Velký test elektrokol. I levnější kola dopadla výborně. Měla nejlepší dojezd na jedno nabití

Aktuálně.cz Tomáš Kunc Aktuálně.cz, Tomáš Kunc
23. 6. 2017 9:03
Tak rozsáhlý a metodicky propracovaný test elektrokol ještě v Česku nevznikl. Na pomyslnou startovní čáru se ve třech kategoriích postavilo osmnáct modelů v cenovém rozpětí od 29 tisíc až po 150 tisíc korun. Výsledek byl z pohledu člověka, který uvažuje o koupi elektrokola, velmi pozitivní. Žádný z testovaných modelů v testu nepropadl a ta levnější navíc předvedla i největší dojezd na jedno nabití baterie.

Elektrokola jsou pro cyklisty ve světě i v České republice stále atraktivnější, jejich prodeje výrazně rostou. Cyklistická rubrika Aktuálně.cz proto společně s vydavatelstvím V-Press uspořádala velký test celkem 18 elektrokol.

V testu byla kola ze tří kategorií. Městská a krosová, horská s přední odpruženou vidlicí a horská celoodpružená. Šlo o značková kola od známých výrobců, kteří jsou s to zajistit kvalitu svých výrobků. Testovali jsme modely v širokém cenovém rozsahu: od těch levnějších (kolem 30 tisíc korun) až po ta prémiová (s cenou kolem 100 tisíc korun i vyšší).

Kola se mezi sebou velmi lišila, ale nebyl mezi nimi žádný model, který by propadl. Velmi dobře navíc dopadla i ta levnější kola – krosový Apache Matto E5 (33 990 Kč) dokonce ujel na jedno nabití baterie nejvíce kilometrů ve své kategorii a podobně dobře se vedlo i jeho horskému sourozenci – modelu Apache Hawk MX, který z pohledu dojezdu také vyhrál nad svými konkurenty.

V celkovém hodnocení testerů pak dominovaly značky Specialized (1. místo v krosových kolech a 2. místo v kategorii MTB full) a Trek (1. místo MTB full a 2. místo MTB hardtail).

Technické i organizační zázemí pro test poskytla firma Ekolo.cz, jejíž odborníci se také podíleli na hodnocení ergonomických vlastností kol.

Velký článek o testování a rozbor výsledků s fotogalerií najdete zde

O tom, podle jaké metodiky se test dělal, si přečtěte zde

 

Právě se děje

před 30 minutami

FIA vyhlásila osobností roku zesnulého Laudu

Mezinárodní automobilová federace (FIA) vyhlásila osobností roku trojnásobného mistra světa formule 1 Nikiho Laudu, který v květnu v 70 letech zemřel. Legendární Rakušan působil do své smrti ve funkci šéfa dozorčí rady stáje Mercedes.

Pilot Mercedesu Lewis Hamilton na slavnostním večeru v Paříži převzal šestou trofej pro šampiona F1. Už pouze jedna mu schází k vyrovnání rekordní bilance Němce Michaela Schumachera. "Byl to zatím nejlepší rok v mé kariéře. Jsem pyšný na to, co jsme s týmem dokázali," uvedl britský jezdec, který letos vyhrál jedenáct Velkých cen a nasbíral rekordní počet bodů (413).

Nováčkem roku byl zvolen thajský pilot formule 1 Alexander Albon, který skončil v šampionátu osmý. V japonské Grand Prix mu o jedno místo unikly premiérové stupně vítězů.

Ocenění za akci roku přisoudili fanoušci Nizozemci Maxi Verstappenovi za souboj s monacký jezdcem Charlesem Leclercem z Ferrari ve Velké ceně Británie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy