Zemřel „prokletý cyklista“ Jan Kubr, hrdina Závodu Míru a hlavní postava povídky Oty Pavla

ČTK ČTK
13. 2. 2017 18:12
Ve věku 82 let zemřel bývalý cyklistický reprezentant a později trenér Jan Kubr. Byl členem týmu, který vyhrál v letech 1954 a 1955 Závod míru. Zvítězil také dvakrát v závodě Praha - Karlovy Vary - Praha (1953 a 1958). Informaci o Kubrově pátečním úmrtí přinesly webové stránky cyklistického svazu.
Cyklista Jan Kubr (1934 - 2017).
Cyklista Jan Kubr (1934 - 2017). | Foto: ČTK

Jan Kubr patřil k nejznámějším československým cyklistům a byl hrdinou Závodu míru. Zdálo, se, že ho čeká hvězdná budoucnost, ovšem v roce 1957 společně s Janem Veselým vzdal pro nemoc. Oba byli obviněni z politické provokace a vyřazeni z reprezentačního týmu.

Jan Kubr během čtvrté etapy Závodu míru 1954.
Jan Kubr během čtvrté etapy Závodu míru 1954. | Foto: ČTK

Kubr se následně živil jako závozník na stavbě Orlické přehrady. Spisovatel Ota Pavel o něm napsal povídku Prokletý cyklista. Po dvou letech byl Kubr omilostněn, ale ze zdravotních důvodů už nezávodil.

Ve druhé polovině šedesátých let se stal trenérem cyklistů RH Plzeň. Mezi jeho svěřence patřili Antonín Bartoníček, Jiří Háva, Karel Sever, Jiří Prchal, Petr Hladík, Aleš Svoboda či Jindřich Marek.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Na vládní čtvrť v Bagdádu dopadly tři rakety

Tři rakety dopadly v pondělí večer do ostře střežené zelené zóny v Bagdádu, ve které se nacházejí vládní budovy i diplomatické mise včetně velvyslanectví Spojených států. Nikdo nebyl zraněn. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroje. 

Podobné raketové útoky zažila vládní čtvrť za poslední měsíce již několikrát. Kdo za útokem stojí, nebylo jasné. Nicméně podle Washingtonu měly podobné akce v minulosti na svědomí proíránské milice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy