Retro láká: Kola jako ze Závodu míru nebo po dědovi jsou stále oblíbenější

Foto: Tomáš Vocelka
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
13. 9. 2016 8:00
Vyberte si ze dvou možností: sednout si na moderní elektrokolo prošpikované elektronikou a karbonem, nebo se vyhoupnout do sedla bicyklu, který vypadá, jako by vám ho odkázal dědeček. Překvapivě mnoho lidí stále častěji volí druhou variantu. Cyklistické retro je stále populárnější a bude to i jeden ze zajímavých trendů pro rok 2017.

Vyberte si ze dvou možností: sednout si na moderní elektrokolo prošpikované elektronikou a karbonem, nebo se vyhoupnout do sedla bicyklu, který vypadá, jako by vám ho odkázal dědeček. Překvapivě mnoho lidí stále častěji volí druhou variantu. Cyklistické retro je stále populárnější a bude to i jeden ze zajímavých trendů pro rok 2017.

Eurobike je festival cyklistiky

Eurobike 2016
  • Eurobike je nejvýznamnější evropský cyklistický veletrh.
  • Představují se na něm trendy a novinky pro následující sezonu.
  • Odehrává se vždy na konci prázdnin v německém Friedrichshafenu.
  • Letos ho navštívilo přes 70 tisíc lidí.

Stále sílící retro vlna byla výrazně patrná i na největším světovém veletru Eurobike, který se před několika dny uskutečnil v německém Friedrichshafenu. Svět supermoderních technologií se tam zajímavě prolínal s nostalgickými tvary a tradičními technickými řešeními, která se neměnila po desítky let.

Retro na svých stáncích neukazovali jen klasici, kteří se na tento žánr specializují, jako jsou třeba britské firmy Pashley nebo Brooks. S odkazy na slavnou minulost cyklistiky pracovali i takoví giganti, jako je třeba Shimano. To v rámci své kolekce oblečení pro městskou cyklistiku ukázalo třeba zajímavé boty pro nášlapné pedály. Na první pohled připomínaly tretry, používané v dobách, kdy na závodních kolech ještě bývaly klipsny s řemínky.

Významný italský výrobce kol Willier okouzlil řadu návštěvníků silničním kolem Superleggera, které svým vzhledem připomíná stroje staré čtyřicet či padesát let. Ručně vyráběný speciál z tenkých trubek váží jen 8,3 kilogramu. Je nastříkaný měděnou barvou, kterou firma začala používat ve 40. letech minulého století. Krásné retro kolo ovšem není levné – v tomto případě ceny začínají na hranici 100 tisíc korun.

Podobné klenoty byly vidět i u stánku italského Bianchi nebo Colnaga. A protože by byl hřích na těchto kolech jezdit v moderních dresech, nabízí třeba společnost Santini speciální retro kolekci L’Eroica. Vypadá jako ze starých fotografií z Tour de France. Klasický vlněný dres vyjde v přepočtu asi na 3,5 tisíce korun, což v porovnání s běžnou cyklistickou konfekcí také není úplně zadarmo.

Kalifornský retro cruiser Electra připomene dávné motocykly.
Kalifornský retro cruiser Electra připomene dávné motocykly. | Foto: Tomáš Vocelka

Nádherná ručně vyráběná městská kola ukázalo na veletrhu také několik firem z Tchaj-wanu a z Číny. Jednou z nich je například společnost MID. "Rám je z chrommolybdenové oceli s titanovou povrchovou úpravou, řídítka jsou vyrobena z tvrdého afrického dřeva, sedlo je samozřejmě z pravé kůže," popsal kolo kreativní ředitel firmy Hunter Li. Firma zároveň vyrábí retro díly na kola, například kliky s převodníky, které připomínají klasické komponenty slavné italské firmy Campagnolo z doby, kdy na nich jezdili čeští reprezentanti na Závodě míru.

Na kole je patrné použití materiálů, které nejsou skryty pod barevným lakem, ale ukazují, z čeho je bicykl vyroben. A to je mimochodem trend, ve kterém se moderní a retro kola vzácně potkávají – je totiž vidět na jedněch i druhých.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy