Pohled do zákulisí: Den závodníka na Tour de France? Spousta povinností, až večer chvilka volna

Lubor Tesař Lubor Tesař
11. 7. 2017 15:02
Jak prožívá závodník den na Tour de France? Co snídá a proč na vítěze etapy nečeká týmový autobus a jede do hotelu bez něj? Několikanásobný mistr republiky v cyklistice Lubor Tesař nabízí pohled do zákulisí etapového závodu. V dalších článcích popíše i úlohu masérů či sportovního ředitele.
Zákulisí Tour de France
Zákulisí Tour de France | Foto: Tomáš Vocelka

Ráno je u každého trochu jiné. Někdo nemůže dospat, proto jde na ranní kávičku a lehkou snídani s mechaniky a maséry. Ti musí vstávat brzo, aby stihli připravit vše potřebné pro závodní den. Naopak cyklisté, kteří si rádi pospí, většinou spojí snídani s obědem.

Většina týmů má na Tour i svého kuchaře, který chystá jídla pro závodníky a dohlíží na jejich přípravu. Na tak těžkém etapovém závodě, jako je Tour de France, je potřeba doplňovat energii od samého rána, proto se na snídani chystají většinou vajíčka v podobě různých omelet a na oběd těstoviny nebo rýže (nasladko i naslano).

Kuchař týmu Bora připravuje jídlo v kamionu, zařízeném jako kuchyně a jídelna.
Kuchař týmu Bora připravuje jídlo v kamionu, zařízeném jako kuchyně a jídelna. | Foto: Tomáš Vocelka

Pak už jezdce čeká rychlé balení věcí a cesta autobusem na start etapy. Někdy trvá i dvě hodiny a v jejím průběhu se vždy koná týmový mítink, kde se určuje taktika pro danou etapu a jednotlivé úkoly pro každého závodníka. Cyklisté také dostanou informace o klíčových a nebezpečných místech v etapě.

Po příjezdu ke startu je povinností každého závodníka se na pódiu před etapou podepsat (je to slavnostní forma prezence před startem). Cestou tam a zpět k autobusu jezdec samozřejmě zvládne i focení s fanoušky a autogramy. Pokud je horko, snaží se závodníci trávit co nejvíce času v klimatizovaném autobusu.

Po slavnostním startu jezdci vyrazí na ostrý start - je ještě chvilka času poklábosit s kamarády, kteří se za pár okamžiků stanou soupeři.

V průběhu etapy je důležité nezapomenout jíst a pít, aby nepřišla dehydratace nebo takzvaný "hlaďák". Ten je asi největším strašákem na etapových závodech. Je to pocit, kdy závodníkovi dojde během okamžiku energie a má problém se vůbec dostat do cíle. V takové situaci sportovec vyčerpává energetickou zálohu těla a nese si následky po několik dalších dní v závislosti na náročnosti nadcházejících etap.

Týmový autobus. Tady tráví cyklisté během etapového závodu hodně času.
Týmový autobus. Tady tráví cyklisté během etapového závodu hodně času. | Foto: Tomáš Vocelka

Po etapě je nutné se vyjet, to znamená uvolnit svalové napětí v nohách - a pak rychle do autobusu a na hotel. V autobusech mají závodníci k dispozici i vlastní sprchy, takže do hotelu už přijíždějí vymydlení. Pokud některý z jezdců dojede v etapě na prvních místech a účastní se vyhlášení vítězů, autobus na něj nečeká a odjíždí. S cyklistou zůstává jedno týmové auto, které ho pak do hotelu přiveze.

Po příjezdu na hotel přichází nezbytný relax v podobě masáží a následuje společná večeře. Týmy se snaží, aby na ní byli všichni pohromadě a udržovali tak týmového ducha. Po večeři je možnost strávit chvilku času u mechaniků nebo masérů a trochu se odreagovat od všudypřítomného stresu. Introvertnější typy volí odpočinek na pokoji, třeba sledováním nějakého filmu.

Spánek je další důležitou regenerační fází a mnohé týmy si s sebou vozí pro závodníky dokonce i speciální matrace pro zvýšení jeho kvality.

A pak přichází další den…

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy