Podle průzkumu pojišťovny UNIQA a agentury NMS má až 26 procent Čechů v širší rodině někoho, kdo je odkázaný na péči. V otázce péče o blízké je nesoulad mezi očekáváními a vlastní ochotou pomoci.
Zatímco 79 procent respondentů věří v to, že se o ně jejich blízcí ve stáří postarají, jen 69 procent lidí je připraveno postarat se o své rodiče. V 66 procentech případů navíc tato péče dopadá na ženy. Každý pátý pečující pak musel kvůli starosti o seniora omezit nebo opustit svou profesní dráhu.
"Upřímně, neplánuji se o naše starat. Nejsem na to psychicky vybavený, a hlavně je to náročné i fyzicky a finančně. Takže taková ta představa, že děti si vezmou volno v práci a budou se starat o své milující rodiče, u nás fakt platit nebude," zní jedna z odpovědí v průzkumu.
Nejčastějším důvodem odkázanosti na pomoc bližních je vysoký věk nebo dlouhodobá nemoc. Nemusí jít nutně o staré lidi, může to být klidně onkologicky nemocná matka v rodině s malými dětmi. A proč se o nemohoucí starají rodinní příslušníci doma?
Lidé uvedli tři hlavní důvody: je to přání odkázaného člena rodiny, domácí péči považují za kvalitnější a také je profesionální péče drahá a nedostupná. Většina rodin by uvítala finanční podporu.
"Neschopnost postarat se o nemohoucí členy rodiny je bezesporu jednou z největších výzev moderní doby - demografie je neúprosná. V Česku žije přes 360 tisíc lidí závislých na pomoci jiných a očekává se strmý nárůst - dle odhadů se vlivem stárnutí populace v následujících 40 letech tento počet ztrojnásobí. Pokud se vás to týká, ovlivní to život celé vaší rodiny. A právě tato oblast nejvíce snižuje míru bezpečí. Proto jsem opravdu rád, že jsme uvedli na trh pojištění snížené soběstačnosti v rámci rizikového životního pojištění. Poskytuje možnost vyplácení doživotní renty při dlouhodobé péči, která může pomoci a odlehčit rodinám finančně," říká generální ředitel UNIQA Rastislav Havran.
Čtvrtina rodin bez finanční rezervy
Data z průzkumu nejsou příznivá, ani co se peněz týče. 24 procent domácností v Česku nemá finanční rezervy na nečekané výdaje. U patchworkových rodin je to dokonce polovina. Až sedm procent lidí žije vyloženě ze dne na den. Právě finance jsou hlavním zdrojem hádek i napjaté atmosféry. Zatímco méně majetné rodiny řeší výdaje, v těch bohatých je nejčastějším spouštěčem napětí pracovní stres a přepracovanost.
"Čtvrtina českých rodin nemá finanční rezervu - a právě peníze jsou podle našeho průzkumu nejčastějším zdrojem napětí. Z vlastní zkušenosti víme, že i malé kroky v hospodaření nebo zajištění majetku dokážou výrazně zlepšit pocit jistoty v rodině. Stejně jako varování před povodněmi může pomoci zachránit životy, i finanční prevence pomáhá předcházet hádkám, stresu a nejistotě. Rodinám chceme pomáhat nejen pojištěním, ale i nástroji, které jim umožní plánovat, investovat a žít v klidu," říká místopředsedkyně představenstva a finanční ředitelka UNIQA Lucie Urválková.
Finančníci radí, aby rodiny myslely na zadní vrátka a informovaly se o možnostech, jak si bokem něco naspořit, i když nemají výplaty v horentních sumách. Na všechny výsledky průzkumu se můžete podívat ZDE.