Švejk, Bible i Kája Mařík. Přečtěte si, jaké knihy mají na nočním stolku prezidentští kandidáti

Tomáš Maca Tomáš Maca
11. 1. 2018 7:31
Jaké knihy by voliči našli na nočních stolcích devíti kandidátů, kteří se utkají v prvním kole historicky druhé přímé volby českého prezidenta?
Prezidentští kandidáti prozradili, jaká je jejich oblíbená literatura (ilustrační foto)
Prezidentští kandidáti prozradili, jaká je jejich oblíbená literatura (ilustrační foto) | Foto: iStock

Odpověď přináší anketa internetového knihkupectví Martinus, které všechny zájemce o prezidentský úřad vyzpovídalo. Přestože většina z nich v době předvolební kampaně studuje díla zaměřená na politiku, mezi oblíbenými knihami dominuje Švejk a hned tři kandidáti by do povinné četby zařadili Bibli.

Jiří Drahoš čerpá inspiraci z Tyranie Timothyho Snydera, která přináší návod na obranu svobody a demokracie, i z knihy 100x TGM od Pavla Kosatíka, která objasňuje výroky a citáty prezidenta osvoboditele. Dále se učí zázračně rychlému počítání z Tajemství bleskové matematiky. Mezi svá nejoblíbenější díla řadí Haškova Švejka nebo Cirkus Humberto Eduarda Basse a do seznamu povinné literatury by připsal Čapkovy Hovory s T. G. M.

Pavel Fischer má rozečtenou Opuštěnou společnost Erika Taberyho, která sleduje cestu české demokracie a jejích společenských a politických elit od první republiky až po současnost. Nejraději se pak vrací k autobiografii Stefana Zweiga Svět včerejška, v níž rakouský prozaik uvažuje nad nepoučitelností Evropy, která se po první světové válce vrhla do druhé. Každému čtenáři by pak doporučil Exupéryho Malého prince.

Petr Hannig čte psychologický thriller Ztráty a lži od Sophie Hannahové, která podle něj navazuje na legendární Agathu Christie. Jeho nejoblíbenější knihou jsou Haškovy Osudy dobrého vojáka Švejka. Každý by si podle něj měl přečíst román Podvolení francouzského spisovatele Michela Houellebecqa, který vypráví o společnosti, které chybí hodnoty a nechává se dobrovolně ovládnout islámským náboženstvím.

Marek Hilšer momentálně čte knihu Stanislava Kužela Kosmonautika za oponou, která se věnuje dobývání vesmíru. Spíše než o technologie v ní ale jde o lidské osudy a politický význam létání do kosmu. Za svou nejmilejší knihu považuje Všecky krásy světa, v níž Jaroslav Seifert vzpomíná na svůj život. Pro pochopení složitých témat jako touha po moci a podstata mravní čistoty by každému k přečtení doporučil román Quo Vadis Henryka Sienkiewicze.

Michal Horáček ve volných chvílích otevírá titul Lidská tragédie: Ruská revoluce 1891-1924 Orlanda Figese, který zkoumá ruskou společnost od hladomoru na konci 19. století až po smrt Lenina. Tuto četbu doplňuje poslední knihou populárního autora fantasy literatury Terryho Pratchetta Pastýřská koruna. V žebříčku jeho nejoblíbenějších knih nechybí Sto roků samoty Gabriela Garcíi Márqueze ani Bible, kterou by si podle něj měl přečíst každý.

Jiří Hynek přiznává, že se věnuje především literatuře faktu a aktuálně čte knihu Eduarda Stehlíka o Janu Kubišovi, jednom z parašutistů, kteří zlikvidovali Heydricha. V oblibě má dystopickou vizi 1984 od George Orwella, jenž podle něj dobře odhadl, jakým směrem se budou vyvíjet totalitní režimy 20. století. Do povinné literatury by pak zařadil Starce a moře od Ernesta Hemingwaye. V této novele totiž našel i své životní krédo: "Člověka je možné zničit, ale ne porazit."

Vratislav Kulhánek se aktuálně zajímá o střet dvou civilizací v knize Řím a Jeruzalém Martina Goodmana. Nevyhýbá se ovšem ani beletrii a čte satiru Kingsleyho Amise Jake má problém nebo předloňské české vydání románu Život je jinde od Milana Kundery. Nejraději má kromě Švejka ještě román Jacka Kerouaca Na cestě, který pro něj představuje bibli svobodomyslného člověka.

Mirek Topolánek pod stromečkem našel titul, který se mu v předvolební kampani nepochybně hodí - dvoudílný Boj o hrad z pera českého historika Antonína Klimka. Kniha se věnuje prezidentskému nástupnictví v době první republiky. S nadšením propadl severským detektivkám, jichž má doma prý skoro kompletní sbírku. Kromě Bible všem doporučuje paměti slavného britského premiéra Winstona Churchilla s názvem Druhá světová válka.

Miloš Zeman v poslední době nejvíc obdivuje ruského klasika Lva Nikolajeviče Tolstého a rozečtenou má jeho novelu Kreutzerova sonáta. Jako své nejoblíbenější dílo uvádí Školáka Káju Maříka a nejvíce ho ovlivnily Fukuyamova kniha Konec dějin a poslední člověk a Huntingtonův Střet civilizací. Kromě zmíněných titulů by každému doporučil také Bibli.

 

Právě se děje

Další zprávy