Daniel Landa ruší koncerty. Žito byl úhybný manévr, roky už bojuje proti radikálním islamistům

Marek Pros Marek Pros
30. 11. 2015 15:13
Zpěvák Daniel Landa vysvětlil, jak to ve skutečnosti bylo s projektem Žito. Sedmiletá kouřová clona měla za cíl odvést pozornost veřejnosti i médií od jeho skutečného záměru – boje s islámskými radikalisty. Landa rovněž ruší velké koncertní turné a rozhodl se zvrátit plánované nařízení Evropské komise týkající se držení střelných zbraní.
Daniel Landa
Daniel Landa | Foto: ČTK

Praha – Zpěvák Daniel Landa spojil své síly s bývalými členy speciálního vojenského útvaru SOG a afghánskou komunitou a rozhodl se bojovat proti radikálním islamistům. Zároveň oznámil, že z bezpečnostních důvodů ruší koncertní turné, a vyhlásil petici proti plánované regulaci Evropské komise, která chce omezit držení střelných zbraní.

Daniel Landa na pondělní tiskové konferenci nejdříve zavzpomínal na píseň Nad Afghánistánem, které předcházela návštěva tamních vojenských základen. „Tato píseň reflektuje Afghánistán trošku jinak, než jak jej lidé znají ze základen,“ vysvětlil Landa, na kterého se následně obrátila mezinárodní afghánská komunita a poděkovala mu za pozitivní prezentaci země.

Čeští zástupci této komunity pak Landu seznámili s problematikou islámského terorismu. „Varovali mě před obrovským nebezpečím ze strany těchto extremistů a jejich spojenců, které se blíží na Evropu. Dále mne vyzvali, abych se k tomuto boji aktivně připojil,“ řekl Landa a podotkl, že toto varování a výzva k boji přišly v roce 2009.

Landa následně zkontaktoval tehdejšího šéfa Vojenského zpravodajství, generála Ondreje Páleníka, na jehož doporučení vstoupil do aktivních záloh. Ty musel ze zdravotních důvodů později opustit, předtím však absolvoval ostrý výcvik. „Rozhodl jsem se ve své misi pokračovat už ne jako voják České republiky, tedy alespoň tak nějak pod ochrannými křídly všech našich spojenců, ale jako táta a hrdý občan České republiky, který miluje tuto krajinu," tvrdí Landa.

Poukázal na provázanost bývalých členů elitní vojenské skupiny SOG s afghánskou komunitou bojující proti radikálům. Protože tito lidé s radikálními islamisty bojují mnoho let, jsou to ti nejlepší učitelé a spojenci."    

Zpěvák se teď chce sejít se zástupci české vlády a nejvyššími bezpečnostními složkami státu a svoje poznatky a informace jim přetlumočit. Pak uspořádá další tiskovou konferenci, na které vysvětlí další záměry. 

Landa se vyjádřil i ke kejkli na Slavících, kde s kohoutem v ruce představil kouzelníka Žita. I tohle podle něj byla předem připravovaná akce. „Z  pódia měly tehdy zaznít dvě důležité informace, za prvé Landa se zbláznil, je nevypočitatelný a nečitelný. Za druhé, pozor vy v podsvětí, kteří chcete jakkoliv ohrozit na zdraví nebo na životě Karla Janečka… Obě informace na veřejnost pronikly dokonale.“

Zpěvák se kvůli bezpečnostním rizikům rozhodl zrušit velké turné, které plánoval na příští rok, na setkání s fanoušky a příznivci využije menší prostory. „Z kompetentních míst jsem dostal jasné doporučení, že jestli odhalím tuto kartu a zprůhledním kódovou řeč, změní se radikálně bezpečnostní situace kolem mojí osoby.“  

Příští rok se také rozjede velká petiční akce, kterou se chce Landa postavit proti záměrům Evropské komise regulovat zbrojní zákon. „Čechy to může v době rostoucích rizik zbavit svobodného práva hájit své domovy,“ dodal Landa. 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy