Konec inzulinových injekcí? Vědci objevili zázračný hormon

pej
14. 10. 2014 8:30
Lékařský tým z Harvardské univerzity udělal velký skok ve výzkumu léčby cukrovky. Diabetici by tak v budoucnu nemuseli být závislí na inzulinu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Isifa/Thinkstock

Cambridge – Harvardští vědci učinili velký posun v léčbě cukrovky. V lékařských kruzích je objev hormonu, který zrychluje proces vzniku buněk produkujících inzulín, přirovnáván k objevu antibiotik.

Testy byly dosud prováděné jen na myších a nacházejí se v počáteční fázi. I když nebyly zatím připraveny pro testování na lidech, lékařský tým už spolupracuje se dvěma farmaceutickými společnostmi. Doufá, že by jejich léčba mohla nahradit nebo alespoň doplnit dosud používané inzulinové injekce.

"Objevili jsme nový hormon, který zrychluje vznik beta buněk způsobem, jaký jsem ještě neviděl," řekl jeden z členů lékařského týmu.

Konec inzulinových injekcí?

Právě tyto buňky jsou při cukrovce prvního stupně napadeny vlastním imunitním systémem, záměrem výzkumu je zlepšit život těmto pacientům.

Prezident americké diabetické asociace zatím počáteční nadšení mírní. Potvrdil, že kmenové buňky u myší se skutečně dělily neuvěřitelnou rychlostí, nicméně se ještě nepodařilo prokázat, zda ke stejnému procesu dojde i v lidském organismu.

Ve většině případů se vědecká obec shoduje na tom, že jde o zásadní objev. "Jeden z nejdůležitějších, který byl uskutečněn v oblasti kmenových buněk. Celá desetiletí se vědci snažili generovat lidské buňky slinivky břišní tak, aby zůstaly schopné vytvářet inzulin," řekl biolog z Rockefellerovy univerzity.

Cukrovka neboli diabetes mellitus je chronické onemocnění, které se projevuje poruchou metabolismu sacharidů. V případě prvního typu jde o úplnou a v případě druhého typu o částečnou absenci inzulinu, hormonu regulujícího hladinu cukru v krvi.

Podle odhadů Světové zdravotnické organizace žije dnes na světě 190 milionů diabetiků a tento počet by se měl do roku 2030 zdvojnásobit. Ještě nedávno jich bylo v České republice kolem tří procent, dnes je to více než dvojnásobek.

___

Máte rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Hlasujte pro nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Svůj hlas nám můžete dát zde. Děkujeme!

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 29 minutami

Bývalý prezident Václav Klaus zůstává ve střešovické nemocnici

Bývalý prezident Václav Klaus zůstává v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. ČTK to v neděli řekl Petr Macinka z Institutu Václava Klause. Exprezident podle něj pokračuje v léčbě na urologické klinice. Klaus se do nemocnice vrátil ve čtvrtek na doléčení předchozích potíží, Macinka ve čtvrtek jeho setrvání v péči lékařů odhadl na několik dnů.

Klaus o předminulém víkendu podle deníku Právo strávil v nemocnici dvě noci. V úterý 14. září se ale do nemocnice vrátil, propuštěn z ní byl v pátek 17. září. Při odjezdu řekl novinářům, že měl velmi vysoký tlak a také žaludeční komplikace. Ze začátku se kvůli problémům s tlakem necítil dobře, později si volný čas krátil čtením časopisů. Lékaři mu předepsali léky, některé měl už podle svých slov předtím. V neděli pak do nemocnice přijel na kontrolu.

Do ÚVN byl znovu převezen ve čtvrtek. "Problém je ještě třeba doléčit. Je to nepříjemné, ale snad ne na dlouho," řekl Macinka ve čtvrtek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy