Čtvrtinu území Kostariky tvoří přírodní rezervace

Adam Pešek
16. 7. 2011 16:00
Kostarika znamená bohaté pobřeží, nicméně většinu krás skýtá vnitrozemí
kostarické pobřeží
kostarické pobřeží | Foto: Isifa/Thinkstock

Překlad španělského názvu středoamerické Kostariky zní bohaté pobřeží, nicméně pláže u břehů Pacifiku či na druhé straně Karibského moře tvoří jen zlomek místních krás. Navzdory nepříliš velké rozloze je země nesmírně rozmanitá a najdete v ní vysoká pohoří, tropické deštné pralesy, sopky nebo i bažinaté nížiny. Systém národních parků a rezervací pokrývá téměř čtvrtinu území, bohatá fauna a flóra čítá desítky endemických druhů a většina turistů tak míří právě za překrásnou kostarickou přírodou.

Co se týče pacifického a karibského pobřeží, nejsou si příliš podobná. Zatímco na západních březích narazíte třeba i na velkolepé hotelové komplexy, východ platí za klidnější a romantičtější část. Pobyt u Karibiku v malebných dřevěných chatkách ovšem může znepříjemňovat poněkud nevlídné počasí, oblast totiž patří k nejdeštivějším v celé zemi. Nicméně krásně pláže, vhodné k surfování i potápění, naleznete na obou stranách a jejich zaplavení turisty příliš nehrozí.

stále aktivní vulkán Arenal, Kostarika
stále aktivní vulkán Arenal, Kostarika | Foto: Isifa/Thinkstock

Nejpozoruhodnější místo, alespoň dle hlasování samotných Kostaričanů, paradoxně leží mimo pevninu. Jedná se o Kokosový ostrov, jenž se nachází zhruba pět set padesát kilometrů od západního pobřeží, a jeho jedinečná příroda byla nejspíše inspirací pro ostrov Isla Nublar slavného románu Jurský park. Kromě jediného mlžného lesa ve východním Pacifiku se na něm vyvinulo velké množství endemitů, v okolním oceánu zase bují bohatý podmořský život a korálové útesy tak jsou opravdovým potápěčským rájem.

jezero v kráteru sopky Poás, Kostarika
jezero v kráteru sopky Poás, Kostarika | Foto: Isifa/Thinkstock

Podstatně dostupnější, ale neméně zajímavý, je národní park kolem stále aktivního vulkánu Arenal. Chráněné území zahrnuje i další sopku Chato s lagunou v kráteru, nicméně častěji turisté míří za množstvím termálních pramenů či nedalekými vodopády La Fortuna.

Nejvyšší hora Cerro Chirripó nabízí úchvatný výhled na celý kontinent, za příznivého počasí se rozhlédnete i z vulkánu Irazú, s jezírkem proměnlivé hloubky a zeleně zbarvenou vodou. Zajímavá je též sopka Poás, jeden z jejích tří kráterů totiž tvoří gejzír, a popularitě se těší i stezkami protkaná rezervace Monteverde, s mlžným lesem či malebná azurově modrá řeka Rio Celeste.

Nevšední úhel pohledu na džungli skýtá turistická atrakce v podobě lanové dráhy v korunách stromů a přírodu můžete obdivovat i při oblíbeném raftingu. Některé turistické stezky pak lze zdolat i v sedle horského kola.

malebný vodopád La Fortuna v kostarickém národním parku Arenal
malebný vodopád La Fortuna v kostarickém národním parku Arenal | Foto: Isifa/Thinkstock

Bohužel, vstup do národních parků bývá zpoplatněn a své krásy si Kostarika obvykle cení na deset až dvacet dolarů a vzhledem ke vzdálenosti ani letenky nevycházejí příliš levně. Přímé spojení s Prahou neexistuje a s dvěma přestupy do hlavního města San José doletíte za zhruba pětadvacet tisíc korun. S přihlédnutím ke špatnému stavu silnic a poněkud komplikované dopravě se tak o něco lépe jeví kompletně zajištěné poznávací zájezdy, se kterými dovolená v Kostarice začíná na částce  pětatřicet tisíc korun.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

USA zařadí hnutí Antifa mezi teroristické organizace, oznámil Trump

Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na Twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilností vyvolané smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií. Trump o zařazení Antify na seznam mluvil už loni po střetech extremistů v Portlandu.

Další zprávy