Čína s igelitkami končí, v USA jsou pořád v kurzu

Christine Kearney (Reuters)
27. 1. 2008 18:20
Supermarkety rozdají ročně 100 miliard igelitek
Foto: Tomáš Adamec

New York - Čína zakázala jejich vydávání, Austrálie k tomuto kroku přistoupí koncem roku, někteří Evropané za ně musejí platit. Ve Spojených státech však igelitové tašky zůstávají i nadále na výsluní.

Před supermarkety po celých Spojených státech se tísní nákupní vozíky plné igelitových tašek. Dostanete ji i k sebemenšímu nákupu v novinovém stánku.

Není proto divu, že ročně jich Američané použijí 100 miliard, což vyplývá ze statistik washingtonského Worldwatch Institute. Každý občan si tak ročně musí poradit se 330 taškami. Většina z nich bohužel končí na smetištích, nezrecyklována.

Amerika igeliťáky miluje

Spojené státy zaostávají nejen za Evropou, ale také za Čínou, která zakázala rozdávání igelitových tašek začátkem tohoto roku.

"V tomto ohledu jsme stále na počátku," tvrdí ředitel ekologické organizace Natural Resources Defense Council Eric Goldstein.

Igelitové tašky jsou celosvětově oblíbené kvůli své nízké ceně a dlouhé životnosti. Postupně se však stávají hrozbou pro životní prostředí a je to právě jejich "trvanlivost", která děsí. Podle všeho se některé z nich rozloží až za tisíc let a chemikálie zůstanou v přírodě ještě mnohem déle.

Hlavní surovinou pro výrobu igelitových tašek se totiž stala ropa a další petrochemické deriváty. Ve Spojených státech je tak ročně vyčleněno 12 miliard barelů ropy pouze na výrobu těchto tašek.

K žádnému dramatickému omezení se však federální vláda nechystá. "Platit za sáčky? Myslím, že i bez toho musíme platit za dost věcí," říká Melvin Perry se čtyřmi igelitovými taškami v každé ruce.

Čtěte také: Afrika má novou noční můru. Igelitové tašky

Newyorčanka Kaitlyn Tyceková si dokonce stěžuje na to, jak jsou tašky tenké. "Musím použít tři až čtyři současně, aby se mi neprotrhly."

Tuny odpadu se kupí na smětištích v Africe, Asii i Americe. Některé země už do boje s igelitem vyrazily.
Tuny odpadu se kupí na smětištích v Africe, Asii i Americe. Některé země už do boje s igelitem vyrazily. | Foto: Reuters

Rozhodnutí je na radních

A přestože se Agentura na ochranu životního prostředí snaží občany ke snížení spotřeby igelitových tašek přimět, s razantnějšími kroky nepočítá.

"Jako u mnoha rozhodnutí týkajících se odpadu musí k verdiktu dojít na místní úrovni," tvrdí mluvčí agentury Roxanne Smithová.

Světlými výjimkami jsou například stát Kalifornie a město New York. Obchodní řetezce na svém území vyzvali místní radní k větší podpoře recyklace, která byla až do teď zanedbatelná.

V kontejnerech na plasty končilo pouhé jedno procento ze 100 miliard igelitových tašek.

Čtěte více: Čína zakázala rozdávání igelitových tašek v obchodech

San Francisco bude od dubna tohoto roku vůbec prvním městem, které užívání igeliťáků zakáže úplně. Stát New Jersey je zase rozhodnut igelitové tašky zakázat v roce 2010.

"Může za to americká mentalita. Nezajímá nás, odkud se sáčky vzaly a už vůbec ne to, kde končí," tvrdí Lisa Mastny z Worldwatch Institute.

 

Právě se děje

Další zprávy