Retro láká: Kola jako ze Závodu míru nebo po dědovi jsou stále oblíbenější

Obrazem: Dřevo, kůže, chrom. Retro kola budou jedním z hitů příštího roku, ukázal veletrh
Pomáhají tomu i řídítka vyrobená z afrického tvrdého dřeva.
Britský Pashley je tradiční výrobce retro kol. Toto je jeho dámský model Britannia.
Model Delivery 3 od kalifornské značky Elektra se veze na nostalgické vlně, částečně připomíná dávné motocykly.
Chtěli byste kolo BLB London? Za písmeny se skrývá označení pro značku Brick Lane Bikes.
Foto: Tomáš Vocelka
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
13. 9. 2016 8:00
Vyberte si ze dvou možností: sednout si na moderní elektrokolo prošpikované elektronikou a karbonem, nebo se vyhoupnout do sedla bicyklu, který vypadá, jako by vám ho odkázal dědeček. Překvapivě mnoho lidí stále častěji volí druhou variantu. Cyklistické retro je stále populárnější a bude to i jeden ze zajímavých trendů pro rok 2017.

Vyberte si ze dvou možností: sednout si na moderní elektrokolo prošpikované elektronikou a karbonem, nebo se vyhoupnout do sedla bicyklu, který vypadá, jako by vám ho odkázal dědeček. Překvapivě mnoho lidí stále častěji volí druhou variantu. Cyklistické retro je stále populárnější a bude to i jeden ze zajímavých trendů pro rok 2017.

Eurobike je festival cyklistiky

Eurobike 2016
  • Eurobike je nejvýznamnější evropský cyklistický veletrh.
  • Představují se na něm trendy a novinky pro následující sezonu.
  • Odehrává se vždy na konci prázdnin v německém Friedrichshafenu.
  • Letos ho navštívilo přes 70 tisíc lidí.

Stále sílící retro vlna byla výrazně patrná i na největším světovém veletru Eurobike, který se před několika dny uskutečnil v německém Friedrichshafenu. Svět supermoderních technologií se tam zajímavě prolínal s nostalgickými tvary a tradičními technickými řešeními, která se neměnila po desítky let.

Retro na svých stáncích neukazovali jen klasici, kteří se na tento žánr specializují, jako jsou třeba britské firmy Pashley nebo Brooks. S odkazy na slavnou minulost cyklistiky pracovali i takoví giganti, jako je třeba Shimano. To v rámci své kolekce oblečení pro městskou cyklistiku ukázalo třeba zajímavé boty pro nášlapné pedály. Na první pohled připomínaly tretry, používané v dobách, kdy na závodních kolech ještě bývaly klipsny s řemínky.

Významný italský výrobce kol Willier okouzlil řadu návštěvníků silničním kolem Superleggera, které svým vzhledem připomíná stroje staré čtyřicet či padesát let. Ručně vyráběný speciál z tenkých trubek váží jen 8,3 kilogramu. Je nastříkaný měděnou barvou, kterou firma začala používat ve 40. letech minulého století. Krásné retro kolo ovšem není levné – v tomto případě ceny začínají na hranici 100 tisíc korun.

Podobné klenoty byly vidět i u stánku italského Bianchi nebo Colnaga. A protože by byl hřích na těchto kolech jezdit v moderních dresech, nabízí třeba společnost Santini speciální retro kolekci L’Eroica. Vypadá jako ze starých fotografií z Tour de France. Klasický vlněný dres vyjde v přepočtu asi na 3,5 tisíce korun, což v porovnání s běžnou cyklistickou konfekcí také není úplně zadarmo.

Kalifornský retro cruiser Electra připomene dávné motocykly.
Kalifornský retro cruiser Electra připomene dávné motocykly. | Foto: Tomáš Vocelka

Nádherná ručně vyráběná městská kola ukázalo na veletrhu také několik firem z Tchaj-wanu a z Číny. Jednou z nich je například společnost MID. "Rám je z chrommolybdenové oceli s titanovou povrchovou úpravou, řídítka jsou vyrobena z tvrdého afrického dřeva, sedlo je samozřejmě z pravé kůže," popsal kolo kreativní ředitel firmy Hunter Li. Firma zároveň vyrábí retro díly na kola, například kliky s převodníky, které připomínají klasické komponenty slavné italské firmy Campagnolo z doby, kdy na nich jezdili čeští reprezentanti na Závodě míru.

Na kole je patrné použití materiálů, které nejsou skryty pod barevným lakem, ale ukazují, z čeho je bicykl vyroben. A to je mimochodem trend, ve kterém se moderní a retro kola vzácně potkávají – je totiž vidět na jedněch i druhých.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Předseda FAČR Malík měl pozitivní test na koronavirus

Předseda Fotbalové asociace ČR (FAČR) Martin Malík měl dnes pozitivní test na koronavirus. Je v izolaci a úterního mimořádného jednání výkonného výboru se stejně jako jeho další členové zúčastní přes videokonferenci.

"Na základě příznaků z druhé poloviny víkendu absolvoval Martin Malík během pondělí test na onemocnění covid-19, jehož vyhodnocení se ve večerních hodinách ukázalo jako pozitivní. Předseda je tak v karanténním režimu," řekl novinářům tiskový mluvčí FAČR Michal Jurman.

I přes nemoc podle něj Malík bude v úterý pracovat a zúčastní se plánovaného jednání výkonného výboru, který se bude zabývat situací po rezignaci místopředsedy Romana Berbra a členky výboru Dagmar Damkové.

Oba odstoupili poté, co propukla kauza údajné korupce a ovlivňování výsledků zápasů. Berbr je nejvýše postavenou osobou v aféře a minulou neděli byl jako jeden ze čtyř lidí poslán do vazby.

V kauze je celkem obviněno 20 osob v souvislosti s údajným ovlivňováním výsledků prostřednictvím rozhodčích. Kriminalisté tvrdí, že vše řídila organizovaná zločinecká skupina. Podle médií mělo jít hlavně o utkání Vyšehradu, který v sezoně 2018/19 postoupil ze třetí do druhé ligy. Zápasy měly být ovlivňovány i za účelem sázek.

Výkonný výbor byl se měl v úterý také zabývat komisí rozhodčích, kterou na začátku minulého týdne v reakci na aféru rozpustil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy