Je pohledný, svůj vzhled ale nesnáší. V pubertě po mně házeli kameny, vzpomíná Jirka

Tomáš Maca Tomáš Maca
26. 3. 2023 12:00
Devětadvacetiletý Jirka je objektivně pohledný mladý muž, a dokonce si přivydělává jako model. Pohled do zrcadla přesto nesnese. Příčina odporu k sobě samému leží někde v jeho dospívání. Tehdy čelil drsné šikaně ze strany spolužáků, několik let bojoval s mentální anorexií a vyrovnat se musel také se svou homosexuální orientací. O své složité cestě k sebepřijetí vypráví v podcastu Co z tebe bude?!.
Za to, jak vypadá, se vůbec nemusí stydět. Přesto se devětadvacetiletý Jirka pohledu do zrcadla vyhýbá a sebevědomí mu nedodala ani příležitostná práce v modelingu.
Za to, jak vypadá, se vůbec nemusí stydět. Přesto se devětadvacetiletý Jirka pohledu do zrcadla vyhýbá a sebevědomí mu nedodala ani příležitostná práce v modelingu. | Foto: Tomáš Vocelka

Student pražské UMPRUM Jirka netrpí nadváhou, na obličeji nemá žádnou vyrážku ani mu na rozdíl od mnoha mladých mužů nezačínají ustupovat vlasy. Přestože by s ním leckdo méně atraktivní rád měnil, k vlastnímu zevnějšku má podle svých slov toxický vztah a sebevědomí mu nedodala ani příležitostná práce v modelingu. Naopak na sebe i pod vlivem ideálů krásy na sociálních sítích začal mít ještě vyšší nároky.

Problémy se sebepřijetím se u něj rozvinuly v pubertě. "Už na základce jsem se víc bavil s holkami a ostatní kluci viděli, že se mnou něco není v normě. Začali se mi smát, nadávali mi, že jsem ze zkumavky, že mě rodiče měli omylem nebo že jsem lesba. Jednou po mně dokonce při cestě ze školy házeli kameny. Chybu jsem hledal jenom v sobě, snažil jsem se rozklíčovat, co dělám špatně," vzpomíná Jirka.

V období dospívání navíc přestal jíst. "Vnímal jsem to jako formu trestu. Nejdřív to nebylo vidět, ale když na mně začalo viset oblečení, musel jsem za dětskou lékařkou, která mi diagnostikovala anorexii. Psychické příčiny, které poruchu příjmu potravy spustily, se mnou ale vůbec neřešila. Myslela si, že odmítám jíst, protože si připadám tlustý, a předepsala mi prášky, které ve mně měly probouzet hlad. Házel jsem je za skříň," přiznává Jirka.

Z nemoci se po dvou a půl letech dostal. Na střední škole ale zažil první vážný vztah a musel si projít coming outem. O tom, jaké je pro gaye vyrůstat v malé obci na Vysočině a jak jeho orientaci přijali rodiče, Jirka mluví v podcastu Co z tebe bude?!, který se zaměřuje na problémy mladé generace. Dodává, že i když se na svůj odraz v zrcadle stále nedívá rád, věří, že sám sebe jednou dokáže přijmout bez výhrad. Rozhovor s Jirkou si můžete poslechnout ve všech podcastových aplikacích: Soundcloud, Spreaker, Spotify, Apple Podcasty  a Google Podcasty

Co z tebe bude?!
Autor fotografie: Tomáš Vocelka

Co z tebe bude?!

  • Podcast o niterných problémech mladých lidí v rychle se měnícím světě. Zabývá se mimo jiné genderovou identitou, vztahem k vlastnímu tělu a profesní krizí. Jednotlivé díly moderují Tomáš Maca a Clara Zanga. 
  • 1. díl podcastu představuje Yukiho a jeho spletitou cestu k nebinaritě.
  • 2. díl se věnuje Matějovi, který s humorným nadhledem zavrhuje chlapáckou představu mužství. Pere, žehlí, neřídí auto a stará se o dceru. 
  • 3. díl v příběhu Anny odhaluje, s jakými problémy se potýká krásná a inteligentní žena v mužském světě. (19. března)
  • 4. díl ukazuje, že můžete být pohledným mladíkem, a přesto nesnášet své tělo. Jirka je sice umělec a model, nemůže se ale na sebe podívat do zrcadla. (26. března)
  • 5. díl nabízí pohled Čechovietnamky Míši, která se vyrovnává se stereotypy v zemi, kde se narodila, i ve vlasti svých rodičů. (2. dubna)
  • 6. díl je o Adéle, která během pandemie přibrala na váze a okolí jí to dává na potkání nemístně najevo. (9. dubna)
  • 7. díl je o Nicol, kterou téměř zotročil provoz divadelní kavárny. Po kompletním vyhoření našla překvapivou úlevu v korporátu. (16. dubna)
  • 8. díl podcastu ukazuje naopak druhou stranu korporátu. Sabina v toxické firmě přibrala 25 kilo a dopracovala se k úzkosti, z níž se dodnes léčí. (23. dubna)
  • 9. díl podcastu je o nemoci z nečinnosti. Lidé většinou vyhoří z přepracování, Anna-Marie ale upadla do depresí kvůli nudě v práci (30. dubna)
  • 10. díl podcastu se věnuje Alžbětě, která žila v partnerství na úkor svých potřeb a teď je šťastně single (7.května)
  • 11. díl podcastu patří příběhu Honzy, který má problém navázat dlouhodobý vztah a život mu komplikuje také pornografie (14.května)
  • 12. díl představuje příběh Jitky, která potkala lásku na semaforu a když to nevyšlo, šla hledat partnera na seznamku (21.5.2023)
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

Odbory zřídily celostátní stávkový výbor. Svazy uspořádají akce v červnu

Odboráři z Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) zřídili dnes celostátní stávkový výbor. Jsou připraveni případně k celorepublikovému protestu proti vládnímu balíčku opatření k ozdravení financí. Od 26. do 30. června pak jednotlivé svazy a organizace mohou pořádat své protestní akce. Dohodl se na tom sněm ČMKOS. Po jednání to novinářům řekl předák Josef Středula.

ČMKOS je největší odborová centrála v zemi. Zastřešuje 31 svazů s asi 270.000 členů. Odboráři vyzvali kabinet k jednání. Kritizovali ho za to, že s nimi o záměrech předem nedebatoval a na zaslání připomínek k novelám téměř šesti desítek zákonů dal jen pět pracovních dnů. Předáci nesouhlasí se změnami DPH, snížením sumy na platy či obnovením nemocenského pojištění pro zaměstnance. Navrhují svých 12 kroků k ozdravení rozpočtu.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Ratifikaci Istanbulské úmluvy vláda projedná zřejmě až v polovině června

Vláda ve středu nebude rozhodovat o postoupení Istanbulské úmluvy k ratifikaci. Věc projedná zřejmě 14. června, uvedl bez dalších podrobností mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka. Předchozí vlády ratifikaci dokumentu odsouvaly kvůli kontroverzím, které text budí. Úmluva z roku 2011 odsuzuje domácí násilí, sexuální obtěžování, znásilnění, nucené sňatky, takzvané zločiny ze cti či mrzačení genitálií.

Kabinetu Petra Fialy (ODS) zaslalo ministerstvo spravedlnosti návrh minulé pondělí, na následné středeční jednání ale zařazen nebyl. Blažek tehdy uvedl, že očekává, že se tak stane za týden. Ministři ve středu rozhodli pouze o tom, že při jednání Evropské unie o přijetí Istanbulské úmluvy by se měl český zástupce zdržet.

Dokument v Česku vyvolává rozporuplné reakce, a to i mezi představiteli vládní koalice. Odmítají ho konzervativci či sedm křesťanských církví. Zastánci úmluvy uvádějí, že pomůže zlepšit pomoc obětem a představuje i symbol, že násilí je v Česku nepřijatelné. Podle ženských organizací je úmluva terčem dezinformační kampaně některých spolků i jednotlivců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy