"Čím déle se díváte, tím je děsivější." Optická iluze ukazuje limity lidského mozku

Video Video
30. 7. 2022 8:00
Lidské obličeje, nebo děsiví mimozemšťané? Optická iluze, která se nyní šíří sociální sítí TikTok, upozorňuje na fungování lidského mozku. "Pokud se budete soustředěně dívat pouze na bílý křížek na obrázku, postupně se okolní objekty změní v podivné kreace," upozorňuje populární tiktoker Steve Rathje.
Video: Aktuálně.cz/TikTok/Steve Rathje

"Tahle optická iluze je upřímně trochu děsivá," varuje Rathje, který se na sociální síti prezentuje jako psycholog. "Pokud se díváte na křížek, pravděpodobně jste si všimli, že obličeje najednou vypadají zkresleně a mimozemsky," pokračuje Rathje, jehož video získalo na TikToku téměř 1,5 milionu zhlédnutí.

Tento jev je podle něj jedním z mnoha příkladů toho, jak lidský mozek funguje, když má k dispozici jen omezené množství informací. "Máme dost špatné periferní vidění. Váš mozek si tedy pravděpodobně všímá rozdílů mezi oběma obrázky a zveličuje je," vysvětluje ve videu. "Takže obličeje pak vypadají jako karikatury," dodává.

Podle komentujících na TikToku je potřeba se na optickou iluzi dívat dostatečně dlouhou dobu, aby se popsaný efekt objevil. "Ale zase pozor, čím déle se díváte, tím je to děsivější," uvedl pod videem jeden z uživatelů. "Já nevím, některé obličeje pak byly spíš vtipné," oponoval mu další z komentujících.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

teď

Mihálik přestoupil z Plzně do Slovácka

Fotbalista Ondřej Mihálik přestoupil z Plzně do Slovácka. Pětadvacetiletý útočník podepsal s týmem z Uherského Hradiště tříletou smlouvu. Úřadující vítěz domácího poháru o tom informoval na klubovém webu.

"V hledáčku jsme Ondřeje měli již delší dobu, a když se teď naskytla příležitost přestup zrealizovat, tak jsme pro to udělali maximum. Jsem rád, že jsme se dohodli. Je to šikovný hráč, který nám může hodně pomoct," uvedl sportovní ředitel Slovácka Veliče Šumulikoski.

Bývalý mládežnický reprezentant v minulosti vedle Plzně nastupoval i za Jablonec, nizozemský Alkmaar nebo České Budějovice. V české lize odehrál 128 zápasů s 22 vstřelenými brankami.

"Slovácko se poslední tři sezony drží na špici ligy. Věřím, že týmu pomohu jak v ligové soutěži, tak i právě v boji o pohárovou Evropu. Jsem rád, že Slovácko projevilo o můj příchod zájem a rychle jsme se domluvili," řekl Mihálik.

před 1 hodinou

V polské Odře uhynuly tuny ryb, zřejmě kvůli znečištěné vodě. Na vině může být i toxická látka

V řece Odře hromadně hynou ryby, úřady zatím zkoumají vzorky vody a tvrdí, že stav řeky průběžně kontrolují, uvedla ve středu zpravodajská televize TVN 24. O úhynu začali rybáři hovořit již koncem minulého měsíce a nyní množství mrtvých ryb počítají v tunách. Ale zdroj znečištění stále není znám, upozornil list Gazeta Wyborcza. Lidé podle opozičního deníku bili na poplach už dávno, ale instituce mlčely, až řeku postihla ekologická katastrofa. Na sociálních sítích se objevily i snímky mrtvých bobrů v řece.

Zástupkyně hlavního inspektora ochrany životního prostředí Magda Gosková před novináři uvedla, že problém se týká pěti vojvodství, ale ve vodě se aktuálně nenachází dříve objevená toxická sloučenina mesitylen, používaná podle televize při výrobě benzínů s vysokým oktanovým číslem. Šéf povodí Przemysław Daca přičetl stav Odry tomu, že do řeky byla nejspíše vypuštěna nějaká látka zvenčí, která způsobila i vysoké okysličení vody, zcela netypické v období vysokých teplot podnebí.

Z Odry bylo podle Dacy vyloveno okolo pěti tun uhynulých ryb. Vzhledem k tomu, že další ryby nehynou, má za to, že látka, která úhyn zavinila, se už v řece rozpustila. Řeka na tom podle něj není tak zle, jak by se mohlo zdát, nejde o úplnou zkázu Odry. "Spoléháme na to, že příslušné služby a orgány co nejdříve vypátrají a potrestají zločince, který nám Odru znečistil," prohlásil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy