Čína míří k Severnímu pólu. I ona chce vliv v Arktidě

vk, Reuters
3. 8. 2008 16:10
Vznikne první podmořská stanice svého druhu

Peking - Čína chce v Severním ledovém oceánu vybudovat výzkumnou stanici.

Podle agentury Reuters se tak zařazuje po bok severských států, které chtějí získat nadvládu nad polárními oblastmi a jejich nerostným bohatstvím.

Čtěte více: Svět bojuje o Arktidu. Velmoci větří ropu 

Systém bude sbírat data o teplotě, obsahu soli ve vodě a rychlosti proudů v různých hloubkách severně od Čukotského moře, kde se spojují mořské proudy Tichého a Atlantického oceánu.

To umožní sledovat změny v moři, ale i dopad globálního oteplování na polární oblasti.

Součástí výzkumné stanice budou podle tiskové agentury Nová Čína i pasti, do nichž budou Číňané odchytávat mořské živočichy pro vědecký výzkum.

Výzkumný tým tvořený 122 lidmi během měsíce vyrazí k Severnímu pólu ze Šanghaje na ledoborci jménem Xuelong, což česky znamená Sněhový drak.

Ukotvenou podmořskou stanici Číňané nad hladinu vyzvednou v roce 2009.

Čína v době, kdy globální oteplování a vysoké ceny přírodních zdrojů rostou stejně jako mezinárodní zájem o arktické a antarktické oblasti, rozšiřuje svůj výzkum nejen na severu, ale i na pólu na jihu. 

Obdobný podmořský systém umístila Čína v Beringově moři už v roce 2003 a teď staví novou stanici na výzkum ledu na Dome A, nejvyšším bodě Antarktidy.

Ani ostatní státy se nehodlají nerostného bohatství na Severním pólu vzdát. Ruská ponorka před časem dovezla na dno pod Severním pólem vlajku Ruské federace, aby tak demonstrovala, komu území patří. 

 

Právě se děje

Další zprávy