Je tu Mezinárodní den zdravého spánku. Zde jsou rady, jak správně spát

Magazín Magazín
21. 3. 2019 15:05
Svět si 21. března připomíná, jak důležitý je pro lidi zdravý spánek. Poruchy spánku jsou přitom mezi českou populací čím dál častější. Podle odhadů České společnosti pro výzkum spánku postihuje nespavost až třetinu populace. Nekvalitní spánek se ale podepisuje nejen na vráskách v obličeji, ale i nádorovém bujení či Alzheimerově nemoci. Zdravý spánek vyžaduje kromě odstřihnutí se od modrého světa také například abstinenci a pravidelný režim. Podívejte se, čemu byste se měli vyhnout, pokud chcete zdravě a plnohodnotně spát.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock
Práce na směny, železnice
Práce na směny, železnice | Foto: Shutterstock

Práce na směny narušuje vnitřní hodiny člověka

Člověk je přirozeně nastavený na to, aby v noci odpočíval a během dne byl aktivní. Každý má v sobě zabudované takzvané biologické hodiny. Ty řídí nejen odpočinek a aktivitu, ale také například trávení. 

Tyto "centrální hodiny" umístěné v předním hypotalamu přímo nad křížením zrakových nervů mají přímé spojení se sítnicí a jsou tedy synchronizovány dle světla a tmy. Přizpůsobit se práci na směny tak je značně obtížné a do značné míry to organismus zatěžuje. Desynchronizace neboli rozladění vrozených biorytmů může vést nejen k problémům se zažíváním nebo psychikou, ale také ke spánkovým poruchám

Aby tomu člověk předešel, měl by dodržovat nejen zásady spánkové hygieny a relaxace, ale také správnou životosprávu. 

 

Právě se děje

před 36 minutami

Zeman jmenoval Václava Čapku předsedou Vrchního soudu v Olomouci

Prezident Miloš Zeman na Pražském hradě jmenoval Václava Čapku novým předsedou Vrchního soudu v Olomouci. Současný místopředseda olomouckého soudu od října nahradí ve funkci Roberta Grygu, kterému končí sedmileté funkční období. Prezident zároveň jmenoval 29 soudců, kteří budou působit na obecných soudech. Nejvíce nováčků zamíří do obvodu pražského městského soudu.

Další zprávy