Hurá na kolo! Jarní rady od medailisty z cyklistického mistrovství světa Lubora Tesaře

Lubor Tesař
12. 3. 2017 7:05
Nadvláda zimy se pomalu blíží ke konci a ke slovu se hlásí letní sportovní aktivity, mezi něž v současnosti jako nejpreferovanější patří jízda na kole. Pojďme se podívat na pár cenných rad a zkušeností, aby vám cyklistické putování přineslo pokud možno co nejvíce pozitivních pocitů, a především jste se vždy vrátili ve zdraví domů.
Cyklistika, příprava na jaro. Ilustrační snímky
Cyklistika, příprava na jaro. Ilustrační snímky | Foto: Shutterstock

Co si na kole zkontrolovat, než na jaře poprvé vyjedete?

Začněme jízdním kolem. To potřebuje stejně jako ostatní dopravní prostředky pravidelnou údržbu a servis. Přetržený řetěz, povolené brzdy nebo přední kolo, které vyskočí z vidlice, mohou způsobit pád s mnohdy i tragickými následky.

Bicykl je nutné před prvním šlápnutím i několikrát během sezony umýt, nechat vysušit a poté všechny hybné komponenty pečlivě promazat. Nezbytná je také revize celého brzdového systému. U mechanických brzd je potřeba promazat lanka; brzdové gumičky či špalky je třeba seřídit tak, aby měly správný odstup od ráfků a hlavně je při silném opotřebení včas vyměnit.

S přípravou kola na sezonu může pomoci odborný servis.
S přípravou kola na sezonu může pomoci odborný servis. | Foto: Shutterstock

Kapalinové (kotoučové) brzdy určitě přenechte profesionálnímu mechanikovi, stejně jako kontrolu šlapacího středu. Totéž platí o řetězu - pokud nevlastníte příslušnou měrku, která určí, jestli je řetěz ještě v pořádku, nebo je již potřeba nový, opět je lepší se obrátit na servis. Řetěz je potřeba otřít od prachu a písku a promazat před každou jízdou.

Dalším důležitým bodem je kontrola ojetí plášťů a galusek (pokud na nich již prosvítá plátno nebo jsou zpuchřelé, musíme pořídit nové) a jejich nahuštění na požadovaný tlak. Jestli se na tyto věci necítíte dostatečně zruční, svěřte své kolo servisu, jejichž síť je u nás opravdu hustá.

Nechcete po vyjížďce skončit nemocní? Tady je pár pravidel

Nenechte se ošálit jarním sluníčkem. I když by se mohlo zdát, že už je čas na krátký rukáv a kraťasy, doporučuji stále sledovat teploměr. Mezi cyklisty je rozšířené nepsané pravidlo, že v krátkých kalhotách se jezdí až od 18 stupňů Celsia - a to ve stínu.

Pozor na dostatečné oblečení, platí pravidlo: kraťasy až od 18 stupňů Celsia výše.
Pozor na dostatečné oblečení, platí pravidlo: kraťasy až od 18 stupňů Celsia výše. | Foto: Shutterstock

Abyste mohli jet v krátkém dresu bez návleků na ruce, potřebujete ještě o nějaký ten stupeň více. Při chladnějším počasí je potřeba oblečení vrstvit, abychom si mohli pod kopcem nebo při případném oteplení nějakou vrstvu odložit do kapsy.

Dobré je s sebou neustále vozit tenkou pláštěnku nebo alespoň vestičku - ve sjezdech je určitě oceníte. Samozřejmostí by měla být přilba na hlavě (máte jenom jednu a jeden život) a doporučil bych i rukavičky, které vás mohou ochránit před nepříjemnými a špatně se hojícími odřeninami vnitřních částí dlaní.

Důležité je, aby vždy alespoň někdo ve skupině měl s sebou rezervní duši, pumpu, lepení a multiklíč s imbusy. Potřebujete též doplňovat energii, proto láhev s pitím v košíku kola a nějaká sladkost v kapse vás určitě nezatíží tolik, než abyste zůstali sedět v pangejtu s totálním vyčerpáním.

Vyberte vhodnou trasu, ať příště nejedete sami

Před výletem sledujte předpověď počasí a hlavně vyberte vhodnou trasu. Krásný nápad na výlet s přítelkyní, který začíná tříkilometrovým stoupáním po blátivé cestě, nebo vytrvalý déšť, když jsme třicet kilometrů od domu, může způsobit, že v příštích měsících budete v sedle už jen sami (berte vždy ohled na ty slabší ve skupině). 

Právě se děje

před 6 hodinami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 7 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy