"Čím déle se díváte, tím je děsivější." Optická iluze ukazuje limity lidského mozku

Video Video
30. 7. 2022 8:00
Lidské obličeje, nebo děsiví mimozemšťané? Optická iluze, která se nyní šíří sociální sítí TikTok, upozorňuje na fungování lidského mozku. "Pokud se budete soustředěně dívat pouze na bílý křížek na obrázku, postupně se okolní objekty změní v podivné kreace," upozorňuje populární tiktoker Steve Rathje.
Video: Aktuálně.cz/TikTok/Steve Rathje

"Tahle optická iluze je upřímně trochu děsivá," varuje Rathje, který se na sociální síti prezentuje jako psycholog. "Pokud se díváte na křížek, pravděpodobně jste si všimli, že obličeje najednou vypadají zkresleně a mimozemsky," pokračuje Rathje, jehož video získalo na TikToku téměř 1,5 milionu zhlédnutí.

Tento jev je podle něj jedním z mnoha příkladů toho, jak lidský mozek funguje, když má k dispozici jen omezené množství informací. "Máme dost špatné periferní vidění. Váš mozek si tedy pravděpodobně všímá rozdílů mezi oběma obrázky a zveličuje je," vysvětluje ve videu. "Takže obličeje pak vypadají jako karikatury," dodává.

Podle komentujících na TikToku je potřeba se na optickou iluzi dívat dostatečně dlouhou dobu, aby se popsaný efekt objevil. "Ale zase pozor, čím déle se díváte, tím je to děsivější," uvedl pod videem jeden z uživatelů. "Já nevím, některé obličeje pak byly spíš vtipné," oponoval mu další z komentujících.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy