Retro láká: Kola jako ze Závodu míru nebo po dědovi jsou stále oblíbenější

Obrazem: Dřevo, kůže, chrom. Retro kola budou jedním z hitů příštího roku, ukázal veletrh
Pomáhají tomu i řídítka vyrobená z afrického tvrdého dřeva.
Britský Pashley je tradiční výrobce retro kol. Toto je jeho dámský model Britannia.
Model Delivery 3 od kalifornské značky Elektra se veze na nostalgické vlně, částečně připomíná dávné motocykly.
Chtěli byste kolo BLB London? Za písmeny se skrývá označení pro značku Brick Lane Bikes.
Foto: Tomáš Vocelka
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
13. 9. 2016 8:00
Vyberte si ze dvou možností: sednout si na moderní elektrokolo prošpikované elektronikou a karbonem, nebo se vyhoupnout do sedla bicyklu, který vypadá, jako by vám ho odkázal dědeček. Překvapivě mnoho lidí stále častěji volí druhou variantu. Cyklistické retro je stále populárnější a bude to i jeden ze zajímavých trendů pro rok 2017.

Vyberte si ze dvou možností: sednout si na moderní elektrokolo prošpikované elektronikou a karbonem, nebo se vyhoupnout do sedla bicyklu, který vypadá, jako by vám ho odkázal dědeček. Překvapivě mnoho lidí stále častěji volí druhou variantu. Cyklistické retro je stále populárnější a bude to i jeden ze zajímavých trendů pro rok 2017.

Eurobike je festival cyklistiky

Eurobike 2016
  • Eurobike je nejvýznamnější evropský cyklistický veletrh.
  • Představují se na něm trendy a novinky pro následující sezonu.
  • Odehrává se vždy na konci prázdnin v německém Friedrichshafenu.
  • Letos ho navštívilo přes 70 tisíc lidí.

Stále sílící retro vlna byla výrazně patrná i na největším světovém veletru Eurobike, který se před několika dny uskutečnil v německém Friedrichshafenu. Svět supermoderních technologií se tam zajímavě prolínal s nostalgickými tvary a tradičními technickými řešeními, která se neměnila po desítky let.

Retro na svých stáncích neukazovali jen klasici, kteří se na tento žánr specializují, jako jsou třeba britské firmy Pashley nebo Brooks. S odkazy na slavnou minulost cyklistiky pracovali i takoví giganti, jako je třeba Shimano. To v rámci své kolekce oblečení pro městskou cyklistiku ukázalo třeba zajímavé boty pro nášlapné pedály. Na první pohled připomínaly tretry, používané v dobách, kdy na závodních kolech ještě bývaly klipsny s řemínky.

Významný italský výrobce kol Willier okouzlil řadu návštěvníků silničním kolem Superleggera, které svým vzhledem připomíná stroje staré čtyřicet či padesát let. Ručně vyráběný speciál z tenkých trubek váží jen 8,3 kilogramu. Je nastříkaný měděnou barvou, kterou firma začala používat ve 40. letech minulého století. Krásné retro kolo ovšem není levné – v tomto případě ceny začínají na hranici 100 tisíc korun.

Podobné klenoty byly vidět i u stánku italského Bianchi nebo Colnaga. A protože by byl hřích na těchto kolech jezdit v moderních dresech, nabízí třeba společnost Santini speciální retro kolekci L’Eroica. Vypadá jako ze starých fotografií z Tour de France. Klasický vlněný dres vyjde v přepočtu asi na 3,5 tisíce korun, což v porovnání s běžnou cyklistickou konfekcí také není úplně zadarmo.

Kalifornský retro cruiser Electra připomene dávné motocykly.
Kalifornský retro cruiser Electra připomene dávné motocykly. | Foto: Tomáš Vocelka

Nádherná ručně vyráběná městská kola ukázalo na veletrhu také několik firem z Tchaj-wanu a z Číny. Jednou z nich je například společnost MID. "Rám je z chrommolybdenové oceli s titanovou povrchovou úpravou, řídítka jsou vyrobena z tvrdého afrického dřeva, sedlo je samozřejmě z pravé kůže," popsal kolo kreativní ředitel firmy Hunter Li. Firma zároveň vyrábí retro díly na kola, například kliky s převodníky, které připomínají klasické komponenty slavné italské firmy Campagnolo z doby, kdy na nich jezdili čeští reprezentanti na Závodě míru.

Na kole je patrné použití materiálů, které nejsou skryty pod barevným lakem, ale ukazují, z čeho je bicykl vyroben. A to je mimochodem trend, ve kterém se moderní a retro kola vzácně potkávají – je totiž vidět na jedněch i druhých.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Turecká zpěvačka Böleková zemřela po 288 dnech hladovky

V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární folkové skupiny Grup Yorum. Informovala o tom agentura AP. Osmadvacetiletá hudebnice zahájila hladovku v době, kdy byla loni ve vězení kvůli údajnému napojení na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Protestovala tak proti perzekuci členů skupiny a proti zákazu vystupovat, který těleso dostalo už v roce 2016.

Böleková a její kolega z kapely Ibrahim Gökçek přestali přijímat potravu poté, co skončili na mřížemi kvůli vyšetřování údajných styků s PKK. Ta vede ozbrojený boj za kurdskou autonomii a turecká vláda, ale také Evropská unie a Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci. Z vězení vyšli loni v listopadu, ale s hladovkou ani poté neskončili. Jejich cílem bylo, aby byli propuštěni i zbývající členové skupiny a aby skupina známá svými protestsongy mohla opět vystupovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy