Asii hrozí epidemie HIV. Náhodný sex podněcují seznamovací aplikace, varuje OSN

pej
1. 12. 2015 8:18
Seznamovací aplikace pro chytré telefony mají na svědomí nárůst počtu nakažených virem HIV, vyplynulo z poslední zprávy OSN. Momentálně se to týká především dospívajících v Asii. Podle odborníků se tento problém týká celého světa. Díky snadnější komunikaci přes telefon se mladým otevřely nové možnosti seznámení. Častěji také provozují pouze sex na jednu noc. "Kdybych měl vyjmenovat všechny osoby, se kterými jsem v Manile provozoval sex, tak na každou stanici metra připadne v průměru pět mužů," uvedl jeden z oslovených mužů, který mobilní aplikace považuje za revoluci v sexuálním životě.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Manila - Organizace spojených národů (OSN) varuje před seznamovacími aplikacemi pro mobilní telefony. Průzkum provedený v Asii potvrdil, že kvůli nim nebývale narostl počet teenagerů nakažených virem HIV, informoval deník The Guardian.

Zatímco počet nakažených virem HIV globálně klesá, v Asii a Tichomoří počet mladistvých s tímto onemocněním roste. Podle neoficiálních čísel se jedná o 220 tisíc osob. Podle organizace UNICEF bude konečný počet nemocných ve skutečnosti ještě vyšší.

S epidemií viru HIV se potýkají kromě drogově závislých především homosexuální muži. Právě na zkušenosti mladých gayů se odkazuje při svých tvrzeních i poradce OSN ve východní Asii a Tichomoří Wing-Sie Cheng.

"Mladí homosexuálové sami potvrdili, že díky seznamovacím aplikacím na chytrých telefonech mají mnohem více příležitostí užít si nezávazný sex," tvrdí Cheng.

Jeho slova potvrzuje i třicetiletý filipínský muž. "Kdybych vyjmenovat všechny osoby, se kterými jsem provozoval sex v Manile, tak na každou stanici metra připadne v průměru pět mužů," uvedl Filipínec.  

Seznamovací aplikace na chytrých telefonech označuje za revoluci ve svém sexuálním životě. Za přelomovou považuje především možnost sdílet přes mobil svoji aktuální polohu pomocí GPS. Právě tato funkce podle něho usnadňuje navazování náhodných vztahů.

OSN se proto v budoucnu plánuje zaměřit na spolupráci s dodavateli a vývojáři mobilních aplikací. "Měli bychom spolupracovat a sdílet informace, které se týkají zdraví mladistvých," tvrdí Cheng a varuje před rozšířením tohoto nebezpečného trendu do celého světa.

Podle organizace UNICEF jsou mladiství ohroženou skupinou i z jiných důvodů. Mnohem pravděpodobněji zemřou na AIDS, protože se vyhýbají preventivním krevním testům. Obávají se, že budou nuceni odhalit sexuální orientaci před rodinou, v mnoha zemích totiž nelze provést test na HIV do 18 let bez souhlasu rodičů.

Růstu počtu HIV nakažených nahrává podle The Guardian i fakt, že homosexualita je v osmnácti zemích asijsko-pacifického regionu trestná. Náhodný sex je proto pro mnohé jedinou možností, jak navázat vztah.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Export zbraní z ČR loni stoupl na až na 18 miliard korun, tvrdí zbrojaři

Export zbraní a vojenského materiálu z České republiky loni vzrostl podle odhadu Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu na 17 až 18 miliard korun. Její prezident Jiří Hynek to řekl na středečním zasedání sněmovního výboru pro obranu. V roce 2018 export zbraní a vojenského materiálu činil 14 miliard korun, o rok dříve 15,1 miliardy. Oficiální čísla za loňský rok budou známa zhruba v polovině roku. Pokud by se odhad potvrdil, šlo by o jeden z nejlepších výsledků za poslední roky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy