10 rad, jak si užít Tour de France na vlastní oči a netrpět při tom více, než je nezbytně nutné

Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
28. 6. 2017 11:04
Vidět Tour de France na vlastní oči je pro každého fanouška cyklistiky velký zážitek. Zdaleka to není tak, že jen dlouho čekáte, pak proletí kolem cyklisté a je konec. Na startu i v cíli etap bývá pro fanoušky poměrně rozsáhlý program a i na trati je baví dlouhá reklamní kolona s neuvěřitelně bizarními auty a spoustou dárků, které jsou odtud rozhazovány do davu. Abyste si však Tour jako fanoušci užili, je dobré dopředu počítat s řadou věcí a komplikací, které vás mohou potkat.
Na startu etap to bývá divoké. Takto to vypadá, když se do davu fanoušků začnou rozhazovat reklamní předměty.
Na startu etap to bývá divoké. Takto to vypadá, když se do davu fanoušků začnou rozhazovat reklamní předměty. | Foto: Tomáš Vocelka

1) Počítejte se zácpami

V etapových městech už den před startem či dojezdem etapy můžete setkat s velkými dopravními potížemi.

Čtěte magazín o Tour de France!
Autor fotografie: Economia

Čtěte magazín o Tour de France!

Průvodce nejslavnějším cyklistickým závodem světa najdete ve čtvrtečních Hospodářských novinách (29. 6.).

  • Koho sledovat na Tour?
  • Momenty z historie závodu
  • Oficiální mapa etap
  • Rozhovor s loňským účastníkem Petrem Vakočem

To vše a ještě více najdete v magazínu Tour de France v HN.

Silnice mohou být zavřené, stejně tak se mohou vyskytnout velké zácpy, způsobené mimo jiné i příjezdem kamionů z doprovodné kolony Tour. V plánech je proto potřeba počítat s dostatečnou časovou rezervou.

2) Drahé ubytování

V místě dojezdu se ubytujete jen stěží, hotely bývají obsazené dlouho dopředu. A i při ubytování v blízkém okolí počítejte s tím, že ceny se pohybují někdy až dvakrát výše, než v době, kdy se Tour nejede.

3) Chcete vidět start? Musíte si přivstat

Tato rada může vypadat zvláštně, Tour totiž startuje obvykle až dopoledne. Jenže: část města bude už ráno uzavřená. Parkoviště se bude hledat obtížně. Chvíli potrvá, než se od zaparkovaného místa dostanete na start. A jakmile si najdete dobré místo, budete si ho muset držet až do doby startu - a to může trvat dvě i tři hodiny. Pokud odejdete, nic neuvidíte. Na startu bývají davy lidí.

Takový pohled při startu etapy není zadarmo. V tomto případě to stálo tři hodny čekání u bariér bez možnosti odejít třeba na záchod. Místo si musíte vystát.
Takový pohled při startu etapy není zadarmo. V tomto případě to stálo tři hodny čekání u bariér bez možnosti odejít třeba na záchod. Místo si musíte vystát. | Foto: Tomáš Vocelka

4) Myslete na detaily

Pokud si najdete dobré místo u startu, odkud je vidět, musíte myslet na to, že tam několik hodin strávíte, aniž budete moci odejít. Je tedy dobré zajít si před tím na WC a v horkých letních dnech vzít s sebou i dostatek pití, případně jídlo. Je potřeba myslet i na ochranu před sluncem.

5) Po startu chcete vyrazit někam na trať? Moc s tím nepočítejte

Ještě poměrně dlouhou dobu po startu mohou být výjezdy z města tím směrem, kterým potřebujete, zavřené. Navíc se obvykle vytvoří i zácpy - kvůli tomu, že auta nemohla poměrně dlouhou dobu jezdit. A než dojetete někam jinam na trasu, budou silnice tam vedoucí uzavřené a všechna pěkná místa u trati pravděpodobně obsazená.

Většina míst v horských stoupáních je obsazená karavany už den předem. Těsně před etapu už místo nejspíš nenajdete.
Většina míst v horských stoupáních je obsazená karavany už den předem. Těsně před etapu už místo nejspíš nenajdete. | Foto: Tomáš Vocelka

6) Vyrážíte na horskou etapu? Často musíte den či dva předem

Pokud chcete vidět některé z horských stoupání, je situace ještě horší. Silnice bývají někdy uzavřené už od večera předchozího dne. Do serpentin tedy musíte vystoupat už o den dříve, a na nejslavnější místa ani to nemusí stačit. Najít místo na parkování i tak nemusí být jednoduché, podobný nápad má spousta fanoušků. Počítejte s tím, že v horách budete muset provizorně přespat.

7) Parkování v horských etapách

Policie bývá k fanouškům tolerantní - ovšem pozor! Jen pokud vaše auto nezasahuje nijak do silnice. Před příjezdem cyklistů trasu několikrát projíždí policisté na motorkách a pokud auto překáží, vykážou vás nekompromisně pryč.

8) Odjezd z horské etapy? Pozor na dlouhé čekání a kolony!

Našli jste místo na stání v horách, viděli průjezd cyklistů a máte před sebou dlouhou na další etapu? Počítejte s tím, že než se ze serpentin dostanete, bude to trvat dlouho. Trať bývá po průjezdu cyklistů ještě poměrně dlouho zavřená a v okamžiku, kdy se rozjedou auta fanoušků, vytvářejí se kolony.

9) Sledujte weby etapových měst

Většina etapových měst, kde se odehrává start nebo dojezd, má v době Tour na svých webových stránkách poměrně dobré informace pro fanoušky. Bývají tam mapky, které části města budou uzavřené pro dopravu, jak dlouho budou zavírky trvat, kde se dá zaparkovat i kde bude zázemí pro fanoušky. Jediným problémem je, že tyto informace obvykle bývají pouze ve francouzštině. I tak je ovšem doporučujeme sledovat.

Pokud něco nejde podle vašich představ, naztrácejte hlavu. Taková je Tour
Pokud něco nejde podle vašich představ, naztrácejte hlavu. Taková je Tour | Foto: Tomáš Vocelka

10) Něco nevyjde? Nerozčilujte se. To je prostě Tour

Stojíte tři hodiny u startu, napřed si před vás stoupne stánek s občerstvením a pak televizní kameraman a vy už nemáte v davu možnost změnit místo? Nemůžete odjet z města, protože jsou zavřené silnice? Celé tři hodiny do vás strká loktem důchodkyně za vámi a v klíčové chvíli se před vás prosmykne? Nerozčilujte se. Tak to prostě bývá. Francouzi to řeší pokrčením ramen a průpovídkou: Taková je Tour.

 

Právě se děje

Další zprávy