Co dnes dělají slavní televizní hlasatelé

Co dnes dělají slavní televizní hlasatelé
Miloš Frýba (na obrazovce 1972-1990) 
 V televizi pracoval už od roku 1968. Nejprve měl na starosti různé televizní efekty. Před kamery pronikl po konkurzu v roce 1972 a stal se vůbec prvním mužským hlasatelem Československé televize. Na obrazovkách vydržel až do roku 1990. Poté se přesunul zpátky za kameru do režisérského křesla, v němž zůstal dalších osmnáct let. 
 Z televize odešel v roce 2008. V prosinci 2010 zemřel v pouhých 65 letech po záchvatu mozkové mrtvice.
Alexander Hemala (na obrazovce 1973-2005) 
 Je to on, kdo se za televizní hlasatele rozloučil s diváky, když v roce 2005 skončila ve veřejnoprávní televizi jejich éra. V televizi však zůstal do roku 2008 jako režisér denního vysílání po boku svého letitého kolegy Miloše Frýby. Od té doby se věnuje mnoha dalším aktivitám. 
 Od své účasti v taneční show StarDance v roce 2010 moderuje často společenské akce, na nichž občas předvede i své taneční umění. Fanoušci stříbrného plátna ho znají jako uvaděče filmů v pražských kinech Světozor a Aero.
Jiří Ptáčník (na obrazovce 1976-1981 a 1990-2005) 
 Po šesti letech hereckého angažmá v Kolíně zkusil štěstí v Československé televizi, ve které nakonec s přestávkami působil celých dvacet let. Je majitelem líbezného, chronicky známého a oblíbeného hlasu, což ho předurčuje pro dabing. 
 Působí i jako tzv. voiceover. Je v důchodu, zároveň zůstal velmi aktivním rozhlasákem.
Marie Retková (na obrazovce 1977-2005) 
 Velmi oblíbená hlasatelka, která je na Českou televizi napojena dodnes. Až do jeho zrušení se například starala o týdeník pro seniory Barvy života. Za dobu svého "porevolučního" moderování si v letech 1998, 1999 a v roce 2000 vysloužila diváckou cenu TýTý. 
 Od roku 1999 do roku 2005 byla předsedkyní Nadačního fondu Českého rozhlasu, kde působí coby moderátorka. V roce 2000 vydala knihu Dobrý večer, vážení diváci!, která zachycuje 33 zpovědí hlasatelů České televize.
Foto: isifa/Lidové noviny/Hynek Glos
Milan Kolář
27. 7. 2013 14:25

Praha - Hlasatelé a hlasatelky patřili mezi největší televizní hvězdy už za dob socialistického Československa. Večer co večer uváděli pořady, filmy a seriály, byli tváří televizního vysílání. Před osmi lety jejich profesi zrušili. Co dělají naši nejznámější televizní hlasatelé dnes?

 

Právě se děje

před 44 minutami

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Střelci z FedEx v Indianapolis vloni zabavili brokovnici, pak si koupil dvě pušky

Mladík, který v noci na pátek zabíjel v areálu kurýrní firmy FedEx v americkém Indianapolisu, si dvě poloautomatické pušky použité při útoku pořídil legálně. Brandon Hole tak učinil několik měsíců poté, co mu byla zabavena brokovnice kvůli obavě jeho matky o jeho duševní zdraví, oznámila podle amerických médií policie. Agentura AP v neděli napsala, že ve státě Indiana platí zákon zavedený ve snaze nákupům zbraní za takovýchto okolností zabránit.

Policie popsala zbraně použité při krveprolití ze čtvrteční noci jako "útočné pušky". Hole, kterému bylo 19 let, s nimi v logistickém centru u letiště v Indianapolisu zabil osm lidí. Následně bývalý zaměstnanec firmy FedEx spáchal sebevraždu.

Zbraň mu byla zabavena na základě státního zákona z roku 2005, který umožňuje úřadům odebírat lidem zbraně v případě signálů ohledně jejich možných sklonů k násilí. Město prověřuje, jestli v tomto případě nedošlo k zanedbání ve vymáhání zbraňového zákona. 

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

V texaském Austinu někdo zastřelil tři lidi, policie pátrá po podezřelém

Policie v texaském Austinu v neděli pátrala po 41letém muži v návaznosti na střelecký incident, při kterém přišly o život tři oběti. Podezřelý byl považován za nebezpečného, panovala obava, že by mohl vzít rukojmího. O událostech informovaly agentury Reuters a AP.

"Zdá se, že jde o izolovanou událost v domácnosti, obyvatelstvu nebezpečí nehrozí," uvedla austinská policie. Její šéf Joseph Chacon ale také vyjádřil obavu, že by hlavní podezřelý "mohl případně vzít rukojmího a sám se někde ukrývat a čekat, než odejdeme". Policie obyvatele vyzývala, aby se vyhýbali oblasti na severozápadě města, kde se střelba odehrála. Lidé z dané oblasti pak neměli vycházet na ulici.

Na místě podle svědků zasahovalo více policejních jednotek a sanitky, uvedla agentura AP. Při střelbě přišli o život dvě ženy latinskoamerického původu a jeden muž tmavé pleti. "Zatím nemáme informace o dalších obětech," uvedly zdravotnické úřady.

Údajný pachatel Stephen Broderick se podle Chacona s oběťmi znal, pozadí incidentu ale policejní velitel dále neosvětlil. Hledaného muže popsal jako černocha nižší postavy. Vyšetřovatelé nevěděli, zda uprchl v automobilu, pracovali ovšem s předpokladem, že je ozbrojený.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při nehodě vozu Tesla zahynuly dvě osoby, za volantem nikdo neseděl

Dva muži zemřeli při srážce vozu Tesla S se stromem nedaleko amerického města Houstunu. Podle místní policie v autě ale nikdo neseděl za volantem, informovala dnes agentura Reuters. Tesla ani úřady pro silniční bezpečnost nehodu nekomentovaly.

Podle místních médií se nehoda stala v sobotu. Vůz jel vysokou rychlostí, když nezvládl zatáčku a narazil do stromu. Po uhašení požáru policie našla ostatky dvou mužů - jeden seděl v přední části na sedadle spolujezdce a druhý v zadní části vozu.

Nehoda se stala v období, kdy se kvůli několika nehodám zvýšila pozornost vůči systému poloautomatického řízení americké automobilky. Americké silniční úřady prošetřují několik desítek nehod vozů Tesla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy