Mladé Číňanky podstupují plastiku. Díky aplikacím zjišťují, co jim chybí ke kráse

Magazín Magazín
16. 3. 2020 8:28
Na otázku, kde udělala příroda chybu i jak její nedbalost napravit, odpovídají mladým Číňankám populární aplikace jako GengMei nebo So-Young. Dívky s jejich pomocí mohou zjistit, jak by vypadaly po zákroku plastického chirurga, a rovnou se s některým spojit. Počet těchto operací v Číně raketově stoupá a nadpoloviční většinu z nich podstupují ženy do 26 let.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Stále více čínských dívek podstupuje plastické operace v touze mít větší oči, vysoké lícní kosti, rovný nos či hubené nohy. Chtějí se tak přiblížit ideálům krásy, které vidí u postav komiksů manga nebo u hvězd jihokorejského k-popu.

Počet plastických operací v Číně podle dostupných dat mezi lety 2014 a 2017 narostl ze sedmi milionů na více než dvojnásobek, informoval zpravodajský web americké CNN.

Odborníci, s nimiž reportéři CNN mluvili, vidí jednu z příčin nárůstu v nových mobilních aplikacích jako So-Young či GengMei. Ty potenciálním zájemcům a především zájemkyním umožňují vidět, jak by se jejich vzhled po chirurgickém zákroku změnil, a na základě toho si operaci klidně rovnou objednat a zaplatit za ni zálohu kreditní kartou.

Statistiky, které v loňském roce zveřejnili správci aplikace So-Young, ukázaly, že službu využívají především mladší Číňanky z větších měst. Více než polovině dívek, které se prostřednictvím aplikace dostanou na operační sál, ještě nebylo 26. Třeba ve Spojených státech přitom lidé pod 30 let tvoří jen šest procent klientely plastických chirurgů.

Pro Číňanky z generace Z plastika představuje způsob, jak zvýšit své šance nejen při seznamování, ale i na pracovním trhu. "Čínská společnost nadále zůstává velice patriarchální. Být krásná je tak jediná záruka, že žena může uspět při pracovním pohovoru nebo že si najde manžela," přiblížila Brenda Alegreová, lektorka genderových studií na univerzitě v Hongkongu, která se zmíněným trendem ve svém výzkumu zabývá.

Touhu po perfektním vzezření mohou navíc podporovat i aplikace jako Meitu, které nabízejí nástroje, jak ze svých fotek odstranit veškeré nedokonalosti. "Dívky pak chtějí, aby se podoba, kterou si vymodelují v aplikaci, stala realitou," uvedla Stephanie Lamová, plastická chirurgyně působící v Hongkongu.

Tři plastiky za cenu dvou

Nejrozšířenější aplikací, která mladé ženy propojuje s plastickými klinikami, je GengMei. Používá ji 36 milionů klientů a 20 tisíc chirurgů. O něco menší popularitě se těší So-Young, kam se měsíčně přihlásí dva a půl milionu aktivních uživatelů a téměř šest tisíc chirurgů. Obě služby zahrnují uživatelské recenze hodnotící jednotlivé kliniky.

GengMei pak pracuje i s nástrojem rozšířené reality, který člověku zanalyzuje jeho tvář a dá jí známku od jedné do sta na základě kritérií jako zdraví, přitažlivost a symetrie. Následně navrhne úpravy kosmetických vylepšení. V případě, že cena operace přesahuje finanční možnosti zájemkyně, přesměruje ji aplikace na službu Huabei, která na zákroky poskytuje půjčky.

Výzkumnice Alegreová dokonce zaznamenala, že některé kliniky v době letních prázdnin, kdy mladé ženy chtějí zdokonalit svůj vzhled před začátkem školního roku, přicházejí se slevovými akcemi. "Dívky mohou jít na plastiku třeba po třech a získat tři zákroky za cenu dvou," prozradila vědkyně.

Jedním z nejvyhledávanějších vzezření na uvedených aplikacích je takzvaný baby face. Ten by měl ideálně zahrnovat kulatý obličej s jemnými rysy, velkýma očima, malou bradou, malým nosem a výrazným čelem. K jeho dosažení dívky musí mnohdy absolvovat zákroky v oblasti očí a nosu a do tváří si nechat vložit implantáty.

Ne všechny operace ale dopadnou dobře. Čínská média často informují o případech, kdy pacientky čelily nepředvídaným pooperačním komplikacím, nebo kdy dokonce zemřely na sále. Takové situace nastávají na menších klinikách, které nedisponují potřebnými licencemi.

Čínská národní zdravotnická komise jenom od května 2017 zjistila 2772 případů ilegálních plastických zákroků, což vedlo k více než 1200 trestním stíháním. V návaznosti na to nyní komise zvažuje sepsání černé listiny nebezpečných chirurgů.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Krmenčíkův gól opět pomohl PAOK k výhře nad AEK Atény

Útočník Michael Krmenčík se střelecky prosadil ve druhém utkání PAOK Soluň za sebou a opět proti AEK Atény. Svým čtvrtým gólem v řecké fotbalové lize pomohl k výhře 2:1, kterou si jeho tým upevnil druhé místo za už jistým mistrem Olympiakosem Pireus.

Po téměř měsíci Krmenčík nastoupil v základní sestavě a ve 47. minutě otevřel skóre zápasu svým osmým soutěžním gólem za PAOK, kde od od ledna hostuje z belgických Brugg. Vzápětí zvýšil Stefan Schwab z penalty na 2:0, domácí v nastaveném čase už jen snížili rovněž z pokutového kopu.

Minulý týden Krmenčík skóroval proti AEK v poháru a pomohl svému týmu k postupu do finále.

před 3 hodinami

Nymburk podlehl Karsiyace 73:84 a v Lize mistrů končí opět ve čtvrtfinále

Basketbalisté Nymburka prohráli na závěrečném turnaji Ligy mistrů s tureckým týmem Pinar Karsiyaka 73:84 a stejně jako loni se rozloučili se soutěží ve čtvrtfinále. V pátém ročníku si svěřenci trenéra Orena Amiela vyrovnali svůj nejlepší výsledek. Karsiyaku čeká v pátek boj o nedělní finále se Zaragozou, která zdolala pořádající Nižnij Novgorod 86:78.

Nymburku nepomohl k úspěchu ani double double Stephena Zimmermana za 11 bodů a 10 doskoků či 14 bodů Hayden Daltona. Třetí tým turecké ligy dotáhli k úspěchu 19 body Sek Henry a dva hráči s double double Rayman Morgan (18 bodů a 16 doskoků) a Metecan Birsen (12 bodů a 13 doskoků).

Další zprávy