Zemřel „prokletý cyklista“ Jan Kubr, hrdina Závodu Míru a hlavní postava povídky Oty Pavla

ČTK ČTK
13. 2. 2017 18:12
Ve věku 82 let zemřel bývalý cyklistický reprezentant a později trenér Jan Kubr. Byl členem týmu, který vyhrál v letech 1954 a 1955 Závod míru. Zvítězil také dvakrát v závodě Praha - Karlovy Vary - Praha (1953 a 1958). Informaci o Kubrově pátečním úmrtí přinesly webové stránky cyklistického svazu.
Cyklista Jan Kubr (1934 - 2017).
Cyklista Jan Kubr (1934 - 2017). | Foto: ČTK

Jan Kubr patřil k nejznámějším československým cyklistům a byl hrdinou Závodu míru. Zdálo, se, že ho čeká hvězdná budoucnost, ovšem v roce 1957 společně s Janem Veselým vzdal pro nemoc. Oba byli obviněni z politické provokace a vyřazeni z reprezentačního týmu.

Jan Kubr během čtvrté etapy Závodu míru 1954.
Jan Kubr během čtvrté etapy Závodu míru 1954. | Foto: ČTK

Kubr se následně živil jako závozník na stavbě Orlické přehrady. Spisovatel Ota Pavel o něm napsal povídku Prokletý cyklista. Po dvou letech byl Kubr omilostněn, ale ze zdravotních důvodů už nezávodil.

Ve druhé polovině šedesátých let se stal trenérem cyklistů RH Plzeň. Mezi jeho svěřence patřili Antonín Bartoníček, Jiří Háva, Karel Sever, Jiří Prchal, Petr Hladík, Aleš Svoboda či Jindřich Marek.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy