Je tu Mezinárodní den zdravého spánku. Zde jsou rady, jak správně spát

Magazín Magazín
21. 3. 2019 15:05
Svět si 21. března připomíná, jak důležitý je pro lidi zdravý spánek. Poruchy spánku jsou přitom mezi českou populací čím dál častější. Podle odhadů České společnosti pro výzkum spánku postihuje nespavost až třetinu populace. Nekvalitní spánek se ale podepisuje nejen na vráskách v obličeji, ale i nádorovém bujení či Alzheimerově nemoci. Zdravý spánek vyžaduje kromě odstřihnutí se od modrého světa také například abstinenci a pravidelný režim. Podívejte se, čemu byste se měli vyhnout, pokud chcete zdravě a plnohodnotně spát.
Letadlo, létání, ilustrační foto
Letadlo, létání, ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Pásmová nemoc

Jetlag neboli pásmová nemoc postihuje zejména cestovatele, kteří překračují tři a více časových pásem. Záleží však také na celkové fyzické či psychické kondici a nastavených biorytmech. 

Nejlépe se s pásmovou nemocí vyrovnává při denním letu na západ, horší je to pak opačným směrem. Má se za to, že s každým časovým pásmem je potřeba zhruba den na adaptaci. Jetlag totiž rozhazuje nejen spánek, ale všechny biorytmy člověka, včetně trávení. 

Časté podstupování jetlagu může mít v dlouhodobém měřítku neblahý vliv na fungování celého organismu a imunitu člověka. S pásmovou nemocí se dá nejsnáze vyrovnat dobrou přípravou před cestou a dodržování režimu na novém místě.

Pravidelní cestovatelé například radí jít spát až s nadcházející nocí v cílové destinaci, omezit alkohol, kofein i prášky na spaní. Zvolit spíše lehčí stravu a přenastavit si při nástupu do letadla čas dle cílové destinace. 

 

Právě se děje

Další zprávy