Jak bezpečně najít cestu Prahou na kole? Srovnání vyhledávačů cyklistických tras

Petr Skála
27. 10. 2016 9:05
Ani rodilí Pražané neznají Prahu tak dobře, aby podle paměti vyrazili na kole kam si vzpomenou. Ať už cestujete po Praze jakýmkoli způsobem, na trhu je řada webových i mobilních aplikací, které pomohou s naplánováním trasy. Cyklisté se zkušenostmi s jízdou po Praze otestovali tři z nich.

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Mapy.cz: přehledné a uživatelsky příjemné

Plánovaní cyklotras na webu Mapy.cz
Plánovaní cyklotras na webu Mapy.cz | Foto: Mapy.cz

První, co většinu z čtenářů napadne, je podívat se na Mapy.cz. Zkusili jsme si zde naplánovat cestu na kole z Modřan k vodáckému kanálu v Troji.

Nejprve je potřeba přejít na lištu Plánování a odkliknout v nabídce symbol kola. Do rubriky start vepíšeme Modřany a objeví se roleta s několika nabídkami: je mezi nimi i Sídliště Modřany, které je pro nás jako začátek trasy vhodné. Ale můžeme zde napsat přímo i název ulice, odkud hodláme vyjet. Pro cíl jsme do vyhledavače zadali dvě slova: Troja a kanál. V roletě nabídek se pak objevila jen jediná položka: slalomový kanál Troja.

Na mapě se zobrazí start, cíl a trasa, která je zvýrazněna černou přerušovanou čarou. K dispozici je také itinerář se čtyřiceti pokyny, které přesně popisují, po kolika minutách a metrech je potřeba odbočit. Prohlédnout si lze i výškový profil trasy, který není nijak podrobný, ale pro základní informaci postačí.

Naplánovaní co nejbezpečnější trasy na webu Mapy.cz se v našem srovnání ukázalo jako nakonec jako nejvhodnější a uživatelsky nejjednodušší.

Prahou na kole: označí špatný povrch a stoupání

Vyhledávač Prahou na kole
Vyhledávač Prahou na kole | Foto: Prahounakole.cz

Další možnost, jak si naplánovat cestu na kole po Praze, nabízí mapy prahounakole.cz. Opět jedeme z Modřan do Troje. Tentokrát jsme jako místo startu zapsali ulici a k místu cíle jsme se zase dostali přes název „vodní kanál Troja“. Vše funguje příjemně, na levé straně se opět objevuje itinerář. Trasa je vyznačena hnědě a bohužel se někde ztrácí v jiných barvách mapy.

V manuálu se dočtete o všech použitých mapových znacích. Je mezi nimi i označení pro dlažbu. Podle zobrazených šipek také zjistíte, kde pojedete do kopce (je to označeno dvěma šipkami). Podobně se vyznačovalo stoupání na předválečných mapách pro motoristy.

Editoři se snaží doplňovat mapy o místa, kde jsou stojany na kola, kde dochází k zúžení cesty a o další podrobnosti. Označují také nezpevněný, mírně nerovný povrch. Vyřešili to tak, že přerušovaná čára značí zpevněné komunikace s horší kvalitou povrchu, obvykle s dlažebními kostkami, stezky s vyježděnými ale celkem rovnými kolejemi, nebo hodně nerovný asfalt, který je ale ještě sjízdný v tempu.

Ulice, na kterých se vyskytuje dlažba, jsou navíc vyznačené šedým čtverečkovaným rastrem. Za velmi nerovný povrch kartografové považují zpravidla vozové cesty, vyjeté či vyšlapané pěšiny, které mohou být výjimečně „zpevněny“ například nasypaným štěrkem. „Vždy ale platí, že v plné rychlosti jsou sjízdně pouze na horském kole, s běžným bicyklem se na nich musí zvolnit,“ píše se v manuálu.

Na mapě Prahou na kole, na kterou se dostanete rovněž z odkazu portálu Magistrátu hlavního města, najdete také informace o místech, která jsou momentálně neprůjezdná.

UrbanCyclers: umí kombinovat kolo a veřejnou dopravu

Vyhledávač Urban cyclers
Vyhledávač Urban cyclers | Foto: Mapy.cz, urbancyclers.cz

UrbanCyclers je nový webový plánovač pro ty, kdo jezdí nebo chtějí jezdit po městě na kole. Zdá se být na první pohled barevně i funkčně hodně jednoduchý. Držíme opět stejnou trasu. Po zadání startu a cíle se objevují nabídky několika různých tras: rychlé, klidné, alternativní ale i intermodální. Pokud nevíte, co to znamená, jde o kombinovanou dopravu.

V případě naší trasy lze z Modřan na pražské hlavní nádraží cestovat vlakem (kam naložíme své kolo) a pak pokračovat na bicyklu až do Troje.

U každé trasy se z tabulky dozvíte časový odhad, délku trasy v kilometrech, výšku stoupání a také délku úseků vhodných pro cyklistiku. Mapu, ve které převládá černá nebo šedá barva a obsahuje popis ulic, prostranství, ale i institucí, lze zvětšovat i zmenšovat.

Plánovač UrbanCyclers o sobě píše, že používá nejnovější algoritmy umělé inteligence a dokáže tak najít kvalitní trasy zohledňují míru stoupání, typ povrchu, rušnost ulice a další faktory, které jsou pro městské cyklisty důležité. Upozorňuje na to, že jako jediná cyklonavigační aplikace poskytuje trasy kombinující v Praze a okolí kolo s hromadnou dopravou.

Existují i další vyhledávače tras

Na internetu je ještě více plánovačů tras a další budou vznikat – už i proto, že ty existující často nezohledňují individuální požadavky cyklistů. Týká se to například těch, kteří používají přívěsné vozíky pro psy nebo pro děti. Nebo těch, kdo potřebují bezbariérové vstupy do metra, protože mají těžká městská kola či nákladní kola.

Proto město Praha spustilo novou službu cykloplánovač. Zkušení cyklisté tam dokáží navrhnout trasu vhodnou pro různá jízdní kola a s respektováním speciálních požadavků, které klient zadá do webového formuláře. 

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 6 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 6 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 7 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy