Mimořádná zpráva

Jak vypadá kolo, které navrhne architekt?

Ondřej Kopečný (vlevo) a Jerry Koza.
Kombinaci broušeného hliníku rámu a černých karbonových a hliníkových komponentů doplňuje černá reflexní grafika rámu, sloužící jako odrazky.
Závodní dětská MTB kola jsou postavena s ohledem na dětskou ergonometrii a celkovou hmotnost kola.
Použité komponenty jsou specificky dětské.
Optimalizované pro dětskou postavu jsou také pedály a speciální eliptický převodník, kliky a sedlo.
Foto: Hynek Klos
Petra Jansová Petra Jansová
1. 8. 2016 14:15
Speciální rodinná kolekce kol Würth z dílny dvojice českých architektů obsahuje designové modely pro dospělé a odlehčenou variantu pro děti.

Architekti Ondřej Kopečný a Jerry Koza řešili před časem stejný problém. Chtěli svým dětem pořídit kvalitní kola, na trhu jim ale žádné nevyhovovalo.

"Většina kol se nám zdála nepraktická a hodně těžká. Děti to od jízdy na kole spíš odrazovalo," vysvětlují. Firmám se totiž nevyplatí vyrábět díly váhově a velikostně uzpůsobené pro mladší věkovou kategorii. 

Díru na trhu proto vyřešili tak, že začali stavět kola vlastní. Navrhli rovněž speciální rodinnou kolekci pro firmu Würth. Ta se skládá z bicyklu pro věkovou kategorii osm až deset let, po výměně kol pak pro 10 až 13 let. Rám a odpružená vidlice přitom zůstávají stejné. Kolo tak vlastně roste s dítětem.  

Ve srovnání s běžnou nabídkou má menší sedlo a pedály, kratší kliky a především lehčí odpruženou vidlici. Výsledkem je 7,75 kilogramu vážící bicykl. Většina komponentů stejně jako u verze pro dospělé pochází z tuzemské výroby.

V případě modelů pro dospělé k žádným speciálním úpravám, kromě těch designových, nedošlo. "Naším cílem bylo vytvořit nadčasový design, který odolává módním vlnám," vysvětlují.

Na běžném trhu speciály z dílny architektů dostupné nejsou. Je ale možné se jimi inspirovat. "Nikdy kola vyrábět nebudeme a jejich výrobcům konkurovat nechceme. Chtěli jsme kolekci využít jako formu pobídky a ukázat, že není třeba se bát jít právě touto cestou," uzavírají.

 

Právě se děje

Další zprávy