Čtvrtinu území Kostariky tvoří přírodní rezervace

Adam Pešek
16. 7. 2011 16:00
Kostarika znamená bohaté pobřeží, nicméně většinu krás skýtá vnitrozemí
kostarické pobřeží
kostarické pobřeží | Foto: Isifa/Thinkstock

Překlad španělského názvu středoamerické Kostariky zní bohaté pobřeží, nicméně pláže u břehů Pacifiku či na druhé straně Karibského moře tvoří jen zlomek místních krás. Navzdory nepříliš velké rozloze je země nesmírně rozmanitá a najdete v ní vysoká pohoří, tropické deštné pralesy, sopky nebo i bažinaté nížiny. Systém národních parků a rezervací pokrývá téměř čtvrtinu území, bohatá fauna a flóra čítá desítky endemických druhů a většina turistů tak míří právě za překrásnou kostarickou přírodou.

Co se týče pacifického a karibského pobřeží, nejsou si příliš podobná. Zatímco na západních březích narazíte třeba i na velkolepé hotelové komplexy, východ platí za klidnější a romantičtější část. Pobyt u Karibiku v malebných dřevěných chatkách ovšem může znepříjemňovat poněkud nevlídné počasí, oblast totiž patří k nejdeštivějším v celé zemi. Nicméně krásně pláže, vhodné k surfování i potápění, naleznete na obou stranách a jejich zaplavení turisty příliš nehrozí.

stále aktivní vulkán Arenal, Kostarika
stále aktivní vulkán Arenal, Kostarika | Foto: Isifa/Thinkstock

Nejpozoruhodnější místo, alespoň dle hlasování samotných Kostaričanů, paradoxně leží mimo pevninu. Jedná se o Kokosový ostrov, jenž se nachází zhruba pět set padesát kilometrů od západního pobřeží, a jeho jedinečná příroda byla nejspíše inspirací pro ostrov Isla Nublar slavného románu Jurský park. Kromě jediného mlžného lesa ve východním Pacifiku se na něm vyvinulo velké množství endemitů, v okolním oceánu zase bují bohatý podmořský život a korálové útesy tak jsou opravdovým potápěčským rájem.

jezero v kráteru sopky Poás, Kostarika
jezero v kráteru sopky Poás, Kostarika | Foto: Isifa/Thinkstock

Podstatně dostupnější, ale neméně zajímavý, je národní park kolem stále aktivního vulkánu Arenal. Chráněné území zahrnuje i další sopku Chato s lagunou v kráteru, nicméně častěji turisté míří za množstvím termálních pramenů či nedalekými vodopády La Fortuna.

Nejvyšší hora Cerro Chirripó nabízí úchvatný výhled na celý kontinent, za příznivého počasí se rozhlédnete i z vulkánu Irazú, s jezírkem proměnlivé hloubky a zeleně zbarvenou vodou. Zajímavá je též sopka Poás, jeden z jejích tří kráterů totiž tvoří gejzír, a popularitě se těší i stezkami protkaná rezervace Monteverde, s mlžným lesem či malebná azurově modrá řeka Rio Celeste.

Nevšední úhel pohledu na džungli skýtá turistická atrakce v podobě lanové dráhy v korunách stromů a přírodu můžete obdivovat i při oblíbeném raftingu. Některé turistické stezky pak lze zdolat i v sedle horského kola.

malebný vodopád La Fortuna v kostarickém národním parku Arenal
malebný vodopád La Fortuna v kostarickém národním parku Arenal | Foto: Isifa/Thinkstock

Bohužel, vstup do národních parků bývá zpoplatněn a své krásy si Kostarika obvykle cení na deset až dvacet dolarů a vzhledem ke vzdálenosti ani letenky nevycházejí příliš levně. Přímé spojení s Prahou neexistuje a s dvěma přestupy do hlavního města San José doletíte za zhruba pětadvacet tisíc korun. S přihlédnutím ke špatnému stavu silnic a poněkud komplikované dopravě se tak o něco lépe jeví kompletně zajištěné poznávací zájezdy, se kterými dovolená v Kostarice začíná na částce  pětatřicet tisíc korun.

 

Právě se děje

Další zprávy