Komentář Štěpána Straky: Fuglsang se předvedl jako správný kapitán svého týmu

Štěpán Straka
14. 6. 2017 17:35
I cyklistické týmy mají své kapitány. Nenosí pásku na paži, nevozí céčko na hrudi, nejsou delegování pro debaty s rozhodčím. Jsou to ti zkušení závodníci s přehledem a chladnou hlavou. Dirigují tým ve vypjatých chvílích závodu, leží na nich odpovědnost za výsledek, ale hlavně tým podrží ve chvílích, kdy je na dně.
Jakob Fuglsang  z týmu Astana.
Jakob Fuglsang z týmu Astana. | Foto: ČTK

Před právě dokončeným závodem Critérium du Dauphiné měl tým Astana v roce 2017 zapsáno jen jediné vítězství. Jeho autorem byl Michele Scarponi, který jen pár dní před svou smrtí vyhrál etapu na Giro del Trentino (dnes Tour of Alps). Jako správný kapitán tehdy podržel svůj tým po jarním výsledkovém propadáku.

Štěpán Straka

Štěpán Straka
  • Sportovní komentátor (Eurosport TV)
  • Specializuje se na cyklistiku, běh na lyžích, veslování a atletiku.
  • Pravidelně přispívá do českých cyklistických časopisů.
  • Trojnásobný mistr republiky ve veslování.

Tentokrát na sebe vzal zodpovědnost dvaatřicetiletý Dán Jakob Fuglsang. Na Dauphiné zvítězil ve dvou horských etapách a po strhujícím souboji na kopec Plateau de Solaison získal i žlutý trikot pro vítěze celkového pořadí. Konečně vykouzlil úsměv na tváři manažera Alexandra Vinoukurova, konečně se všichni v týmu mohli alespoň trochu uvolnit.

Výkon cyklisty lze interpretovat mnoha způsoby. Dnes je to v podstatě exaktní věda o wattech, srdečním tepu, kilokaloriích, aerodynamice. Nakonec se však počítá stejně jen vítězství.

Jakob Fuglsang se v profesionální silniční cyklistice pohybuje od roku 2009. Tehdy začínal v dánském Saxo Banku a Astanu trápily existenční problémy. Její závodníci dokonce na protest proti nevyplaceným výplatám vozili vybledlé dresy. Letos  se rozhodli na paže nasadit černé pásky, aby vzdali čest Scarponiho památce. Fuglsang ovšem v předvečer Tour de France i z černé pásky udělal tu kapitánskou.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Stoupenci Navalného, jehož zdravotní stav se horší, svolali na středu masové demonstrace

Stoupenci vězněného ruského opozičního politika Alexeje Navalného svolali na 21. dubna demonstrace, které by podle nich mohly být největšími protesty v moderní historii Ruska. Chtějí tak přitáhnout pozornost ke zhoršujícímu se zdravotnímu stavu opozičního vůdce, uvedla v neděli agentura Reuters. Obavy o zdraví Navalného vyjádřila dnes Francie. Dcera Navalného vyzvala ruské úřady, aby k němu do věznice vpustily lékaře, kterého si on sám vybere.

Zdroj: ČTK
Další zprávy