Česká firma Festka chystá výrobu kol z materiálu určeného pro kosmické družice

Foto: Libor Fojtík
Jan Úšela Jan Úšela, vot
14. 1. 2017 7:05
Společnost Festka z Prahy se rozhodla vyrábět rámy silničních kol s využitím grafenu, což je superlehká a pevná forma uhlíku, využívaná v materiálech pro kosmonautiku. Získala pro tento záměr dokonce podporu od Evropské kosmické agentury.

„Grafen používaný ve vesmírném průmyslu je zatím extrémně křehký, při startu kosmických raket se často poškodí. Když z něj ale dokážeme postavit stabilní rám kola, může to vést i k vylepšení vlastností vesmírných družic,“ říká spoluzakladatel Festky Michael Moureček.

I díky této myšlence byl projekt Festky zařazen do takzvaného „vesmírného inkubátoru“. Jde o program, jehož cílem je podpořit firmy, které přenášejí kosmické technologie do běžného života. Stojí za ním Evropská kosmická agentura spolu s CzechInvestem. Festka z tohoto programu získá finanční podporu ve výši 50 tisíc eur (1,4 milionu korun).

Na vývoji se podílí i České vysoké učení technické

Podle Mourečka bude zdokonalení „vesmírného materiálu“ firmě trvat asi dva roky a na výzkumu se bude podílet také ČVUT. Výsledkem by měla být konstrukce extrémně tuhého a lehkého cyklistického rámu. „Naše poznatky by přitom mohly pomoci také automobilovému průmyslu, který má také o využití grafenu zájem,“ uvádí Moureček.

Pro cyklistického výrobce přitom nepůjde o první návštěvu světa pokročilých technologií. Už nyní ve spolupráci se sušickým CompoTechem vyrábí rámy z karbonových vláken, jejichž váha dosahuje pouhých 700 gramů.

Osmdesát procent zákazníků je ze zahraničí

Na extrémně lehkých kolech, která Festka vyrábí pouhé čtyři roky, už přitom jezdí třeba 13násobná mistryně světa na silnici Jeannie Longo (ukončila aktivní závodnickou kariéru v roce 2012) nebo vedení oděvní firmy Rapha, která obléká vítěze Tour de France Chrise Frooma. „Slavných zákazníků k naší propagaci příliš nevyužíváme. I díky jejich referencím ale osmdesát procent našich zákazníků tvoří lidé ze zahraničí,“ říká podnikatel.

Firma vydává nemalé peníze na vývoj, který u každého modelu vyjde na miliony korun. Tomu odpovídá cena kol, jež se pohybuje mezi 150 až 400 tisíci korun. „V podstatě patříme mezi nejdražší výrobce na světě. V Česku si naše kola kupují třeba přední podnikatelé nebo filmaři. Už jsme ale měli také zákazníka, který si u nás objednal úpravu kola a do prodejny přijel ve staré rezavé škodovce,“ vypráví podnikatel, podle něhož tak rozhodně neplatí, že si drahá kola kupují jen bohatí manažeři.

Vedle Mourečka za Festkou stojí také jeho společník Ondřej Novotný a spolumajitel Škody Transportation Michal Korecký. „Rozvoj firmy financujeme z vlastních zdrojů nebo půjček,“ uvádí Moureček.

Plány? Vyrobit až pět tisíc kol ročně

Loni jeho společnost utržila 15 milionů korun a vyrobila 200 kol, letos plánuje obrat ztrojnásobit. „Naším cílem je výhledově vyrábět tři až pět tisíc kol ročně. Finanční výsledky nás proto zatím příliš nezajímají,“ říká bývalý cyklistický závodník, jenž firmu založil, protože na trhu nemohl najít výrobce, který by splnil jeho vysoké nároky na design a konstrukci rámu.

„Spousta našich konkurentů už roky nepřichází s ničím novým. My ale chceme posouvat hranice a vzájemně se inspirovat i se zástupci jiných technologických oborů,“ říká cyklistický podnikatel.

Grafen láká i jiné firmy

Je ovšem potřeba říci, že Festka není jediná firma, která se možnostmi využití grafenu pro stavbu cyklistických rámů zabývá. K dalším patří třeba britský výrobce Dassi, který už dokonce prezentoval rám s obsahem grafenu (ten však byl velmi nízký – šlo zhruba o jedno procento).

Renomované cyklistické magazíny píší o grafenu v superlativech jako o materiálu budoucnosti a tvrdí, že je až 200krát pevnější a šestkrát pružnější než ocel.

Do několikaletého výzkumu tohoto materiálu už také investovala italská firma Vittoria, a to nemalou sumu 45 milionů eur, píše magazín Cycling Weekly. Vittoria ho ovšem využívá pro výrobu ráfků a pneumatik.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Škola chce pomoci rodině otce, který při střelbě chránil dceru, založila veřejnou sbírku

Porubská Základní škola Ivana Sekaniny vyhlásila sbírku na pomoc rodině muže, kterého v úterý zastřelil útočník ve Fakultní nemocnici Ostrava (FNO). Muž vlastním tělem chránil svou dvanáctiletou dceru. Zavražděný muž byl jedním ze členů Spolku rodičů při ZŠ Sekaniny. Sbírka je účinná od dnešního dne, lidé mohou přispívat na účet 1012201912/5500.

Sbírkový účet založila i samotná FNO a je určen na podporu rodin obětí a zraněných. V pátek na ní bylo přes 1,4 milionu korun. Transparentní účet na pomoc pozůstalým po obětech střelby zřídila také Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO). Studenti a zaměstnanci tam mohou posílat své příspěvky. 

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Ribéry se podrobil operaci kotníku a čeká ho deset týdnů léčby

Fotbalisté Fiorentiny se budou muset zhruba deset týdnů obejít bez francouzského záložníka Francka Ribéryho. Šestatřicetiletý bývalý reprezentant se podrobil operaci pravého kotníku a podle informací italského klubu může teprve za dva týdny začít s rehabilitací.

Ribéry si zranění způsobil na konci listopadu v ligovém utkání s Lecce. Kvůli zákroku odcestoval do Německa, kde v minulosti hájil barvy Bayernu Mnichov.

před 55 minutami

Dvořák zahájil SP čtyřbobů dvanáctým místem v Lake Placid

Dominik Dvořák vstoupil do nového ročníku Světového poháru čtyřbobů 12. místem v Lake Placid. V americkém olympijském toboganu tak dopadl lépe než minulý týden v dvojbobech, kde dojel třináctý a šestnáctý. Zvítězil Kanaďan Justin Kripps, Dvořák na něj ztratil 1,30 sekundy.

Po úvodním kole byl český pilot s dalšími členy posádky Dominikem Suchým, Janem Šindelářem a Jakubem Noskem na devátém místě, v druhé jízdě si ale pohoršil. Na startu přitom česká čtveřice patřila k nejrychlejším.

V minulém ročníku obsadil Dvořák v konečném pořadí SP čtyřbobů sedmé místo. Jeho nejlepším umístěním byla pátá příčka z lednového závodu v Innsbrucku, naopak nejhůře dopadl právě v Lake Placid, kde byl patnáctý.

Kripps zvítězil suverénně, druhý Lotyš Oskars Kibermanis za ním zaostal o 39 setin. Obhájce prvenství v SP Němec Francesco Friedrich dojel až čtvrtý.

V neděli se pojede v Lake Placid další závod čtyřbobů.

Závody SP v jízdě na bobech v Lake Placid (USA):

Čtyřboby: 1. Kanada (Kripps, Sommer, Stones, Coakwell) 1:49,50 (54,55+54,95), 2. Lotyšsko (Kibermanis, Kaufmanis, Vilkaste, Miknis) -0,39 (54,72+55,17), 3. Rakousko (Maier, Rangl, Sammer, Moldovan) -0,47 (54,84+55,13), …12. ČR (Dvořák, Suchý, Šindelář, Nosek) -1,30 (55,07+55,73).

Zdroj: ČTK
Další zprávy