Velký test elektrokol. I levnější kola dopadla výborně. Měla nejlepší dojezd na jedno nabití

Aktuálně.cz Tomáš Kunc Aktuálně.cz, Tomáš Kunc
23. 6. 2017 9:03
Tak rozsáhlý a metodicky propracovaný test elektrokol ještě v Česku nevznikl. Na pomyslnou startovní čáru se ve třech kategoriích postavilo osmnáct modelů v cenovém rozpětí od 29 tisíc až po 150 tisíc korun. Výsledek byl z pohledu člověka, který uvažuje o koupi elektrokola, velmi pozitivní. Žádný z testovaných modelů v testu nepropadl a ta levnější navíc předvedla i největší dojezd na jedno nabití baterie.

Elektrokola jsou pro cyklisty ve světě i v České republice stále atraktivnější, jejich prodeje výrazně rostou. Cyklistická rubrika Aktuálně.cz proto společně s vydavatelstvím V-Press uspořádala velký test celkem 18 elektrokol.

V testu byla kola ze tří kategorií. Městská a krosová, horská s přední odpruženou vidlicí a horská celoodpružená. Šlo o značková kola od známých výrobců, kteří jsou s to zajistit kvalitu svých výrobků. Testovali jsme modely v širokém cenovém rozsahu: od těch levnějších (kolem 30 tisíc korun) až po ta prémiová (s cenou kolem 100 tisíc korun i vyšší).

Kola se mezi sebou velmi lišila, ale nebyl mezi nimi žádný model, který by propadl. Velmi dobře navíc dopadla i ta levnější kola – krosový Apache Matto E5 (33 990 Kč) dokonce ujel na jedno nabití baterie nejvíce kilometrů ve své kategorii a podobně dobře se vedlo i jeho horskému sourozenci – modelu Apache Hawk MX, který z pohledu dojezdu také vyhrál nad svými konkurenty.

V celkovém hodnocení testerů pak dominovaly značky Specialized (1. místo v krosových kolech a 2. místo v kategorii MTB full) a Trek (1. místo MTB full a 2. místo MTB hardtail).

Technické i organizační zázemí pro test poskytla firma Ekolo.cz, jejíž odborníci se také podíleli na hodnocení ergonomických vlastností kol.

Velký článek o testování a rozbor výsledků s fotogalerií najdete zde

O tom, podle jaké metodiky se test dělal, si přečtěte zde

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Americký ministr zdravotnictví rezignoval kvůli útoku Trumpovců na Kapitol

Rezignaci podal v pátek ministr zdravotnictví Spojených států Alex Azar. Svůj krok zdůvodnil násilným útokem stoupenců amerického prezidenta Donalda Trumpa na americký Kongres z minulého týdne. Informovala o tom televize CNN. Azar podle ní zůstane ve funkci do 20. ledna, tedy do inaugurace nového prezidenta Joea Bidena.

Sídlo amerického Kongresu minulý týden během schůze k volebním výsledkům napadl dav Trumpových stoupenců, přičemž výtržnostem výrazně přispěl sám prezident. Šéf Bílého domu soustavně šířil nepravdivé a nepodložené informace o průběhu a výsledku voleb, na mítincích i na sociálních sítích burcoval své voliče a jen těsně před vypuknutím nepokojů své příznivce vyzval k pochodu na Kapitol. V důsledku nastalého chaosu zemřelo pět lidí.

V reakci na středeční události na Kapitolu již oznámili odchod z Trumpova vládního týmu ministryně školství Betsy DeVosová, ministryně dopravy Elaine Chaová nebo ministr vnitřní bezpečnosti Chad Wolf. Rezignaci podali například i náměstek bezpečnostního poradce Bílého domu Matt Pottinger či bývalý personální šéf Bílého domu Mick Mulvaney, který nyní působil jako zvláštní zmocněnec USA v Severním Irsku.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Facebook zakáže svolávání událostí u vládních budov v den Bidenovy inaugurace

Facebook zablokuje možnost svolávat na své síti akce v blízkosti důležitých vládních budov ve Washingtonu v den inaugurace nového prezidenta Joea Bidena. Provozovatel známé sociální sítě to uvedl v pátek ve zprávě na svém blogu. Dodal také, že bude všechny akce z 20. ledna související s uvedením prezidenta do úřadu kontrolovat a ty, které by porušily jeho pravidla, zruší.

Firma reaguje na události z minulé středy, kdy dav příznivců prezidenta Donalda Trumpa násilím vtrhl do washingtonského Kapitolu poté, co se v předchozích týdnech stupňovaly násilné výroky a výzvy k akci na sociálních sítích. Před ozbrojenými protesty ve dnech těsně před inaugurací varoval i Federální úřad pro vyšetřování (FBI).

Facebook oznámil ještě některá další omezení. Pokud zaznamená "signály typu opakovaného porušení našich zásad" uživateli takového účtu zablokuje možnost vkládat živá videa, vytvářet události nebo být správcem stránky či skupiny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy