Skryté motory pro cyklisty. Na první pohled nepoznáte, že jsou v kole zabudované

Tento válcový motor se zasune do trubky rámu kola (zde je vytažen ven, aby měl divák představu, jak vlastně vypadá).
Na první pohled nic nenasvědčuje tomu, že by se jednalo o kolo s elektrickým pohonem.
Když je motor uvnitř, vypadá to takto.
Baterie je ukryta v podsedlové brašně.
Na vizualizaci od výrobce je vidět ozubení, přes které se síla motoru přenáší na středovou osu.
Foto: Tomáš Vocelka
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
25. 11. 2017 10:33
Ve světě závodní cyklistiky jsou zatracované a nenáviděné. Skryté elektromotory mohu fungovat podobně jako doping. Dají cyklistovi výhodu před soupeři. Ale mezi hobby cyklisty sbírají popularitu. "Mají je rádi třeba starší jezdci, kteří už nestačí kamarádům na vyjížďce a s elektrokolem by se mezi ně styděli," prozradil zástupce firmy Vivax-Assist.

Existuje vůbec motor skrytý v rámu kola, nebo je to jen pohádka? Tato otázka je už dávno zcela bezpředmětná. Samozřejmě existuje. A už se i běžně prodává. Nabízí ho třeba rakouská firma Vivax-Assist. A podle jejích zástupců je o tento pohon mezi hobby cyklisty docela zájem. 

Kolo na první pohled neprozrazuje, že je uvnitř elektromotor.
Kolo na první pohled neprozrazuje, že je uvnitř elektromotor. | Foto: Tomáš Vocelka

Vivax vystavoval své elektrické pohony na cyklistickém veletrhu Eurobike, pojďme se tedy podívat, jak vlastně vypadají. Jedná se o poměrně tenký válec, který přes ozubení pohání přímo středovou osu kola. Je opravdu zcela ukrytý v rámu bicyklu, na první pohled není vůbec vidět. 

Podle zástupců firmy ho mají v oblibě třeba starší jezdci, kteří přestávají stačit mladším kolegům při víkendových vyjížďkách. Přijet mezi pravověrné silniční cyklisty by na elektrokole nechtěli, takže si do svého bicyklu nechají zabudovat diskrétní elektrickou výpomoc. 

Ne, že by to nebylo poznat vůbec. Baterie je obvykle ukrytá v podsedlové brašně nebo má podobu cyklistické lahve. Vedou k ní dráty. A na řidítkách bývá nainstalováno ovládání elektropohonu. Na první pohled ovšem tyto úpravy skutečně vidět příliš nejsou.

Skrytý elektromotor
Skrytý elektromotor | Foto: Vivax-Assist

Elektromotor i s baterií obvykle neváží více než 1,8 kg. Podle způsobu jízdy a požadavků na asistenci prý motor vydrží pomáhat cyklistovi 100 až 400 minut. Dojezdová vzdálenost se s asistencí pohybuje od 40 do 160 km. Podle technických parametrů, které uvádí výrobce, má motor výkon až 200 wattů, jeho délka je 22 centimetrů a průměr kolem 3 centimetrů.

Problémem však bude pro většinu cyklistů cena, která se pohybuje kolem 70 tisíc korun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 46 minutami

Paušální daň pro příští rok vychází 5994 korun měsíčně

Paušální daň pro drobné podnikatele vychází pro příští rok 5994 korun měsíčně. Z toho minimální zdravotní pojistné činí 2627 Kč, minimální sociální pojistné navýšené o 15 procent 3267 Kč a daň z příjmů 100 Kč. Vyplývá to z informací na internetových stránkách ministerstva financí. Pro letošní rok je paušální daň stanovena na 5469 korun za měsíc. K paušální dani je přihlášeno zhruba 75 000 podnikatelů.

Paušální daň je určena pro živnostníky, neplátce DPH s ročními příjmy z podnikání do milionu korun. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí odpadne i důvod k většině kontrol. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nedávno uvedla, že budu usilovat o rozšíření paušální daně také pro podnikatele s obratem až dva miliony korun.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

KLDR odpálila podle Soulu balistickou raketu krátkého doletu

KLDR odpálila do moře balistickou raketu krátkého doletu, informovala agentura AP s odvoláním na jihokorejskou vládu. Střela spadla zřejmě do vod mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu, uvedla agentura Kjódó. Severokorejský velvyslanec při OSN zhruba v téže době na Valném shromáždění OSN v New Yorku vyzval Spojené státy, aby upustily od "nepřátelské politiky" vůči Severní Koreji.

Vypuštění rakety nepředstavuje okamžitou hrozbu pro americký personál, území ani pro spojence USA, sdělila v reakci armáda Spojených států, která má v Jižní Koreji na 28 000 vojáků. Odpálení střely však podle ní "zdůraznilo destabilizující dopady nedovoleného" severokorejského zbrojního programu.

Testy balistických raket zakazují KLDR rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Soul nejprve informoval o blíže neurčené střele, kterou KLDR odpálila do moře východně od svých břehů. Japonsko už tehdy uvedlo, že by mohlo jít o balistickou raketu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy