„Cítím se jako Pablo Escobar,“ říká muž, který zrušil Trumpovi účet na Twitteru. Objevila jej média

mdan
4. 12. 2017 10:29
Trumpův účet byl zrušen začátkem listopadu. Twitter tehdy zveřejnil informaci, že šlo o omyl, a účet obnovil. Později přidal informaci, že za jeho zrušením stojí zaměstnanec, který byl ten den v práci naposledy. Server TechCrunch jej našel v Německu a vyzpovídal, jak to bylo.
Donald Trump.
Donald Trump. | Foto: Reuters

Muž, který je zodpovědný za jedenáctiminutový výpadek účtu Donalda Trumpa na Twitteru, je německý dvacátník Bahtiyar Duysak. Jeho totožnost odkryl server TechCrunch, jehož redaktoři se za ním vydali do Německa.

Trumpův účet byl zrušen začátkem listopadu. Twitter tehdy zveřejnil informaci, že šlo o nehodu, a účet obnovil. Později přidal, že za jeho zrušením stojí zaměstnanec, který byl ten den v práci naposledy.

Bahtiyarovi Duysakovi je něco přes dvacet let, má turecké kořeny, ale narodil se a vyrostl v Německu. Redaktoři TechCrunche jej popisují jako sympatického, zcestovalého mladíka, který působí přátelsky. Pro Twitter pracoval jako externista na dobu určitou během konce svého pracovně-studijního víza v USA. Kromě Twitteru pracoval také pro Google či YouTube.

Co se stalo, si uvědomil až později

Jeho poslední den na Twitteru údajně nebyl nějak zvlášť zajímavý. Loučil se s kolegy a pracoval až do poslední chvíle. Před koncem pracovní doby mu přišlo upozornění na účet, který porušil pravidla. Duysak pracoval v oddělení zákaznické podpory a právě tato divize má na starosti případy, kdy je nahlášeno nevhodné chování na sociální síti, jako jsou ofenzivní či nelegální příspěvky, harašení nebo krádež účtu jinou osobou. Němec tak spustil deaktivaci účtu, zaklapl počítač a odešel.

Co přesně se stalo, si uvědomil až po několika hodinách. Kontaktovala jej jakási žena, jež byla dotazována ohledně spojitosti mezi Duysakem a Trumpovým účtem. Chvíli jí nevěřil, ale podíval se na zprávy a uvědomil si, co se stalo, popisují reportéři.

Podle něj šlo o omyl a nikdy by si nemyslel, že účet bude skutečně deaktivován. "Myslím, že je to všechno o množství náhod, které se staly můj poslední den v práci," uvedl ve videu serveru TechCrunch.

Mladík: Stalkují mě reportéři

Přestože byl Duysak považován mnohými za hrdinu, sám se tak údajně necítil. Od incidentu jej pronásledující média. "Chci pokračovat ve svém běžném životě. Nechci utíkat médiím. Chci mluvit se svými sousedy a přáteli. Musel jsem smazat spoustu svých přátel a spoustu fotek, protože mě stalkují reportéři. Chci prostě pokračovat ve svém běžném životě," řekl Duysak.

Sám netuší, co se bude dít, jestli vyšetřování bude pokračovat. Tvrdí ale, že neporušil žádná pravidla zaměstnavatele.

"Nikoho jsem nehacknul. Nedělal jsem nic, co jsem nemohl. Nenavštívil jsem žádnou stránku, kterou jsem neměl. Neporušil jsem žádná pravidla," řekl mladý Němec. A tak se zdá, že média o něj mají momentálně větší zájem než americké úřady.

"Připadám si jako Pablo Escobar"

Jeho sledování senzacechtivými novináři je podle něj neúprosné. Kontaktovali univerzitu, kde studuje, bývalé zaměstnavatele, kamarády a dokonce i rodinu. Členové rodiny tak museli zrušit několik svých profilů na sociálních sítích, aby se vyhnuli kontaktu. "Nespáchal jsem žádný zločin ani nic špatného, ale cítím se jako Pablo Escobar. A pomalu to začíná být vážně otravné," dodal.

Podle TechCrunche jej momentálně FBI nevyšetřuje, nicméně Twitter se od něj snaží dostat více informací. Duysak se rozhodl na dotazy neodpovídat. Samotná firma se rozhodla celý incident se zrušeným účtem vyšetřit a zavést nová pravidla, aby se podobné věci již nestávaly.

Dvacátník se nechal slyšet, že práci v technickém sektoru momentálně nehledá a raději by se zabýval něčím jiným, třeba financemi.

 

Právě se děje

před 33 minutami

ČEZ dokončil prodej bulharských aktiv, v arbitráži proti Bulharsku pokračuje

Energetická skupina ČEZ dokončila prodej svých bulharských aktiv, kupující bulharská finanční společnost Eurohold jí zaplatila 335 milionů eur (asi 8,6 miliardy korun). Uvedl to dnes mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. V mezinárodní investiční arbitráži, kterou společnost ČEZ vede proti bulharskému státu od roku 2016, firma podle mluvčího pokračuje.

Kříž uvedl, že nyní dokončený prodej zahrnuje sedm bulharských společností Skupiny ČEZ: CEZ Bulgaria, CEZ Elektro Bulgaria, CEZ Razpredelenie Bulgaria, CEZ Trade Bulgaria, CEZ ICT Bulgaria, Free Energy Project Oreshets a Bara Group. Připomněl, že odchod ČEZ z Bulharska začal už v roce 2017 prodejem odstavené uhelné elektrárny Varna.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Dálnici D1 uzavřela na Přerovsku nehoda dodávky a kamionu, jeden z řidičů zemřel

Na nájezdu na dálnici D1 u Lipníku nad Bečvou na Přerovsku se v úterý odpoledne ve směru na Ostravu srazila dodávka s nákladním autem. Jeden z řidičů zemřel, komunikace byla bezmála tři hodiny uzavřena. Nájezd na dálnici už je v obou směrech průjezdný. Okolnosti nehody se vyšetřují, sdělila před 16:30 mluvčí policie Miluše Zajícová.

Nehoda se stala kolem 13:30 na nájezdu na D1 pod dálničním mostem ve směru na Ostravu. "Při nehodě došlo k úmrtí řidiče jednoho z vozidel," uvedla Zajícová. Nájezd z D1 směrem na Lipník nad Bečvou je již zprůjezdněn, nájezd na D1 ve směru na Olomouc i Ostravu je průjezdný v jednom jízdním pruhu. "Žádáme projíždějící řidiče, aby byli při jízdě daným úsekem opatrní a obezřetní," uvedla Zajícová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy