Mladé Číňanky podstupují plastiku. Díky aplikacím zjišťují, co jim chybí ke kráse

Magazín Magazín
16. 3. 2020 8:28
Na otázku, kde udělala příroda chybu i jak její nedbalost napravit, odpovídají mladým Číňankám populární aplikace jako GengMei nebo So-Young. Dívky s jejich pomocí mohou zjistit, jak by vypadaly po zákroku plastického chirurga, a rovnou se s některým spojit. Počet těchto operací v Číně raketově stoupá a nadpoloviční většinu z nich podstupují ženy do 26 let.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Stále více čínských dívek podstupuje plastické operace v touze mít větší oči, vysoké lícní kosti, rovný nos či hubené nohy. Chtějí se tak přiblížit ideálům krásy, které vidí u postav komiksů manga nebo u hvězd jihokorejského k-popu.

Počet plastických operací v Číně podle dostupných dat mezi lety 2014 a 2017 narostl ze sedmi milionů na více než dvojnásobek, informoval zpravodajský web americké CNN.

Odborníci, s nimiž reportéři CNN mluvili, vidí jednu z příčin nárůstu v nových mobilních aplikacích jako So-Young či GengMei. Ty potenciálním zájemcům a především zájemkyním umožňují vidět, jak by se jejich vzhled po chirurgickém zákroku změnil, a na základě toho si operaci klidně rovnou objednat a zaplatit za ni zálohu kreditní kartou.

Statistiky, které v loňském roce zveřejnili správci aplikace So-Young, ukázaly, že službu využívají především mladší Číňanky z větších měst. Více než polovině dívek, které se prostřednictvím aplikace dostanou na operační sál, ještě nebylo 26. Třeba ve Spojených státech přitom lidé pod 30 let tvoří jen šest procent klientely plastických chirurgů.

Pro Číňanky z generace Z plastika představuje způsob, jak zvýšit své šance nejen při seznamování, ale i na pracovním trhu. "Čínská společnost nadále zůstává velice patriarchální. Být krásná je tak jediná záruka, že žena může uspět při pracovním pohovoru nebo že si najde manžela," přiblížila Brenda Alegreová, lektorka genderových studií na univerzitě v Hongkongu, která se zmíněným trendem ve svém výzkumu zabývá.

Touhu po perfektním vzezření mohou navíc podporovat i aplikace jako Meitu, které nabízejí nástroje, jak ze svých fotek odstranit veškeré nedokonalosti. "Dívky pak chtějí, aby se podoba, kterou si vymodelují v aplikaci, stala realitou," uvedla Stephanie Lamová, plastická chirurgyně působící v Hongkongu.

Tři plastiky za cenu dvou

Nejrozšířenější aplikací, která mladé ženy propojuje s plastickými klinikami, je GengMei. Používá ji 36 milionů klientů a 20 tisíc chirurgů. O něco menší popularitě se těší So-Young, kam se měsíčně přihlásí dva a půl milionu aktivních uživatelů a téměř šest tisíc chirurgů. Obě služby zahrnují uživatelské recenze hodnotící jednotlivé kliniky.

GengMei pak pracuje i s nástrojem rozšířené reality, který člověku zanalyzuje jeho tvář a dá jí známku od jedné do sta na základě kritérií jako zdraví, přitažlivost a symetrie. Následně navrhne úpravy kosmetických vylepšení. V případě, že cena operace přesahuje finanční možnosti zájemkyně, přesměruje ji aplikace na službu Huabei, která na zákroky poskytuje půjčky.

Výzkumnice Alegreová dokonce zaznamenala, že některé kliniky v době letních prázdnin, kdy mladé ženy chtějí zdokonalit svůj vzhled před začátkem školního roku, přicházejí se slevovými akcemi. "Dívky mohou jít na plastiku třeba po třech a získat tři zákroky za cenu dvou," prozradila vědkyně.

Jedním z nejvyhledávanějších vzezření na uvedených aplikacích je takzvaný baby face. Ten by měl ideálně zahrnovat kulatý obličej s jemnými rysy, velkýma očima, malou bradou, malým nosem a výrazným čelem. K jeho dosažení dívky musí mnohdy absolvovat zákroky v oblasti očí a nosu a do tváří si nechat vložit implantáty.

Ne všechny operace ale dopadnou dobře. Čínská média často informují o případech, kdy pacientky čelily nepředvídaným pooperačním komplikacím, nebo kdy dokonce zemřely na sále. Takové situace nastávají na menších klinikách, které nedisponují potřebnými licencemi.

Čínská národní zdravotnická komise jenom od května 2017 zjistila 2772 případů ilegálních plastických zákroků, což vedlo k více než 1200 trestním stíháním. V návaznosti na to nyní komise zvažuje sepsání černé listiny nebezpečných chirurgů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

před 2 hodinami

Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda, vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň ochrany ve svém sídle

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Florbalisty sezony se stali premiérově Curney a Ratajová

Útočníci Jiří Curney z Mladé Boleslavi a Denisa Ratajová ze švédského celku Pixbo Wallenstam se shodně premiérově dočkali triumfu v anketě Florbalista sezony. Ukončili dlouhodobé kralování Matěje Jendrišáka z Linköpingu a Elišky Krupnové, klubové spoluhráčky Ratajové. Kvůli opatřením po pandemii koronaviru se nekonal slavnostní večer a vítězové byli vyhlášeni v přímém přenosu na programu ČT Sport.

Třicetiletý Curney v kategorii Florbalista sezony zvítězil s 503 body a o 62 předčil rekordmana Jendrišáka, který vyhrál v minulých šesti ročnících a celkově triumfoval osmkrát. Třetí skončil s 277 body další útočník Marek Beneš z Pixba Wallenstam.

"Porazit Matěje je pro mě neuvěřitelné. Samozřejmě si toho moc vážím a těší mě to. Nečekal jsem, že to někdy můžu vyhrát," uvedl v tiskové zprávě Českého florbalu Curney, který je rekordmanem základní části české superligy s 685 body i s 383 góly z 309 zápasů a také se 164 body z 89 duelů play off. V ročníku 2018/19 stanovil také maximum jedné sezony superligy s 87 body z 26 utkání.

Čtyřiadvacetiletá Ratajová získala 499 bodů a o dva roky starší Krupnovou, která vyhrála v minulých čtyřech ročnících, předčila o 46 bodů. Třetí skončila Martina Řepková s 237 body.

Ratajová byla nejproduktivnější českou hráčkou na prosincovém mistrovství světa v Neuchatelu s devíti body (6+3) ze šesti zápasů a dostala se i do All Star týmu. Ve švédské lize byla také nejproduktivnější reprezentantkou z tuzemska s 45 body (24+21) z 23 utkání.

"Velice si toho vážím, jsem tím potěšená. Určitě to teď doma s rodinou oslavíme. Patří to i Elišce Krupnové a Tereze Urbánkové, které jsem měla v prvním útoku reprezentace kolem sebe a sedlo nám to spolu, s Eliškou spolu hrajeme už hodně dlouho," prohlásila Ratajová.

Další zprávy