reklama
 
 

Čína zablokovala HBO kvůli parodii na prezidenta. Britský satirik jej označil za šíleného strýčka

25. 6. 2018 13:34
Podle britského deníku The Guardian se blokace netýká celého obsahu HBO, ale především pořadu Last Week Tonight. Zatímco jiné epizody pořadu je možné na různých čínských webech přehrát, díl o Si Ťin-pchingovi nikoliv. Zmínky o Johnym Oliverovi a jeho pořadu byly cenzurovány také na sociální síti Weibo.

Web stanice HBO byl o víkendu a v pondělí v Číně blokován. Důvodem je kritika a parodování čínského prezidenta Si Ťin-pchinga ze strany anglického satirika Johnyho Olivera v jeho pořadu Last Week Tonight.

Oliver mimo jiné označil prezidenta za "šíleného strýčka, který vězní 800 tisíc lidí ve svém sklepě". Minulý týden byly zmínky o Oliverovi a jeho televizním pořadu cenzurovány také na čínské sociální síti Weibo.

Oliver rovněž přirovnal Si Ťin-pchinga k Medvídkovi Pú, který byl v Číně nedávno zakázán. "Pokud se váš obličej jenom trochu podobá oblíbené kreslené postavě, je chytré se o ni opřít," uvedl moderátor a přirovnal svůj obličej k zoborožcovitému ptákovi Zazu k pohádky Lví král.

Čínského prezidenta ale kritizoval i kvůli zavedení politických převýchovných táborů v muslimské provincii Sin-ťiang na východě země, tvrdým zásahům proti občanské společnosti a odstranění limitů politických mandátů z čínské ústavy. Oliver také připomněl věznění manželky čínského disidenta a laureáta Nobelovy ceny Lioa Siao-pa, jenž zemřel vloni.

Podle britského deníku The Guardian se blokace netýká celého obsahu HBO, ale především pořadu Last Week Tonight. Zatímco jiné epizody pořadu je možné na různých čínských webech přehrát, díl o Si Ťin-pchingovi nikoliv. Web YouTube je v Číně zakázán již delší dobu.

Guardian připomíná, že lascivní obsah na HBO bývá v Číně pravidelně cenzurován. Čínští vysílatelé například blokují oblíbený seriál Hra o trůny. Diváci v Číně tak HBO sledují přes privátní sítě nebo VPN připojení.

autor: Magazín | 25. 6. 2018 13:34

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama