Česko je super! Tak to vyfoť! CzechTourism vyhlásil soutěž o nejlepší fotku z Česka

Tak vidí Česko české osobnosti.
"Během své 22leté globální kariéry jsem měl možnost navštívit stovky míst ve více než 50 zemích na světě a žil jsem i několik let mimo Českou republiku. Pořád ale podle mne platí, že u nás je to, jak se zpívá ve známé písničce, „simply the best“ . Máme krásnou zemi s mírným podnebím a místy, kde se psala evropská i světová historie. Mám rád nás Čechy pro náš humor, který nám po staletí pomáhá přežít i velmi těžké chvíle, a i českou flexibilitu, která je známá všude po světě. Jsem prostě rád, že jsem vždy měl a pořad mám na svém dresu lva - symbol odvahy i síly a to mi vždy dodávalo velkou energii. Jsem prostě  „simply the Czech“," popisuje profesionální kouč a stratég Jan Mühlfeit.
"Asi nejsem jediný, komu učarovaly klasické české pohádky. Koneckonců vyrostl jsem s nimi. Snad i proto v nich často hledám inspiraci pro vánoční přání, vždyť si konec roku bez pohádek ani neumím představit. Vymyslím fotografii a ouha, není sníh. Vánoční čas se blíží a venku bláto a déšť… to mi do mého obrazu příliš nezapadá. Nakládám tedy sáně, batoh a modelku. Tou je už roky moje dcera. Nechce honorář, občas mě i poslouchá, a navíc, jak na ní namířím objektiv, probudí se v té malé holčičce opravdová modelína. Míříme od nás z Ústí nahoru do kopců na Komáří vížku. Nezklamala. Čerstvý sníh. Malá Fí se brodí sněhem, mačkám spoušť, atmosféra úplně pohádková…"Není  Ti zima?," ptám se dcery. "Ne,ne, není!," a vláčí dál sáňky mokrým sněhem. Ptám se jednou, dvakrát…odpověď je stále stejná. Když ale uzávěrku fotoaparátu přehluší drkotání zubů, je mi jasné, že nastoupil bazénový efekt. Radši zmrznu, jen ať nemusím ven. Šoupnu modelku do sedačky a pustím topení. „Ma ma ma máš tu fotku?“ ptá se zmrzlá Fí, než po pár minutách usne v autě. Fotku jsem měl. I stromeček jsme stihli cestou domů koupit. A jaké byly ten rok Vánoce? No přece české, pohádkové!" popisuje fotograf Petr Slavík.
Tento snímek pořídil cestovatel a fotograf Jiří Kolbaba v Bučinách nad Litvínovem. "Za snímky kouzelné přírody nejezdím pouze do zahraničí, ale užívám si jejich 'lov' i u nás doma. Pro tento snímek jsem si vystoupal po prudkých, vlhkých svazích bukového lesa nedaleko průmyslového centra a komínů chemiček. Mám radost, když se bourají zažité předsudky. Krušnohoří už dávno nejsou jen holé svahy plné mrtvých stromů, ale v poslední době zde stále více nacházím zdravou, šťavnatou vegetaci plnou rozmanité zvěře," napsal.
"Tohle je fotka naší rodinné chaty na jihu Čech, kterou před lety vybudoval dědeček, a já tu trávím své nejmilejší chvíle. K montované chatě původně vyráběné pro Sibiř svépomocí dodělal podkroví. Právě tradice chataření skvěle vystihuje naši národní povahu. To, jak máme rádi svou pohodu s pivem v ruce, že jsme národ výletů a máme velmi blízko k přírodě. Rádi kutíme a vymýšlíme různé vychytávky. Máme plno vášní ve světě docela neobvyklých, jako je například houbaření, zavařování nebo luštění křížovek. To vše patří ke kultu chataření, který mám na naší zemi moc rád," říká spisovatel a cestovatel Ladislav Zibura.
Foto: Ondřej Havlík, CzechTourism
Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková
14. 8. 2018 8:15
Agentura CzechTourism vyhlásila v rámci oslav stoletého výročí vzniku Československa soutěž s názvem Česko je super! Tak to vyfoť. Cílem je nejen zvýšit povědomí o důležitém jubileu, ale také povzbudit národní hrdost. Soutěže se může zúčastnit každý, stačí vložit fotku na Facebook nebo Instagram. Zde se také hlasuje o nejlepší snímek.

