Vrtulník a kamiony plné počítačů. Jak se získávají informace o cyklistech v pelotonu Tour de France?

Tomáš Vocelka
5. 7. 2017 9:35
Každý fanoušek cyklistiky asi ví, že na webových stránkách Tour de France je možné sledovat pohyb závodníků v reálném čase. Snadno se lze dozvědět, ve které skupině kterýkoliv cyklista jede i jaké jsou přesně mezi skupinami rozestupy. Stejné informace využívají také televize a závodní týmy. Jak je vlastně možné monitorovat pohyb tolika lidí a ihned o něm informovat? Za vším je takzvaný internet věcí a firma Dimension Data, která celý poměrně složitý systém dokázala vytvořit a uvést do provozu.
Video:

"Je potřeba si uvědomit, že mnoho etap Tour se jede v nepřístupném horském terénu, navíc je trasa závodu velmi dlouhá," říká Adrián Čech z české pobočky Dimension Data. "Zajistit přenosy dat tedy bylo poměrně složité," vysvětluje.

Všechno začíná u snímače, který je umístěn v nevelké krabičce pod sedlem závodního kola. Snímače mají všichni závodníci. Možnosti veličin, které se dají zaznamenávat, při každé další Tour de France rostou. Základem je ovšem jednotka GPS, která zaznamenává polohu, okamžitou rychlost a další údaje, které známe z navigací. Dále je ve snímači například akcelerometr, gyroskop a snímá se také okolní teplota. Poprvé se tyto snímače objevily na Tour de Dauphiné v roce 2015 a hned následně i na Tour.

Jak putují data: 1) snímač pod sedlem 2) data přijímají auta v pelotonu 3) z aut se přenášejí do vrtulníku 4) retranslační vůz 5) datový kamion 6) cloud
Jak putují data: 1) snímač pod sedlem 2) data přijímají auta v pelotonu 3) z aut se přenášejí do vrtulníku 4) retranslační vůz 5) datový kamion 6) cloud | Foto: Dimension Data

Snímač data odesílá dál. Nejprve putují do osobních aut, která se pohybují v pelotonu. Odtud jsou vysílána do retranslačního vrtulníku, který se pohybuje nad cyklisty. "Vrtulník sbírá data z mobilních jednotek a posílá je do datových kamionů, kde se zpracovávají," popisuje Adrián Čech.

Aby vše fungovalo, jak má, datové centrum zároveň vyhodnocuje polohu jednotlivých závodníků a odesílá zpět do vrtulníku informaci, kde přesně a v jaké výšce se má v danou chvíli pohybovat, aby dokázal pokrýt celé závodní pole od uprchlíků až po jezdce na konci závodu. Podobné informace dostávají i auta, která sbírají data ze snímačů pod sedly závodníků.

Velmi důležité je i rozmístění datových center v kamionech, které se během etapy nepohybují. Před každou etapu se musí přesně stanovit a vypočítat jejich poloha, aby dokázaly být stále na příjmu.

Sledujte Tour živě

Dimension Data

Cyklisty můžete během závodu sledovat v reálném čase na stránce:
http://racecenter.letour.fr/.
Živé přenosy dat přímo z kol cyklistů zajišťuje na Tour de France firma Dimension Data.

Z datových center, která jsou napěchována servery s ohromnou výpočetní kapacitou, pak zpracovaná data putují na cloudové úložiště, odkud je pak čerpají organizátoři, televize, média i cyklistické týmy.

"Data jsou k dispozici skutečně v reálném čase, zpoždění je maximálně půl sekundy," říká Čech.

Všechny přenosy i daty jsou důkladně zabezpečné, aby je nemohli napadnout hackeři (podobné pokusy se údajně objevují).

 

Právě se děje

před 6 minutami

Stovka světových osobností volá po podpoře Tchaj-wanu

Zhruba stovka osobností z celého světa dosud podepsala apel na demokratické země, aby vyjádřily podporu Tchaj-wanu. Ostrovní země podle nich čelí ohrožení ze strany pevninské Číny, která Tchaj-wan považuje za svou vzbouřeneckou provincii a usiluje o jeho připojení ke svému území. Výzvu zorganizovala Mezinárodní koalice pro demokratickou obnovu, která vznikla při Nadaci Fora 2000.

Mezi signatáři výzvy jsou například šahový velmistr a představitel ruské opozice Garri Kasparov, polská režisérka Agnieszka Hollandová, bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová, europoslanec Alexandr Vondra (ODS) nebo kněz Tomáš Halík. Autoři v textu připomínají, že Tchaj-wan se po konci Čankajškova autoritářského režimu v 80. letech stal demokratickou zemí, zatímco Čína zůstává autoritářským státem a v posledních letech v ní sílí zásahy proti etnickým menšinám, jako jsou Tibeťané či Ujgurové. Připomínají také čínské porušení mezinárodní smlouvy o zachování demokratických práv v Hongkongu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy