Asii hrozí epidemie HIV. Náhodný sex podněcují seznamovací aplikace, varuje OSN

pej
1. 12. 2015 8:18
Seznamovací aplikace pro chytré telefony mají na svědomí nárůst počtu nakažených virem HIV, vyplynulo z poslední zprávy OSN. Momentálně se to týká především dospívajících v Asii. Podle odborníků se tento problém týká celého světa. Díky snadnější komunikaci přes telefon se mladým otevřely nové možnosti seznámení. Častěji také provozují pouze sex na jednu noc. "Kdybych měl vyjmenovat všechny osoby, se kterými jsem v Manile provozoval sex, tak na každou stanici metra připadne v průměru pět mužů," uvedl jeden z oslovených mužů, který mobilní aplikace považuje za revoluci v sexuálním životě.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Manila - Organizace spojených národů (OSN) varuje před seznamovacími aplikacemi pro mobilní telefony. Průzkum provedený v Asii potvrdil, že kvůli nim nebývale narostl počet teenagerů nakažených virem HIV, informoval deník The Guardian.

Zatímco počet nakažených virem HIV globálně klesá, v Asii a Tichomoří počet mladistvých s tímto onemocněním roste. Podle neoficiálních čísel se jedná o 220 tisíc osob. Podle organizace UNICEF bude konečný počet nemocných ve skutečnosti ještě vyšší.

S epidemií viru HIV se potýkají kromě drogově závislých především homosexuální muži. Právě na zkušenosti mladých gayů se odkazuje při svých tvrzeních i poradce OSN ve východní Asii a Tichomoří Wing-Sie Cheng.

"Mladí homosexuálové sami potvrdili, že díky seznamovacím aplikacím na chytrých telefonech mají mnohem více příležitostí užít si nezávazný sex," tvrdí Cheng.

Jeho slova potvrzuje i třicetiletý filipínský muž. "Kdybych vyjmenovat všechny osoby, se kterými jsem provozoval sex v Manile, tak na každou stanici metra připadne v průměru pět mužů," uvedl Filipínec.  

Seznamovací aplikace na chytrých telefonech označuje za revoluci ve svém sexuálním životě. Za přelomovou považuje především možnost sdílet přes mobil svoji aktuální polohu pomocí GPS. Právě tato funkce podle něho usnadňuje navazování náhodných vztahů.

OSN se proto v budoucnu plánuje zaměřit na spolupráci s dodavateli a vývojáři mobilních aplikací. "Měli bychom spolupracovat a sdílet informace, které se týkají zdraví mladistvých," tvrdí Cheng a varuje před rozšířením tohoto nebezpečného trendu do celého světa.

Podle organizace UNICEF jsou mladiství ohroženou skupinou i z jiných důvodů. Mnohem pravděpodobněji zemřou na AIDS, protože se vyhýbají preventivním krevním testům. Obávají se, že budou nuceni odhalit sexuální orientaci před rodinou, v mnoha zemích totiž nelze provést test na HIV do 18 let bez souhlasu rodičů.

Růstu počtu HIV nakažených nahrává podle The Guardian i fakt, že homosexualita je v osmnácti zemích asijsko-pacifického regionu trestná. Náhodný sex je proto pro mnohé jedinou možností, jak navázat vztah.

 

Právě se děje

Další zprávy