"Chceme mladým lidem položit otázku, co pro ně znamená vlast, co pro ně znamená být Čech. Upřímně věřím, že tím dokážeme, že se dnešní mileniálové o vážná témata zajímají a jejich vnímání národní hrdosti není přehlušeno trendem 'světovosti'," vysvětlil Lukáš Bajer záměry, se kterými projekt CzechTourism připravil.

Kromě hlavních výherců agentura každý měsíc vyhlašuje také cenu ambasadorů. Těmi jsou například herec Ondřej Havlík alias Endru nebo zpěvák a herec Ben Cristovao. Ti v průběhu soutěže vybírají fotografie, které následně ocení. Třicítku vítězů soutěže nakonec vybere odborná porota složená z českých fotografů a dalších osobností.

Mezi další podporovatele patří přírodovědec a fotograf Petr Jan Juračka či spisovatel a cestovatel Ladislav Zibura.

Prvním fotkou oceněnou ambasadorem Ondřejem Havlíkem je černobílý noční záběr Vítkovických železáren. "Uviděl jsem ten obrázek a polila mě jarmuschovská atmosféra z filmu Mrtvý muž. Vítkovice jako Dickinsonovy železárny. A zatímco kvílení brzd vlaku ohlašuje příjezd Johnnyho Deppa, odvětrávám ten atmo-průvan, který mě ofoukl," okomentoval ji herec.

Do soutěže zatím přišlo více než 1 400 fotek. "Kromě jasně vypovídajících dominant v krajině, zastupujících češství, jako je třeba Říp, Praha či Vltava, se objevují i hravé symboly. Například figurka Bedřicha Smetany na dívčích rukou s vytetovaným srdíčkem vtipně evokuje Mou vlast," popisuje Bajer.

Velmi často se také objevují pivní variace nebo momentky oblíbených míst s blízkými. Naopak velmi málo přišlo zatím snímků se sportovní tematikou.

Soutěž probíhá až do 15. září a je rozdělena do tří kategorií - do 18 let, 18-25 let, nad 25 let. Fotky stačí přidat na Instagramu pod hashtagem #souteznemenilbych nebo na Facebooku. Důležité je dodat vysvětlení, proč byste Česko nevyměnili.

Finalisté budou vyhlášeni 6. října v Karlových Varech na Mezinárodním festivalu filmů s cestovatelskou tematikou Tourfilm. Třicítka oceněných dostane mobilní telefon iPhone, kameru GoPro, powerbanky nebo zážitky v Česku.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Slovensko prověřuje tři nové případy podezření na koronavirus

Slovensko prověřuje další tři případy podezření na výskyt koronaviru, podle premiéra Petera Pellegriniho se ale potvrzení viru u zmíněných pacientů nepředpokládá. Pellegrini to v pondělí řekl novinářům po zasedání krizového štábu kvůli šíření koronaviru ve světě. Slovenské úřady chystají cvičení s cílem prověřit připravenost záchranných složek na zvládnutí nákazy.

"Pravděpodobně ani při jiných třech případech z minulého týdne, u nichž bylo podezření na onemocnění koronavirem, toto onemocnění potvrzeno nebude," řekl Pellegrini, který po prosincové demisi ministryně zdravotnictví vede i toto ministerstvo. Slovenské úřady u jiného pacienta už o víkendu vyloučily nákazu novým typem koronaviru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy