reklama
 
 

10 rad, jak si užít Tour de France na vlastní oči a netrpět při tom více, než je nezbytně nutné

28. 6. 2017 11:04
Vidět Tour de France na vlastní oči je pro každého fanouška cyklistiky velký zážitek. Zdaleka to není tak, že jen dlouho čekáte, pak proletí kolem cyklisté a je konec. Na startu i v cíli etap bývá pro fanoušky poměrně rozsáhlý program a i na trati je baví dlouhá reklamní kolona s neuvěřitelně bizarními auty a spoustou dárků, které jsou odtud rozhazovány do davu. Abyste si však Tour jako fanoušci užili, je dobré dopředu počítat s řadou věcí a komplikací, které vás mohou potkat.

1) Počítejte se zácpami

V etapových městech už den před startem či dojezdem etapy můžete setkat s velkými dopravními potížemi.

Čtěte magazín o Tour de France!

Čtěte magazín o Tour de France!

Průvodce nejslavnějším cyklistickým závodem světa najdete ve čtvrtečních Hospodářských novinách (29. 6.).

 • Koho sledovat na Tour?
 • Momenty z historie závodu
 • Oficiální mapa etap
 • Rozhovor s loňským účastníkem Petrem Vakočem

To vše a ještě více najdete v magazínu Tour de France v HN.

Silnice mohou být zavřené, stejně tak se mohou vyskytnout velké zácpy, způsobené mimo jiné i příjezdem kamionů z doprovodné kolony Tour. V plánech je proto potřeba počítat s dostatečnou časovou rezervou.

2) Drahé ubytování

V místě dojezdu se ubytujete jen stěží, hotely bývají obsazené dlouho dopředu. A i při ubytování v blízkém okolí počítejte s tím, že ceny se pohybují někdy až dvakrát výše, než v době, kdy se Tour nejede.

3) Chcete vidět start? Musíte si přivstat

Tato rada může vypadat zvláštně, Tour totiž startuje obvykle až dopoledne. Jenže: část města bude už ráno uzavřená. Parkoviště se bude hledat obtížně. Chvíli potrvá, než se od zaparkovaného místa dostanete na start. A jakmile si najdete dobré místo, budete si ho muset držet až do doby startu - a to může trvat dvě i tři hodiny. Pokud odejdete, nic neuvidíte. Na startu bývají davy lidí.

4) Myslete na detaily

Pokud si najdete dobré místo u startu, odkud je vidět, musíte myslet na to, že tam několik hodin strávíte, aniž budete moci odejít. Je tedy dobré zajít si před tím na WC a v horkých letních dnech vzít s sebou i dostatek pití, případně jídlo. Je potřeba myslet i na ochranu před sluncem.

5) Po startu chcete vyrazit někam na trať? Moc s tím nepočítejte

Ještě poměrně dlouhou dobu po startu mohou být výjezdy z města tím směrem, kterým potřebujete, zavřené. Navíc se obvykle vytvoří i zácpy - kvůli tomu, že auta nemohla poměrně dlouhou dobu jezdit. A než dojetete někam jinam na trasu, budou silnice tam vedoucí uzavřené a všechna pěkná místa u trati pravděpodobně obsazená.

6) Vyrážíte na horskou etapu? Často musíte den či dva předem

Pokud chcete vidět některé z horských stoupání, je situace ještě horší. Silnice bývají někdy uzavřené už od večera předchozího dne. Do serpentin tedy musíte vystoupat už o den dříve, a na nejslavnější místa ani to nemusí stačit. Najít místo na parkování i tak nemusí být jednoduché, podobný nápad má spousta fanoušků. Počítejte s tím, že v horách budete muset provizorně přespat.

7) Parkování v horských etapách

Policie bývá k fanouškům tolerantní - ovšem pozor! Jen pokud vaše auto nezasahuje nijak do silnice. Před příjezdem cyklistů trasu několikrát projíždí policisté na motorkách a pokud auto překáží, vykážou vás nekompromisně pryč.

8) Odjezd z horské etapy? Pozor na dlouhé čekání a kolony!

Našli jste místo na stání v horách, viděli průjezd cyklistů a máte před sebou dlouhou na další etapu? Počítejte s tím, že než se ze serpentin dostanete, bude to trvat dlouho. Trať bývá po průjezdu cyklistů ještě poměrně dlouho zavřená a v okamžiku, kdy se rozjedou auta fanoušků, vytvářejí se kolony.

9) Sledujte weby etapových měst

Většina etapových měst, kde se odehrává start nebo dojezd, má v době Tour na svých webových stránkách poměrně dobré informace pro fanoušky. Bývají tam mapky, které části města budou uzavřené pro dopravu, jak dlouho budou zavírky trvat, kde se dá zaparkovat i kde bude zázemí pro fanoušky. Jediným problémem je, že tyto informace obvykle bývají pouze ve francouzštině. I tak je ovšem doporučujeme sledovat.

10) Něco nevyjde? Nerozčilujte se. To je prostě Tour

Stojíte tři hodiny u startu, napřed si před vás stoupne stánek s občerstvením a pak televizní kameraman a vy už nemáte v davu možnost změnit místo? Nemůžete odjet z města, protože jsou zavřené silnice? Celé tři hodiny do vás strká loktem důchodkyně za vámi a v klíčové chvíli se před vás prosmykne? Nerozčilujte se. Tak to prostě bývá. Francouzi to řeší pokrčením ramen a průpovídkou: Taková je Tour.

autor: Tomáš Vocelka | 28. 6. 2017 11:04

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama