Zemřel „prokletý cyklista“ Jan Kubr, hrdina Závodu Míru a hlavní postava povídky Oty Pavla

ČTK ČTK
13. 2. 2017 18:12
Ve věku 82 let zemřel bývalý cyklistický reprezentant a později trenér Jan Kubr. Byl členem týmu, který vyhrál v letech 1954 a 1955 Závod míru. Zvítězil také dvakrát v závodě Praha - Karlovy Vary - Praha (1953 a 1958). Informaci o Kubrově pátečním úmrtí přinesly webové stránky cyklistického svazu.
Cyklista Jan Kubr (1934 - 2017).
Cyklista Jan Kubr (1934 - 2017). | Foto: ČTK

Jan Kubr patřil k nejznámějším československým cyklistům a byl hrdinou Závodu míru. Zdálo, se, že ho čeká hvězdná budoucnost, ovšem v roce 1957 společně s Janem Veselým vzdal pro nemoc. Oba byli obviněni z politické provokace a vyřazeni z reprezentačního týmu.

Jan Kubr během čtvrté etapy Závodu míru 1954.
Jan Kubr během čtvrté etapy Závodu míru 1954. | Foto: ČTK

Kubr se následně živil jako závozník na stavbě Orlické přehrady. Spisovatel Ota Pavel o něm napsal povídku Prokletý cyklista. Po dvou letech byl Kubr omilostněn, ale ze zdravotních důvodů už nezávodil.

Ve druhé polovině šedesátých let se stal trenérem cyklistů RH Plzeň. Mezi jeho svěřence patřili Antonín Bartoníček, Jiří Háva, Karel Sever, Jiří Prchal, Petr Hladík, Aleš Svoboda či Jindřich Marek.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy