Pravoslavné kněží na Kypru pohoršila satanistická píseň v Eurovizi. Chtějí ji vyřadit

Magazín Magazín
4. 3. 2021 8:34
Pravoslavná církev na Kypru požaduje zrušení účasti zpěvačky Eleny Tsagrinouové v letošním ročníku hudební soutěže Eurovision Song Contest. Její představitelé jsou totiž přesvědčení, že se píseň El Diablo, se kterou má zpěvačka zemi reprezentovat, vysmívá křesťanské morálce.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Kyperští kněží skladbu El Diablo kritizují za to, že oslavuje ďábla. Popová hvězda řeckého původu Elena Tsagrinouová totiž v písni mimo jiné zpívá o tom, že "své srdce dala ďáblu, protože mi řekl, že jsem jeho andělem". Informoval o tom britský deník The Guardian.

"Autoři písně se pochvalně vyjadřují o odevzdání se ďáblově moci. Státní televize by ji měla nahradit skladbou, která odráží naši historii, kulturu a tradice," uvedl v oficiálním vyjádření Svatý synod, který je nejvyšší institucí kyperské pravoslavné církve.

Její představitelé však nejsou jediní, kteří v textu našli satanistické narážky. Píseň na Kypru pobouřila i širší veřejnost. Jeden muž například vtrhl do sídla veřejnoprávní stanice, jen aby jejím zaměstnancům mohl osobně sdělit, že je podle něj skladba rouhačská a uráží křesťany. Následně jim vyčítal, jak mohou takovou hudbu obhajovat.

Ke kritice se připojila také organizace sdružující středoškolské učitele teologie nebo krajně pravicová politická strana. Mnoho obyvatel své znechucení nad písničkou vyjádřilo na sociálních sítích, kde se ovšem objevil také opačný názor. Podle některých totiž skladba vypovídá jen o milostném vzplanutí se špatným koncem a její kritici jsou náboženskými fanatiky.

Předseda rady kyperské veřejnoprávní televize Andreas Frangos obyvatele ujistil, že píseň v Eurovizi i přes protesty soutěžit bude a že se stanice v žádném případě nechtěla dotknout náboženského cítění některých diváků. Dodal také, že televize měla publiku význam písně lépe vysvětlit, protože její text ve skutečnosti vypráví o toxickém vztahu mezi dvěma milenci.

Kyperská pravoslavná církev si ale stejně nedala říct. Metaforickou interpretaci skladby kněží odmítli a trvají na tom, že její text "propaguje příšernou satanistickou subkulturu a je naprosto v rozporu s hodnotami a tradicemi, které místní obyvatelé vyznávají". "Ať už se člověk na slova písně bude dívat z jakéhokoli úhlu pohledu, nebudou na Eurovizi o Kypru podávat nijak pozitivní zprávu," doplnil Svatý synod v oficiálním stanovisku.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Bouzková s Hradeckou při deblové premiéře titul v Charlestonu nezískaly

Tenistky Marie Bouzková a Lucie Hradecká na prvním společném turnaji na zelené antuce v Charlestonu deblový titul nezískaly. Ve finále český pár podlehl 2:6, 4:6 nejvýše nasazené americko-nizozemské dvojici Nicole Melicharová, Demi Schuursová.

Dvaadvacetileté Bouzkové nevyšel útok na první titul v kariéře, o třináct let starší Hradecká už ve čtyřhře vyhrála 24 turnajů WTA Tour včetně dvou grandslamů.

Ve finále dvouhry se utkají o svou premiérovou trofej Danka Koviničová z Černé Hory a Ruska Veronika Kuděrmětovová.

Tenisový turnaj žen v Charlestonu (antuka, dotace 565.530 dolarů):

Čtyřhra - finále: Melicharová, Schuursová (1-USA/Niz.) - Hradecká, Bouzková (ČR) 6:2, 6:4.

Tenisový turnaj mužů v Monte Carlu (antuka, 2,460.585 eur):

Dvouhra - 1. kolo: Goffin (11-Belg.) - Čilič (Chorv.) 6:4, 3:6, 6:0, Thompson (Austr.) - Paire (Fr.) 6:4, 6:7 (3:7), 7:6 (7:5).

Tenisový turnaj mužů v Marbelle (antuka, dotace 408.800 eur):

Dvouhra - finále: Carreňo (1-Šp.) - Munar (Šp.) 6:1, 2:6, 6:4.

Čtyřhra - finále: Behar, Escobar (Urug./Ekv.) - Brkič, Čačič (Bosna/Srb.) 6:2, 6:4.

Tenisový turnaj mužů v Cagliari (antuka, dotace 408.800 eur):

Dvouhra - finále: Sonego (3-It.) - Djere (Srb.) 2:6, 7:6 (7:5), 6:4.

Aktualizováno před 19 minutami

V pražské Černokostelecké ulici hořel byt, 11 lidí je zraněných. Na místo letěl záchranářský vrtulník

Při požáru bytu v domě v pražské Černokostelecké ulici bylo v neděli zraněno 11 lidí, nejméně dva z nich jsou ve vážném stavu, na místo letěl vrtulník. Na twitteru o tom informovala mluvčí záchranářů Jana Poštová. Podle mluvčího hasičů Martina Kavky hořelo v jedné místnosti v bytě ve třetím patře. Požár hasiči dostali rychle pod kontrolu, nyní už byt odvětrávají, řekl mluvčí.

První informace hovořily o osmi zraněných. Později mluvčí upřesnila, že jich je 11. "Minimálně dvě z toho jsou ve vážném zdravotním stavu. Jednoho z nich nyní záchranáři uvedli do umělého spánku a zajišťují dýchací cesty. Na místo byl vyslán také záchranářský vrtulník," uvedla. Záchranáři aktivovali traumatologický plán, který se vyhlašuje při mimořádných událostech s větším počtem postižených kvůli koordinaci záchranných prací. Na místě je také speciální vůz Atego pro mimořádné situace.

Hasiči měli událost hlášenou v 17:15, na místo vyslali tři profesionální a jednu dobrovolnou jednotku. "Pět minut po příjezdu jsme měli požár pod kontrolou a za dalších deset minut bylo uhašeno," řekl Kavka. Nyní budou hasiči zjišťovat příčiny, podle mluvčího připadá v úvahu technická závada či nedbalost.

Zdroj: ČTK
Další zprávy