Pravoslavné kněží na Kypru pohoršila satanistická píseň v Eurovizi. Chtějí ji vyřadit

Magazín Magazín
4. 3. 2021 8:34
Pravoslavná církev na Kypru požaduje zrušení účasti zpěvačky Eleny Tsagrinouové v letošním ročníku hudební soutěže Eurovision Song Contest. Její představitelé jsou totiž přesvědčení, že se píseň El Diablo, se kterou má zpěvačka zemi reprezentovat, vysmívá křesťanské morálce.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Kyperští kněží skladbu El Diablo kritizují za to, že oslavuje ďábla. Popová hvězda řeckého původu Elena Tsagrinouová totiž v písni mimo jiné zpívá o tom, že "své srdce dala ďáblu, protože mi řekl, že jsem jeho andělem". Informoval o tom britský deník The Guardian.

"Autoři písně se pochvalně vyjadřují o odevzdání se ďáblově moci. Státní televize by ji měla nahradit skladbou, která odráží naši historii, kulturu a tradice," uvedl v oficiálním vyjádření Svatý synod, který je nejvyšší institucí kyperské pravoslavné církve.

Její představitelé však nejsou jediní, kteří v textu našli satanistické narážky. Píseň na Kypru pobouřila i širší veřejnost. Jeden muž například vtrhl do sídla veřejnoprávní stanice, jen aby jejím zaměstnancům mohl osobně sdělit, že je podle něj skladba rouhačská a uráží křesťany. Následně jim vyčítal, jak mohou takovou hudbu obhajovat.

Ke kritice se připojila také organizace sdružující středoškolské učitele teologie nebo krajně pravicová politická strana. Mnoho obyvatel své znechucení nad písničkou vyjádřilo na sociálních sítích, kde se ovšem objevil také opačný názor. Podle některých totiž skladba vypovídá jen o milostném vzplanutí se špatným koncem a její kritici jsou náboženskými fanatiky.

Předseda rady kyperské veřejnoprávní televize Andreas Frangos obyvatele ujistil, že píseň v Eurovizi i přes protesty soutěžit bude a že se stanice v žádném případě nechtěla dotknout náboženského cítění některých diváků. Dodal také, že televize měla publiku význam písně lépe vysvětlit, protože její text ve skutečnosti vypráví o toxickém vztahu mezi dvěma milenci.

Kyperská pravoslavná církev si ale stejně nedala říct. Metaforickou interpretaci skladby kněží odmítli a trvají na tom, že její text "propaguje příšernou satanistickou subkulturu a je naprosto v rozporu s hodnotami a tradicemi, které místní obyvatelé vyznávají". "Ať už se člověk na slova písně bude dívat z jakéhokoli úhlu pohledu, nebudou na Eurovizi o Kypru podávat nijak pozitivní zprávu," doplnil Svatý synod v oficiálním stanovisku.

 

Právě se děje

před 23 minutami

USA vyšlou na Blízký východ diplomata, má utišit spory Izraele a Palestiny

Spojené státy vyšlou na Blízký východ vysoce postaveného diplomata ve snaze utišit eskalující násilí mezi Izraelem a Palestinci. Podle médií to dnes oznámil ministr zahraničí USA Antony Blinken, který zároveň označil za "trýznivé" záběry, jež v posledních dnech přichází z regionu. Americký ministr obrany Lloyd Austin dnes podle vyjádření Pentagonu hovořil se svým izraelským protějškem a potvrdil mu, že USA Izrael nadále jednoznačně podporují.

"Obrázky, které k nám přes noc dorazily, jsou trýznivé. A ztráta jediného civilního života je tragédií. Požádal jsem zástupce náměstka ministra zahraničí Hadyho Amra, aby ihned odjel do regionu a setkal se s Izraelci a Palestinci (…) a jménem mým a prezidenta Joea Bidena na ně naléhal, aby zmírnili násilnosti," řekl Blinken.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Rovinatou 5. etapu Gira vyhrál ve spurtu Ewan, Landa po pádu odstoupil

Rovinatou 5. etapu Gira d'Italia vyhrál v hromadném spurtu australský cyklista Caleb Ewan. V závěrečných kilometrech měli v pelotonu těžké pády adepti na přední celkové umístění Pavel Sivakov z Ruska, vítěz úterní etapy Joe Dombrowski z USA a především Španěl Mikel Landa, jenž musel ze závodu odstoupit.

Elitní spurtér Ewan si připsal po 175 kilometrech z Modeny do Cattolicy jubilejní desátou výhru nad Grand Tours. Člen týmu Lotto Soudal za sebou nechal italské rychlíky Giacoma Nizzola, Eliu Vivianiho a bývalého mistra světa Petera Sagana ze Slovenska.

Český cyklista Jan Hirt měl na 124. místě stejný čas jako vítěz a celkově se posunul na 39. pozici.

Další zprávy