Čistotu moře ve Španělsku budou hlídat umělé ryby

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová, Hugo Charvát
17. 4. 2009 22:40
Ryby-roboti vzhledem připomínají kapry

San Francisco (Ekolist)- Britští vědci se chystají vypustit "flotilu" umělých ryb-robotů do moře na severu Španělska. Jejich úkolem bude hledat nebezpečné látky, které znečišťují vodu, uvedl server The Register.

Roboti vypadají jako kapři a mají se pohybovat jako skutečná ryba. Díky tomu by v blízkosti přístavu Gijon, kde se výzkum uskuteční, neměli plašit žádné mořské živočichy.

Každá "robo-ryba", která měří půl metru a pohybuje se maximální rychlostí jeden metr za sekundu, přijde na 20 000 liber. Inženýři z Univerzity v Essexu jich zatím vyrobili pět.

"Při stavbě umělé ryby jsme vycházeli z podoby, kterou formovaly miliony let evoluce. Proto je tak neuvěřitelně energeticky účinná," řekl Registru Rory Doyle z firmy BMT Group, která se na projektu podílí.

Pokud se umělé ryby ve Španělsku osvědčí, mohly by se brzy využívat i v ostatních částech světa.
Pokud se umělé ryby ve Španělsku osvědčí, mohly by se brzy využívat i v ostatních částech světa. | Foto: Jiří Kropáček

"Nízká spotřeba je pro nás absolutně nezbytná. Chceme, aby senzory, které zjišťují míru znečištění, mohly účinně pracovat řadu hodin pod mořskou hladinou," vysvětluje.

Každá umělá ryba je vybavena autonomním navigačním systémem, takže nepotřebuje přímé řízení člověkem.

Dokáže také sama najít cestu do dobíjecí stanice, když její baterie začnou docházet, což se děje zhruba po osmi hodinách. V momentě, kdy se ryba do nabíjecí stanice vrátí, předá nasbírané údaje o kvalitě vody pomocí bezdrátového přenosu dat.

Vědci doufají, že senzory, které zkoumají chemické složení, dokáží odhalit potencionálně nebezpečné zdroje znečištění ve vodě, jako je například únik ropných látek z potrubí položeného na dně moře.

Pokud půjde vše dobře, vědci doufají, že robotičtí kapři časem vyplují zkoumat znečištění v řekách, jezerech a mořích po celém světě.

Umělou rybu si můžete prohlédnout na serveru Youtube zde.

Více z Ekolistu:

 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Dálnici D8 zavřela ve směru na Prahu hromadná nehoda

Dálnici D8 na Ústecku uzavřela ve směru na Prahu hromadná nehoda na 87. kilometru. Policie bude zřejmě žádat německé kolegy, aby odkláněli dopravu na své území. Informovala o tom krajská mluvčí policie Jana Slámová. K nehodě, která se stala poblíž sjezdu na Petrovice, se zatím nic bližšího neví.

Další zprávy