Daniel Landa ruší koncerty. Žito byl úhybný manévr, roky už bojuje proti radikálním islamistům

Marek Pros Marek Pros
30. 11. 2015 15:13
Zpěvák Daniel Landa vysvětlil, jak to ve skutečnosti bylo s projektem Žito. Sedmiletá kouřová clona měla za cíl odvést pozornost veřejnosti i médií od jeho skutečného záměru – boje s islámskými radikalisty. Landa rovněž ruší velké koncertní turné a rozhodl se zvrátit plánované nařízení Evropské komise týkající se držení střelných zbraní.
Daniel Landa
Daniel Landa | Foto: ČTK

Praha – Zpěvák Daniel Landa spojil své síly s bývalými členy speciálního vojenského útvaru SOG a afghánskou komunitou a rozhodl se bojovat proti radikálním islamistům. Zároveň oznámil, že z bezpečnostních důvodů ruší koncertní turné, a vyhlásil petici proti plánované regulaci Evropské komise, která chce omezit držení střelných zbraní.

Daniel Landa na pondělní tiskové konferenci nejdříve zavzpomínal na píseň Nad Afghánistánem, které předcházela návštěva tamních vojenských základen. „Tato píseň reflektuje Afghánistán trošku jinak, než jak jej lidé znají ze základen,“ vysvětlil Landa, na kterého se následně obrátila mezinárodní afghánská komunita a poděkovala mu za pozitivní prezentaci země.

Čeští zástupci této komunity pak Landu seznámili s problematikou islámského terorismu. „Varovali mě před obrovským nebezpečím ze strany těchto extremistů a jejich spojenců, které se blíží na Evropu. Dále mne vyzvali, abych se k tomuto boji aktivně připojil,“ řekl Landa a podotkl, že toto varování a výzva k boji přišly v roce 2009.

Landa následně zkontaktoval tehdejšího šéfa Vojenského zpravodajství, generála Ondreje Páleníka, na jehož doporučení vstoupil do aktivních záloh. Ty musel ze zdravotních důvodů později opustit, předtím však absolvoval ostrý výcvik. „Rozhodl jsem se ve své misi pokračovat už ne jako voják České republiky, tedy alespoň tak nějak pod ochrannými křídly všech našich spojenců, ale jako táta a hrdý občan České republiky, který miluje tuto krajinu," tvrdí Landa.

Poukázal na provázanost bývalých členů elitní vojenské skupiny SOG s afghánskou komunitou bojující proti radikálům. Protože tito lidé s radikálními islamisty bojují mnoho let, jsou to ti nejlepší učitelé a spojenci."    

Zpěvák se teď chce sejít se zástupci české vlády a nejvyššími bezpečnostními složkami státu a svoje poznatky a informace jim přetlumočit. Pak uspořádá další tiskovou konferenci, na které vysvětlí další záměry. 

Landa se vyjádřil i ke kejkli na Slavících, kde s kohoutem v ruce představil kouzelníka Žita. I tohle podle něj byla předem připravovaná akce. „Z  pódia měly tehdy zaznít dvě důležité informace, za prvé Landa se zbláznil, je nevypočitatelný a nečitelný. Za druhé, pozor vy v podsvětí, kteří chcete jakkoliv ohrozit na zdraví nebo na životě Karla Janečka… Obě informace na veřejnost pronikly dokonale.“

Zpěvák se kvůli bezpečnostním rizikům rozhodl zrušit velké turné, které plánoval na příští rok, na setkání s fanoušky a příznivci využije menší prostory. „Z kompetentních míst jsem dostal jasné doporučení, že jestli odhalím tuto kartu a zprůhledním kódovou řeč, změní se radikálně bezpečnostní situace kolem mojí osoby.“  

Příští rok se také rozjede velká petiční akce, kterou se chce Landa postavit proti záměrům Evropské komise regulovat zbrojní zákon. „Čechy to může v době rostoucích rizik zbavit svobodného práva hájit své domovy,“ dodal Landa. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ski Tour skončila absolutním triumfem Norů, Bolšunov vyhořel

Premiérová severská Ski Tour skončila absolutním triumfem norských běžců na lyžích. Vítězství v miniseriálu vybojovali Paal Golberg a suverénní Therese Johaugová, jejich krajané obsadili v Trondheimu i zbylá místa na stupních vítězů. Mužům dokonce patřilo prvních šest příček. Seveřané odsunuli v závěrečném stíhacím závodě na 30 km klasicky na sedmé místo průběžného lídra a vedoucího muže Světového poháru Alexandra Bolšunova z Ruska. Michal Novák, který figuroval na 39. pozici, do poslední etapy nenastoupil.

Johaugová průběžné vedení hravě udržela a stíhačku vyhrála s naprostou převahou. Vedoucí závodnice SP dorazila do cíle s náskokem tří minut a 40 sekund před Heidi Wengovou, třetí skončila Ingvild Flugstad Östbergová.

Jednatřicetiletá Johaugová byla ve finále Ski Tour i při výrazném vstupním náskoku podle očekávání nejrychlejší ženou na trati. Nejvíce se k ní časem přiblížila další Norka Astrid Uhrenholdt Jacobsenová, jež byla o 44,8 sekundy pomalejší a cílem proběhla jako pátá za Švédkou Ebbou Anderssonovou. Jediná česká účastnice v ženské kategorii Kateřina Janatová Ski Tour plánovaně ukončila po 21. místě v úterním sprintu v Aare.

Bolšunov měl na startu stíhačky náskok 34 sekund na Golberga, ale už po čtyřech kilometrech bylo pořadí opačné. Ruský favorit evidentně promazal a v cíli měl ztrátu téměř minutu a tři čtvrtě. Před Bolšunova se postupně dostali i další medailisté Simen Hegstad Krüger a Hans Christer Holund a také Emil Iversen, Martin Löwström Nyenget a Johannes Hösflot Klaebo.

Iversen, který měl na startu stíhačky na Bolšunova bez dvou sekund tříminutovou ztrátu, dosáhl nejrychlejšího času. Golberg se díky třísetbodové porci za vítězství v seriálu posunul v hodnocení SP ze šestého místa na třetí za Klaeba. Bolšunov dál vede s komfortním náskokem přes 400 bodů.

SP v běhu na lyžích v Trondheimu (Norsko):

Muži - stíhací závod 30 km klasicky a konečné pořadí Ski Tour:

1. Golberg 1:23:51,6, 2. Krüger -28,9, 3. Holund -30,1, 4. Iversen -32,3, 5. Nyenget -32,9, 6. Klaebo (všichni Nor.) -34,2, 7. Bolšunov (Rus.) -1:41,0, 8. Niskanen (Fin.) -1:48,2, 9. Röthe (Nor.) -25,8, 10. Cologna (Švýc.) -3:00,8.

Průběžné pořadí SP (po 29 z 40 závodů): 1. Bolšunov 1948 b., 2. Klaebo 1531, 3. Golberg 1202, 4. Röthe 1124, 5. Krüger 1123, 6. Niskanen 1047, …60. Novák 71, 100. Pechoušek 21, 128. Černý 5, 131. Knop 5, 134. Fellner (všichni ČR) 5.

Ženy - stíhací závod 15 km klasicky a konečné pořadí Ski Tour:

1. Johaugová 41:13,8, 2. H. Wengová -3:40,8, 3. Östbergová (všechny Nor.) -3:41,5, 4. Anderssenová (Švéd.) -5:54,3, 5. Jacobsenová (Nor.) -6:14,8, 6. Digginsová (USA) -8:40,1, 7. Pärmäkoskiová (Fin.) -9:12,4, 8. T. Wengová (Nor.) -9:14,5, 9. Ribomová (Švéd.) -9:32,1, 10. Maubetová Bjornsenová (USA) -9:43,8.

Průběžné pořadí SP (po 29 z 40 závodů): 1. Johaugová 2268 b., 2. H. Wengová 1611, 3. Něprjajevová (Rus.) 1260, 4. Jacobsenová 1202, 5. Digginsová 1074, 6. Östbergová 1065, …27. Razýmová 255, 39. Janatová 119, 55. Nováková 67, 81. Beranová (všechny ČR) 15.

před 1 hodinou

Na Karlovarsku spadl strom na autobus, lehce zraněni byli dva lidé

V Krásném Jezu na Karlovarsku spadl vinou silného větru strom na autobus v zastávce u železniční stanice. Lehce zraněni byli dva lidé, řekl krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva. Záchranáři je ošetřili na místě.

Muž údajně upadl ve vozidle a na ženu spadla větev při vystupování z vozidla. "Autobus stál v zastávce. Místo na silnici I/20 (hlavní tah z Plzně na Karlovy Vary) je průjezdné," dodal.

Další zprávy