Ohlédnutí za Designblokem: levitující kola, chytrý bicykl a držák na zeď ve tvaru srdce

Jiří Juřík
6. 11. 2016 16:05
Vizuální prezentace nejvýznamnější přehlídky designu ve střední Evropě i její ústřední motiv se točily kolem sportu. Není proto překvapením, že se návštěvník 18. ročníku Designbloku mohl na mnoha místech celé výstavy setkat s jízdním kolem.
Instalace sestavená z jízdních kol zabírala střední část Průmyslového paláce
Instalace sestavená z jízdních kol zabírala střední část Průmyslového paláce | Foto: Jiří Juřík

Nejvíce kol levitovalo minulý víkend uprostřed Průmyslového paláce holešovického výstaviště. Jednalo se o instalaci, která propojovala různé bicykly s osudy jejich majitelů. Prostě – co kolo, to jeden příběh.

Vztah majitele a jeho kola, o to zde především šlo. Co majitel, to jiné kolo, jiný přístup, jiné svezení. Bylo jich celkem třicet šest – některá se stopami rzi, evidentně každodenně pracující, jiná doslova „vymazlená“. Našly se tu sběratelské kousky, technické unikáty, kuriozity i sportovní speciály. Instalaci měla na svědomí společnost Hipposdesign.

Kola byla nedílnou součástí expozic na Designbloku
Kola byla nedílnou součástí expozic na Designbloku | Foto: Jiří Juřík

Kola stála, ale většinou visela v secesním prostoru, mohli jste se jich mnohdy i dotknout, případně se na ně podívat z nadhledu, protože těsně s expozicí jízdních kol sousedila jiná instalace – věž Martina, tedy jakási dočasná rozhledna.

Ostatní prezentace bicyklů byly již skromnější, ale přesto velmi zajímavé. Šlo například o elegantní kolo do města s neméně elegantním jménem Racek, které je schopné elektronicky reagovat, obdobně jako současný automobil.

Takto to vypadá uvnitř chytrého kola do města
Takto to vypadá uvnitř chytrého kola do města | Foto: Jiří Juřík

Na kole jsou například umístěny blinkry, brzdová světla, ale i senzory, které upozorňují jezdce na blížící se vozidlo zezadu. Stroj má rovněž Bluetooth 4.0, díky kterému pozná svého majitele.

Jiná expozice pak představovala českého výrobce Duratec, jehož výrobky dosahují světové úrovně, a to především díky využití ruční práce s karbonovými vlákny. Jejich silniční kola pak okouzlují váhou, či spíše lehkosti 6,4 kg.

Ke kolům patří často i nerudovská otázka: „Kam s ním?“. Odpověď nabídl stánek projektu Hang Bike. Byl tam k vidění držák kol na stěnu, který dobře vypadá a připomíná svým tvarem srdce.

Designový držák kol od firmy Hang Bike
Designový držák kol od firmy Hang Bike | Foto: Jiří Juřík
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Fotbalový Liberec prodloužil smlouvu s kapitánem Mikulou

Fotbalový Liberec si pojistil služby kapitána Jana Mikuly. Osmadvacetiletý defenzivní univerzál prodloužil se severočeským ligovým klubem smlouvu o další dvě sezony. Slovan o tom informoval na svém webu.

"V Liberci jsem od začátku roku 2017, za tu dobu jsem si zde zvykl a jsem tady spokojený. Je tu dobrý kolektiv a já budu rád dál jeho součástí," uvedl Mikula.

"Miky je součástí Slovanu už pár roků a je dobře, že zůstává. Je to charakterově výborný kluk, který má zkušenosti a je poctivým fotbalistou. Je velmi zodpovědný v defenzivní práci, ale umí i zaútočit. Je také skvělým týmovým hráčem. Jeho další nespornou výhodou je univerzálnost. V defenzivě umí zahrát více postů, když nás tlačí bota při zranění některých hráčů," doplnil liberecký kouč Pavel Hoftych.

Mikula má na kontě 135 ligových startů a čtyři vstřelené branky. Nejvyšší soutěž hrál vedle Liberce také za Slavii Praha a Jihlavu.

Další zprávy