Jak vypadá kolo, které navrhne architekt?

Ondřej Kopečný (vlevo) a Jerry Koza.
Kombinaci broušeného hliníku rámu a černých karbonových a hliníkových komponentů doplňuje černá reflexní grafika rámu, sloužící jako odrazky.
Závodní dětská MTB kola jsou postavena s ohledem na dětskou ergonometrii a celkovou hmotnost kola.
Použité komponenty jsou specificky dětské.
Optimalizované pro dětskou postavu jsou také pedály a speciální eliptický převodník, kliky a sedlo.
Foto: Hynek Klos
Petra Jansová Petra Jansová
1. 8. 2016 14:15
Speciální rodinná kolekce kol Würth z dílny dvojice českých architektů obsahuje designové modely pro dospělé a odlehčenou variantu pro děti.

Architekti Ondřej Kopečný a Jerry Koza řešili před časem stejný problém. Chtěli svým dětem pořídit kvalitní kola, na trhu jim ale žádné nevyhovovalo.

"Většina kol se nám zdála nepraktická a hodně těžká. Děti to od jízdy na kole spíš odrazovalo," vysvětlují. Firmám se totiž nevyplatí vyrábět díly váhově a velikostně uzpůsobené pro mladší věkovou kategorii. 

Díru na trhu proto vyřešili tak, že začali stavět kola vlastní. Navrhli rovněž speciální rodinnou kolekci pro firmu Würth. Ta se skládá z bicyklu pro věkovou kategorii osm až deset let, po výměně kol pak pro 10 až 13 let. Rám a odpružená vidlice přitom zůstávají stejné. Kolo tak vlastně roste s dítětem.  

Ve srovnání s běžnou nabídkou má menší sedlo a pedály, kratší kliky a především lehčí odpruženou vidlici. Výsledkem je 7,75 kilogramu vážící bicykl. Většina komponentů stejně jako u verze pro dospělé pochází z tuzemské výroby.

V případě modelů pro dospělé k žádným speciálním úpravám, kromě těch designových, nedošlo. "Naším cílem bylo vytvořit nadčasový design, který odolává módním vlnám," vysvětlují.

Na běžném trhu speciály z dílny architektů dostupné nejsou. Je ale možné se jimi inspirovat. "Nikdy kola vyrábět nebudeme a jejich výrobcům konkurovat nechceme. Chtěli jsme kolekci využít jako formu pobídky a ukázat, že není třeba se bát jít právě touto cestou," uzavírají.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy