Konec inzulinových injekcí? Vědci objevili zázračný hormon

pej
14. 10. 2014 8:30
Lékařský tým z Harvardské univerzity udělal velký skok ve výzkumu léčby cukrovky. Diabetici by tak v budoucnu nemuseli být závislí na inzulinu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Isifa/Thinkstock

Cambridge – Harvardští vědci učinili velký posun v léčbě cukrovky. V lékařských kruzích je objev hormonu, který zrychluje proces vzniku buněk produkujících inzulín, přirovnáván k objevu antibiotik.

Testy byly dosud prováděné jen na myších a nacházejí se v počáteční fázi. I když nebyly zatím připraveny pro testování na lidech, lékařský tým už spolupracuje se dvěma farmaceutickými společnostmi. Doufá, že by jejich léčba mohla nahradit nebo alespoň doplnit dosud používané inzulinové injekce.

"Objevili jsme nový hormon, který zrychluje vznik beta buněk způsobem, jaký jsem ještě neviděl," řekl jeden z členů lékařského týmu.

Konec inzulinových injekcí?

Právě tyto buňky jsou při cukrovce prvního stupně napadeny vlastním imunitním systémem, záměrem výzkumu je zlepšit život těmto pacientům.

Prezident americké diabetické asociace zatím počáteční nadšení mírní. Potvrdil, že kmenové buňky u myší se skutečně dělily neuvěřitelnou rychlostí, nicméně se ještě nepodařilo prokázat, zda ke stejnému procesu dojde i v lidském organismu.

Ve většině případů se vědecká obec shoduje na tom, že jde o zásadní objev. "Jeden z nejdůležitějších, který byl uskutečněn v oblasti kmenových buněk. Celá desetiletí se vědci snažili generovat lidské buňky slinivky břišní tak, aby zůstaly schopné vytvářet inzulin," řekl biolog z Rockefellerovy univerzity.

Cukrovka neboli diabetes mellitus je chronické onemocnění, které se projevuje poruchou metabolismu sacharidů. V případě prvního typu jde o úplnou a v případě druhého typu o částečnou absenci inzulinu, hormonu regulujícího hladinu cukru v krvi.

Podle odhadů Světové zdravotnické organizace žije dnes na světě 190 milionů diabetiků a tento počet by se měl do roku 2030 zdvojnásobit. Ještě nedávno jich bylo v České republice kolem tří procent, dnes je to více než dvojnásobek.

___

Máte rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Hlasujte pro nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Svůj hlas nám můžete dát zde. Děkujeme!

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Novém Zélandu byla dnes tři zemětřesení, hrozí cunami

Nový Zéland dnes zasáhlo již třetí zemětřesení, úřady varují před cunami a nařídily evakuaci některých oblastí, píše AFP. Zatím poslední dnešní zemětřesení, o síle 8,0 stupňů, zasáhlo Kermadekovy ostrovy.

Dříve během dneška seismologové ve stejné oblasti naměřili otřesy o síle 7,4 stupně. Brzy ráno tamního času zasáhly Nový Zéland o 900 kilometrů jinde otřesy o síle 7,2 stupně, píše agentura Reuters. Zatím nebyla hlášena žádná zranění ani škody na majetku.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

YouTube zruší omezení Trumpova účtu, až poleví hrozba násilností

Internetová platforma pro sdílení videí YouTube uvolní omezení uvalená na účet exprezidenta Donalda Trumpa až usoudí, že se snížilo nebezpečí násilných incidentů v USA. Podle agentury Reuters to dnes prohlásila šéfka stejnojmenné společnosti Susan Wojcickiová. YouTube zamezil Trumpově účtu nahrávat nová videa po útoku jeho příznivců na sídlo Kongresu na začátku ledna.

"Kanál zůstává nadále pozastavený kvůli rizikům podněcování násilí," řekla Wojcickiová v rozhovoru s organizací Atlantic Council. Středeční varování policie zajišťující ochranku Kapitolu ohledně možnosti nového útoku ozbrojenců na sídlo Kongresu jsou podle ní důkazem, že "nadále přetrvává zvýšené riziko násilností".

Na Trumpově youtubovém účtu lze nadále zhlížet dříve nahraná videa, není mu však umožněno nahrávat nová a platforma zablokovala možnost stávající nahrávky komentovat. YouTube na rozdíl od ostatních platforem udělil Trumpovi pouze důtku, k trvalému smazání účtu by musel dostat další dvě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy