmile by se oženili. Proč tedy s odebráním titulů nepočkat až do této šťastné chvíle?" uvedla Helle von Wildenrath Løvgreenová.

Nemile překvapený byl podle Løvgreenové i princ Joachim, stejně jako všechny jeho děti. "Když po něm jeden bulvární plátek chtěl vyjádření, skoro se rozplakal. Jeho potomci najednou přijdou o část své dosavadní identity, což je obzvlášť v mladším věku těžké. To, že teď budou moci vést normálnější život, je jen iluze. Kdykoli udělají nějakou hloupost, bude se okamžitě řešit i jejich královský původ," dodala mluvčí.

Mohlo by vás zajímat: Podpora monarchie po odchodu královny klesne, Charles Brity rozděluje, říká novinář

Británie oslavami platinového jubilea žije, význam a podpora monarchie ale po odchodu královny klesne. Úplný konec nicméně nevidím. | Video: Daniela Písařovicová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Americký úřad chce zablokovat převzetí Activision Blizzard Microsoftem

Americká Federální obchodní komise (FTC) podala žalobu, s jejíž pomocí se snaží zablokovat převzetí společnosti Activision Blizzard firmou Microsoft. Americký úřad o tom dnes informoval v tiskové zprávě. Transakce by podle něj mohla poškodit hospodářskou soutěž. Hloubkové vyšetřování fúze, která má být největším převzetím v herním odvětví, před měsícem zahájila ze stejného důvodu i Evropská komise. Microsoft se hodlá proti kroku FTC bránit u soudu.

Microsoft v lednu oznámil, že koupí za 68,7 miliardy dolarů (necelých 1,6 bilionu Kč) vývojáře her a vydavatele interaktivního zábavního obsahu Activision Blizzard. Tato firma stojí například za hrami Call of Duty či Candy Crush. Akvizice má urychlit růst herní divize Microsoftu. Po dokončení transakce by Microsoft byl třetí největší herní firmou na světě podle výše tržeb za společnostmi Tencent a Sony. Právě Sony transakce silně kritizuje.

Prezident Microsoftu Brad Smith uvedl, že společnost se bude proti kroku FTC bránit u soudu. Úřad uvedl, že Microsoft už v minulosti koupil cenný herní obsah a využil toho k potlačení konkurence ostatních konzolí. Microsoft je známý zejména díky operačnímu systému Windows a herním konzolím Xbox.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Evropská centrální banka vyzvala k přepracování navrhovaných pravidel EU k omezení cen plynu

Navrhovaná pravidla Evropské unie k omezení růstu cen zemního plynu by mohla ohrozit finanční stabilitu v eurozóně a je zapotřebí je přepracovat. Uvedla to podle agentury Reuters Evropská centrální banka (ECB) ve svém oficiálním stanovisku. Varovala, že ačkoliv cílem pravidel je omezení mimořádných výkyvů cen plynu, jejich výsledkem by mohl být přesný opak.

Sjednotit pohled zatím rozdělených zemí Evropské unie na možné zavedení cenového stropu pro případ výrazného zdražení plynu se v těchto dnech pokouší české předsednictví bloku. Skupina zemí v čele s Německem stále dává najevo nesouhlas s jakýmkoli omezováním cen.

Podle diplomatů proto není vyloučeno, že se na mimořádném jednání ministrů energetiky příští úterý dohodu opět nepovede uzavřít. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová prohlásila, že podle jejího přesvědčení se do konce roku země na podobě stropu shodnou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy